SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ÖNEMLİ UYARI! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖNEMLİ UYARI!

Bu haber 01 Ekim 2018 - 8:05 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

  

Hatay Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri Dünya Kuduz Günü dolayısı ile vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Kuduz hastalığının insan ve memeli hayvanların çoğunda ensefalit tablosu meydana getiren viral, zoonotik bir hastalık olduğu bilgisini veren Sağlık Müdürlüğü yetkilileri Kuduz hastalığının kuluçka süresinin genellikle 3–8 hafta olduğunu nadir olmakla birlikte kuluçka süresi en kısa 4 gün, en uzun 19 yıl olarak bildirilen vakalar bulunduğu bilgisini verdi.

Kuduza yakalanmış hayvanlarda görülecek olan değişiklikler hakkında bilgi veren Müdürlük Yetkilileri “Kuduza yakalanmış evcil bir hayvanda bazı huy değişiklikleri görülür. Daha önceleri normal davranış gösteren hayvanlar sinirli ve saldırgan olurlar. Dikkatlerini çeken her şeye karşı ısırma ve saldırma isteği gösterirler. Yutak felcine bağlı olarak yutkunma reflekslerini yitirdiklerinden, sudan korkarlar ve ağızlarından aşırı miktarda salya aktığı görülür. Vahşi hayvanlar, insanlara olan korkusunu yitirir ve evcil hayvan gibi insanlara yaklaşabilirler. Genelde gece ortaya çıkan vahşi hayvanlar, gündüz de ortalıkta görülebilirler ve dikkatini çeken her cisme saldırırlar. Hastalığın ileri safhalarında felç gelişir ve hayvanlar komaya girerek ölürler. Köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşanın engellenmesi açısından son derece önemlidir” dediler.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ayrıca Kuduz Riskli Temasına maruz kalındığında yara yerinin hemen bol su ve sabunla en az 15 dakika süre ile yıkanmasını ve sonrasında hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi uyarısını yaparak Hekim tarafından kuduz aşısı yapılması uygun görüldüğünde aşıların zamanında ve eksiksiz olarak yaptırılmasının önem taşıdığını aktardılar.

Haber- Foto: Ali Doğru