SAĞLIKLI KALMAK İÇİN PROBİYOTİK TÜKETELİM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN PROBİYOTİK TÜKETELİM

Bu haber 25 Eylül 2020 - 8:31 'de eklendi ve 305 kez görüntülendi.

 Hazırlayan: Sami Aslan

Bilindiği gibi vücudumuzda yer alan ikinci beynimiz aslında bağırsaklarımız, o yüzden sağlığımızı etkileyen en önemli organlarımızın başında geliyor. Probiyotikler; yeterli miktarda tüketildiklerinde bağırsak florasını geliştirerek sağlığımızı olumlu yönde destekleyen mikroorganizmalardır. Probiyotiklerin düzenli kullanımı, bağırsak florasının sağlıklı kalmasını sağlayarak hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Böylece bağışıklık sistemi de güçlü kalıyor ve vücut enfeksiyonlara karşı savaşabilecek hale geliyor.

Probiyotikleri ayran, kefir, yoğurt ve turşu gibi ürünlerden kolay bir şekilde alabilirsiniz. Özellikle probiyotik ayran, çocuklarına probiyotik ürünler tükettirmek isteyen anneler için lezzetli bir alternatif oluşturuyor. Lezzetten ödün vermeden yapılan probiyotik ayranı, çocuklar tarafından yemeğin yanında kolayca tüketilebiliyor.

Probiyotik mikroorganizmalar mide asitlerine dayanıklı olduklarından, canlılıklarını koruyarak bağırsaklarımıza doğru ilerler ve buraya yerleşerek faaliyete geçerler. Böylece sindirim sistemimizi düzenlemeye ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Probiyotik mikroorganizmalar; bağırsaklarda hastalık yapan zararlı mikroorganizmaların sayısının azaltılmasına, metabolizmamızın güçlenmesine ve iyileşmesine, mikropların varlığını azaltma gücüne sahip bileşikler üreterek bağışıklık sisteminin güçlenmesine, yardımcı olurlar. Unutmayalım; güçlü bir bağışıklık sistemi, korona dahil tüm virüsleri etkisiz hale getirir.