ÜST REKLAM

logo

reklam

SAĞLIK, DİŞLERDE BAŞLAR!

 dsc_0027 dsc_0031

SAĞLIK, DİŞLERDE BAŞLAR!

İlçemizin çınar hekimlerinden olan Diş Doktoru Sadık Emir, 42 yıllık mesleki birikimini, Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri ile paylaşarak minik canları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirdi. Ağız ve Diş Sağlığı haftası kapsamında geçtiğimiz gün Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerine verdiği minik seminerde konuşan Dt.Emir, 2-D öğrencileri ve öğretmenleri Zuhal Oruç’un ”dişlerimizi neler çürütür, dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız, hangi diş macunlarını önerirsiniz” gibi sorularını cevaplayarak seminerin daha verimli olmasını da sağladı.

Emir, diş sağlığının önemli olduğunu belirttiği konuşmasında ve verdiği cevaplarda şunları söyledi; ”Sağlık, dişlerde başlar. Dişlerimizi çürütebilecek ürünlerden bir tanesi asitli içeceklerdir. Asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Diş macunlarının hepsini kullanabilirsiniz; çünkü her macunun fonksiyonu farklıdır. Bir macunun karşılayamadığını diğeri karşılar.”

42 yıllık mesleki hayatında eskiden hastaların tedavi yerine dişlerini direkt çektirmek istediğini belirten Dt.Sadık Emir, bu durumun son 10 yılda değiştiğini, hastaların dişlerini tedavi ettirme bilincine sahip olduklarını ifade etti.

Emir, çürük olduğu zaman hemen doktora gidilmesi gerektiğinin altını çizerken, gidilmediği takdirde çürümenin büyüyebileceğini dolayısıyla diğer dişlerin ve bütün sağlığımızın zarar görebileceğini belirtti. Avrupa ülkelerinde her 6 ayda kontrole gidildiğini söyleyen Emir, ülkemizde böyle bir kültürün olmadığını kaydetti.

Diş sinirlerinin önemine değinen Dt.Sadık Emir, bu sinirlerin kalp, beyin gibi önemli organlarımızla bağlantılı olmasından kaynaklı diş sağlığımızın çok önemli olduğunu minik canlara ısrarla vurguladı.

Son olarak ”diş doktoru olmayan kişilere gitmeyin. Diş hekimi olmayan kişilere gitmek, sağlığınız açısından çok tehlikelidir” diyen Dt.Sadık Emir, çocuklara getirdiği hediyeleri dağıttı.

2-D sınıf Öğretmeni Zuhal Oruç ise Dt.Sadık Emir’in verdiği seminerden duyduğu memnuniyeti belirtirken Emir’e bu hassasiyeti için teşekkür etti.

 

 

Share
974 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?