SAĞDUYUYA DAVET! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SAĞDUYUYA DAVET!

Bu haber 16 Ağustos 2019 - 10:07 'de eklendi ve 214 kez görüntülendi.

İlçemizde diyaliz çalışanının darp edilmesi gerginlik yarattı. Adli kurumlara yansıyan olayda, darp eden gençlerden birinin AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Yeter’in kimliğinin arkasına sığınması olayın daha da gerilmesine neden oldu. İlçede vatandaşlarında tepkisine neden olay ile ilgili Ak Parti İlçe Başkanı Yeter açıklama yaparken, darp edilen Samandağ Devlet Hastanesi çalışanı Fuat Düzel, ‘olayı körükleyen M.Y ve T.K hakkında emniyete şikayette bulundum. İnşallah adalet yerini bulur’ dedi. Biz Samandağ’ın AYNA’sı olarak diyoruz ki; ‘ayrışmayalım sağduyulu olalım.”

Samandağ Devlet Hastanesi çalışanı Fuat Düzel’in yaşadığı olay neydi; Olay saat:14.40 civarlarında Hıdırbey Mahallesi’nde yaşandı. Samandağ Devlet Hastanesi çalışanı Fuat Düzel hastaları taşıyan aracı kullandığı sırada yol vermediği gerekçesiyle M.Y ve T.K tarafından darp edildi.

Olayla ilgili Düzel, “Diyaliz hastalarını evden almak üzere Hıdırbey Mahallesi’ne geçtim. Bayram nedeniyle çok kalabalıktı trafik yoğundu biran önce hastaları diyalize yetişmem gerekiyordu. Sonra 34 plakalı bir araç önüme çıktı. Araç sahibine; ’Lütfen bekle ben geçeyim’ dedim. Sonra arabadan indim. ‘Arabadakiler diyaliz hastası, lütfen iki saniye bana izin verin diyalizin saati geçti, çok kalabalık yetiştirmem gerekiyor’ dedim.

Oradan bana ‘sen kimsin O.Ç’ diye seslendiler sonrada beni darp ettiler. Sonra kendimi korumak için elime bir şeyler aldım. Ondan sonra 10’dan fazla kişi bana saldırdı ve beni darp etti. Sonra orada bulunan bir vatandaş beni zorlukla kurtardı. ‘Şikayetçi olacağım’ dedim. M.Y “Bana kime şikayet edersen et benim amcam AKP İlçe Başkanı’ dedi. Bunun üzerine AKP ilçe Başkanı Selahattin Yeter’i aradık. ‘Gelsinler özür dilesinler olayı kapatalım.’ Dedik.  Oda bize: “Bizden siz özür dileyeceksiniz.” Dedi. Çok sayıda kişi tarafından darp edildim, darp sırasında elbiselerimi de yırttılar. Olayı körükleyen M.Y ve T.K hakkında emniyete şikayette bulundum. İnşallah adalet yerini bulur” açıklamasında bulundu.

Konu ile ilgili AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Selahaddin Yeter, kamuoyuna seslenerek, “Saygıdeğer Samandağ halkı: 13 Ağustos Tarihinde Hıdırbey Mahallemizde tasvip etmediğimiz bir hadise yaşanmıştır. Yaşanılan bu olay ile alakalı AK Parti olarak hiçbir alakamız olmadığı ve şahitler huzurunda siyasi sözler ile alakalı hiçbir alakası yoktur. Olayı tamamen saptırmak amaçlı sosyal medyada kullanan ve yorum yapan kardeşlerimize soruyorum;

Ben İlçe Başkanı’nın yeğeniyim!! Kelimesini kanıtlayan var ise bunu lütfen açıklasın. Samandağı’nda olan çeşitli olaylarda Ak Parti’li olarak mı kaza yapıyorlar. Bunu sosyal medyada Alevilik-Sunni’lik olarak tanımlanmasından rahatsız olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Allah’ın yarattığı her etnik gruba hiç kimsenin müdahale etme gibi bir hakkı ve şansı yoktur. Ama Allah’ını Yarattığı her etnik grup kendi karakterindeki insanlığını ön planı ortaya çıkarabiliyor mu? Etnik gruplar değil, önemli olan insan olmaktır.

Ben İlçe başkanı olarak hastanemizin yapılışını, çevre yolununum takibi Samandağ ARSUZ Yolu’nun yapımı ve bazı mahallelerdeki düzeni sağlamak için Ankara’ya düzenli olarak Vekillerimiz ile istişare yaparak muhatabı olan bakanlıkları ziyaret ederek 300 trilyon yatırımı Samandağı’na getirmek için koşturan bir kardeşiniz olarak böyle bir yazıyı hak etmediğimi düşünüyorum. Samandağı’nda doğdum Samandağ’ında yaşıyorum. AK Parti İlçe Başkanlığı kadar şerefli bir siyasi parti İlçe Başkanı olduğum kadar, şerefli bir Samandağ Halkı’nın bir bireyi olmaktan da gurur duyuyorum. Münferit bir olayı provoke etmek isteyenlere Asla fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Konu ile ilgili vatandaşlar ise; “Samandağ ilçesi kurulduğu tarihten bugüne kadar; farklı dinlerin, mezheplerin ve halkların bir arada barış ve kardeşlik duygular içinde yaşadığı; farklılığı zenginlik gören kardeşliği şiar edenlerin coğrafyasıdır. Bu halk Hıdırbey’in muhtarı rahmetli Osman Ağa’ya baba diyecek kadar erdemlidir. Hıdırbey insanını her zaman kardeş gibi görmüş ve görmeye devam edecektir. İki, üç serseri ambulans şoförü yaşlı bir adama saldırsa da bu saldırıyı şiddetlice kınarken din, ırk, mezhep ayırımını yapmayacak kadar hoşgörü ve kardeşliği önemser.

