SADIK DOSTLAR ZORDA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SADIK DOSTLAR ZORDA

Bu haber 29 Haziran 2017 - 9:02 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

 

Yaz geldi ve havalar iyice ısınmaya başladı. Tatiller, park gezintileri ve açık hava organizasyonları yapılmaya başlandı bile. Kendimiz ve ailemiz için almamız gereken önlemler olduğu gibi tüylü dostlarımız için de önlemler almamız gerekiyor, çünkü aşırı sıcak ve güneş onların da hayatını tehdit edebiliyor. Sıcak havalar, bizi olduğu kadar evcil hayvanları da olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum maalesef İlçemizde o kadar dikkate alınmıyor. Sadık dostlarımızın da birer can taşındığını ne yazık ki unutuyoruz.

Aslında hem ilçe halkı için hem de sadık dostlarımız için Samandağ Belediye yetkililerinin bu durma el atmaları gerekir. Gün içerisinde sokak aralarında o kadar çok köpekle karşılaşır olduk ki oluşturulan hayvan barınağına ne konulduğu şüphe uyandırmıyor değil!

Bu konu üzerine her bir vatandaşın duyarlı davranması gerekiyor. En azından hayvan barınağına alınmayan köpekler için her gün sokağa bir kabın içerisine su ve biraz yemek koyulabilir.

Sıcak havaların köpekleri olumsuz etkilediğini dile getiren Veteriner Hekimler köpeklerin sıcaktan korunması gerektiğini ifade ederek açıklamalarını şöyle dile getirdiler: “Köpeklerin vücut ısısı insanlarınkinden daha yüksektir ve kendilerini serinletebilme yetileri daha düşüktür. İnsanların tüm vücudunda ter bezleri vardır, fakat köpekler burunları ve ayak tabanlarıyla vücut ısılarını korumaya çalışırlar. Aşırı sıcağa maruz kalan bir köpek yalnızca solumayla vücut ısısını ayarlamaya çalışır ki bu aşırı sıcak bir havada yeterli olmayacaktır. Aşırı sıcağa maruz kalan köpeğin beyin, kalp, ciğer ve sinir sisteminde çok kısa bir sürede hasar oluşabilmektedir. Havalar sıcak. Serinlemek için sık sık duş yapıyoruz ya da klimalı yerlere sığınıyoruz. Peki ya sadık dostlarımız olan hayvanlar sıcaktan nasıl etkileniyor? Sorumluluğunu üstlendiğiniz kedi ya da köpeğinizi sıcaklardan koruyabiliyor musunuz? Uzmanlar hayvanların da derilerinde ter bezleri olduğunu fakat onların bizim kadar aktif olarak terleyip vücut ısılarını ayarlayamadıklarını söylüyor: “Isı regülasyonu yani ayarlaması onlarda daha çok solunum yoluyla ve dilleriyle oluyor. Çok sıcakta bir köpeğin solunumunun inanılmaz hızlandığını ve ağzından da suların damladığını görebilirsiniz.”ifadelerini kullandılar.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı