SAĞLIKLI BESLENME İÇİN 10 ADIM « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN 10 ADIM

Bu haber 22 Mart 2017 - 9:10 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

 

Sürekli duyduğumuz bir olgudur “Sağlıklı Beslenme”. Anlatılmak istenilen, düzenli olarak fonksiyonel amacı olan gıdalardan vücuda gerektiği miktarda alınmasıdır. Bu, düzenli egzersiz ile de desteklenirse vücutsal fonksiyonlar gerektiği gibi çalışır, vücuttaki yağ miktarı düşük ve sadece gerektiği seviyede tutulur ve “fit vücut” dediğimiz görünüme ulaşılır.

Sağlıklı beslenme, her yerde tavsiye edilen bir konu. “Sebze yiyin, hamur işinden kaçının, yağlı yemekler tüketmeyin” vb. gibi mesajlar sürekli havada uçuşuyor. Ama gerçekte bunları günlük hayata geçirmek o kadar kolay mı? sorunun cevabı Özel Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin’den geldi. Bilgin; 10 adımda sağlıklı beslenmeyi anlattı.

Dün basın büromuza konu ile ilgili verdiği bilgide Diyetisyen Bilgin, “Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için atmanız gereken 10 adım ile daha kaliteli beslenebilirsiniz. Hayat tarzınızdaki bu değişiklikler ile hem sağlıklı beslenmiş olacak hem fazla kilolarınızı vereceksiniz.

Şekerli içecekler ve meyve suları yerine SU tüketin.

Şeker çok sağlıksızdır. Sıvı halinde alınan şeker daha da kötüdür.

Özellikle yaklaşan yaz aylarında artan sıvı ihtiyacını karşılamak için daha fazla meşrubat tüketilir ama unutulmamalıdır ki suyun yerini hiçbir şey tutamaz. Meşrubatlar yerine su, şekersiz çay, ayran veya sade maden sularını tercih etmelisiniz.

Kahvaltı ile güne başlayın.

Güne tercihen yumurta içeren sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak gün içinde yapacağınız bir çok hatayı önleyecektir.

Sebze ve meyve tüketin.

Gün içinde sebze ve meyve tüketerek hem su ve lif ihtiyacınızı karşılarsınız hem de tokluk hissinizi arttırırsınız. Bir iki porsiyon elma, armut, erik gibi meyveler kabuğu ile tüketildiğinde gün boyu tokluk hissi sağlar.

Salataya önem verin.

Her öğünde salata tüketmek aşırı yemek yemenizi engeller. Özellikle öğünlere salata ile başlamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Yağlı yiyecekleri mutfağınızdan atın.

Mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Özellikle sağlıksız yağlar(margarin gibi katı yağlar) yerine sağlıklı yağları(zeytinyağı gibi sıvı yağlar) tercih edin.

Tahıl tüketin.

Beslenmenizden şekeri ve rafine karbonhidratları çıkarın ve gerçek yemekleri yiyin. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, makarna yerine kepekli makarnayı tercih edin.

Her öğünde protein alın.

Daha çok protein yiyerek metabolizmanızı hızlandırın ve iştahınızı azaltın. En iyi protein kaynakları deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, yumurta ve az yağlı süz ürünleridir. Ayrıca kuru baklagiller de iyi protein kaynaklarıdır.

Porsiyon kontrolü sağlayın.

Restoranlarda porsiyon kontrolü sağlamak zor olduğundan evde yemek yemeğe özen gösterin. Daha küçük tabaklar ve bardaklar kullanmak yemeğin boyutunu büyük gösterecek ve doygunluk hissinizi arttıracaktır.

Uyku ve egzersiz

Yeterince uyku ve dinlenme egzersiz için gerekli enerjiye sahip olmanızı sağlar. Spora başlayın. Sevdiğiniz bir aktivite bulun ve ona bağlı kalın. Haftada en az 3 kez spor yapın.

Başarılarınızı ödüllendirin.

Attığınız her adımda kilo verdiğinizi görmek kararlılığınızı sağlamlaştıracaktır. Kilo takibi ile verdiğinizi her 2-3 kiloda kutlama zamanı gelmiş demektir. Ancak ödüllerin kalorili olmamasına özen gösterin.

Kilo vermek kolay bir iş değildir. Bu nedenle bunu mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yapmanız çok daha güvenli ve sağlıklı olacaktır. “Kilo vermek istiyorum.” Kararını kesin olarak aldıktan sonra hemen bir diyetisyenden randevu almayı unutmayın”dedi.

Haber-foto:Ümit Sağaltıcı