"SAĞLIĞIMIZI TEHDİT ETMEYİN" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“SAĞLIĞIMIZI TEHDİT ETMEYİN”

Bu haber 04 Ekim 2017 - 10:35 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

İlçemize bağlı Atatürk Mahallesi adresinde bulunan 1. Nolu Sağlık ocağı önünde tıbbi atıkların bilinçsizce atılması ve çöp toplayan personellerin bunu görmesine rağmen toplamaması çevre vatandaşlarınca tepkiye neden oldu.

Böylesi bir atığın toplamaması bu kirliliğe yakın anaokulu öğrencilerinin bulunması velileri de kızdırdı. 

İlçemiz Yeni Mahalle Cumhuriyet İlkokulu yanındaki binada 75. Yıl Anaokulu adıyla faaliyet göstermekte iken yeni ismi İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik tarafından verilen “Fatımatüz Zehra Anaokulu”, binasına yakın bir yerde atılan tıbbı atıklar doğaya da zarar.

Vatandaşlar, “tıbbi atıklar; Enfeksiyöz atık, Patolojik atık, Kesici-Delici atıklardır. Tıbbi atıklar kimyasal atıkların en önemli ve bertarafı en zor olan üyesidir. Laboratuar atıkları ve burada kullanılan kimyasal madde atıkları, farmosotik atıklar, eski ilaçlar, eritici ve mikrop öldürücü temizlikte kullanılan maddeler, anestezide kullanılan gazların kalıntıları, sterilizasyon için kullanılan gazların kalıntıları ve tabii ki laboratuar cihazları atıkları sağlık kuruluşlarından çıkan uzun zehirli atık listesindedir. İnsan ister istemez düşünmeden edemiyor, bize sağlık vermek için hizmet veren bu kuruluşlar bu atıkların bertarafında gösterilen özensizlikle aslında bize hastalıkların ve sağlıksız bir çevre ve de hayatın kapılarını sonuna kadar açıyorlar. Maalesef günümüzde sağlık kuruluşlarından çıkan tehlikeli atıklar insan sağlığı için oldukça korkutucu etkiler taşımakla birlikte birçok ülkede olduğu gibi ülkemiz de bu atıkların bertarafında oldukça yetersiz ve duyarsız kalmaktayız. İlçemizde değil tıbbi atıklar tarihi geçmiş ve zehirli atık sınıfına giren kozmetik ürünlerin bile etrafa kontrolsüz ve fütursuzca atılabilmesi engellenmelidir. Bu hem insan hem doğa sağlığı açısından elzemdir.

Böyle sağlık tehdidi veren bir ortamda çocukların olması bizi tedirgin ediyor. Yetkililerden ricamız bu soruna çözüm üretmeleridir. Sağlığımızı tehdit etmeyin. Görevli Personeller bu tür atıkların toplanmasını daha sağlıklı koşullarda gerçekleştirsinler” ifadesinde bulunuldu.

Haber Foto : Ali Doğru

afdah.info

voir films