AKP ilçe başkanı Sayın Yeter; olayı örtbas edip haberi yapan gazeteciyi hedef tahtasına koyduktan sonra kardeşliğe çağrı yapmanız eksik bir açıklama olduğu gibi aynı zamanda saldırganlara cesaret verebileceğini de unutmayın.
Devlet hastanesinde çalışan ve darp edilen Fuat Düzel şikayetini geri alabilir.
Olayda örtbas edilebilir.
Ama unutmayın; Yaşlı adama saldıran aynı zamanda akrabalarınız olan bu saldırganlar özür dilemediği sürece ilçede var olan kardeşliğe zarar verebilecektir.

Saldırı olayını trafik kazasından ibaret diye tanımlanmanız saldırganlara sadece cesaret verir.
Ortada bir şikayet var iken, bunu görmemezlikten gelmeniz talihsizliktir.
Halbuki o saldıranlar adına özür dilemeniz sizi daha da büyütüp ilçede var olan kardeşliğe katkı verebileceğini bilmeniz gerekirken, taşıdığınız ilçe başkanı ünvanınızı kulanarak trafik kazası oldu konu kapansın demenize üzüldük.

Unutmayın rahmetli Hıdırbey Muhtarı OSMAN AĞA yaşamış olsaydı yaşlı adama saldıranların kulağını çekip el öptürerek bu ilçenin kadim ve tarihten gelen kardeşliğe can verirdi.
Son söz: Samandağ insanı Hıdırbey halkı ile her zaman kardeştir ve bu can yoldaşlığını provoke etmeye çalışan hiçbir muktedire ve eşkıyalara fırsat vermeyecek kadar kadir bilendir.

Sayın Yeter, AKP İlçe Başkanlığı unvanınızla değil, HIDIRBEY muhtarlık kimliğinizle açıklama yapmış olsaydınız açıklamanız bir anlam kazanırdı! Bu unvan ilelebet kalmaz bizden söylemesi!” ifadelerine yer verdiler.

Değerli okurlar; demokrasileri güçlü kılan en önemli unsur, doğru bilgidir. Şiddet toplumun huzurunu ve ülke geleceğini tehdit edici bir eğilime dönüşüyorsa, sadece haberleştirilmeyecek, üzerinde kanaat ve yorum da üretilip ona karşı bir “anti-şiddet” cephesi oluşturulacaktır. Bugün ilçemizde Fuat Amca’nın darp edilmesi ile ilgili sosyal medya yer alan yayınlarının alt yorumlarında, şiddetten öte ilçe sorunlarının konuşuluyor olması tesadüf değildir.

Ülkemiz genelinde ilçemizde de sirayet eden ekonomik yoksunluk, yanı sıra ilçemizde halen yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi en temel ihtiyaçların çözümsüz kalmış olması vatandaşımızın zaten güne gerilimle başlamasına neden olmaktadır. Sorunlarımız karşısında çözüm talebinde bulunmak, en doğal hakkımızdır. Ancak bunu yaparken hakaret vari, öfke uyandıran, kişiyi hedef alan söylemleri kullanmamak gerekmektedir. Sorunlarımızı sosyal medya üzerinden konuşmak, çözüme katkı sunmayan bir noktada hareket etmek yanı sıra haklıyken haksız bir duruma düşmekten öteye gitmediğini de görmekteyiz.

Hak ve taleplerimizi kitlesel bir şekilde bir araya gelerek; kurumların kapısını çalarak talep edersek çözüme daha yakın duracağımızdan eminim.    

Biz Samandağ’ın AYNA’sı olarak diyoruz ki, geçmişte farklılıklarımızın, ayrılıklara dönüştürülmeye çalışıldığı karanlık günleri ve üzerimizde oynanan kirli oyunları hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Şurası çok açık ki, bugün de birileri belki çokta hesap etmeden cahilce ilçemizde kardeş kavgası başlatmak, birlik ve bütünlüğümüzü bozmak istiyor. Sahnelenmeye çalışılan bu oyun karşısında, toplumun tüm kesimlerini sabırlı, sorumlu ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.

Bu topraklarda bin yıllık bir medeniyetin nesli olan bizlerin bu cahillere prim vermemesi gerektiği kanaatiyle, bu yaşanan olayda Fuat amcaya geçmiş olsun dileklerimi sunarken; yetkililerin ilçemizin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak çözüme katkı sunmalarını kamuoyu adına talep ediyorum.

Haber : Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto   : Haber Merkezi    

afdah.info

voir films