ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Mayıs 2017

‘‘RÜYA GÖRMEK İSTEMİYORSANIZ MEZARLARDA UYUMAYIN!’’

BTP İlçe Başkanı Seyran MİÇOOGULLARI, ilçemizde Vergi Dairesi Eski binasının yeri ile ilgili görüş ve önerilerini açıkladı. ‘Nefes almak istiyoruz’ diyen açıklamasında BTP İlçe Başkanı Miçooğulları, Samandağ ilçesi çarşı merkezinde sorunların çözümü bir yana her geçen gün bu sorunların çetrefilleşerek büyüdüğüne dikkat çekti.

‘Sorunları çözmek ile mükellef olan seçilmiş ve atanmış yetkililer maalesef sorunun tarafı olmaktan ileri gidemiyorlar’ diyerek açıklamasını sürdüren BTP İlçe Başkanı Miçooğulları, “bugün gündemde olan sorun 75. Yıl Parkı alanının çevresinde bulunan, balıkçılar çarşısı olarak bilinen ve belediye tarafından yıkılan yerin ne olması gerektiğidir? Son 27 yıldır Samandağ Belediyesi tarafından yapılan projeler ve ihaleler dikkatli incelendiğinde maalesef ortaya çok acı ve bir o kadar da üzücü gerçekler ortaya çıkmaktadır.

Doğanın Ve Yaşamın Yok Edici Projesi Başlamak Üzere!!! Çarşının tam merkezinde eski askerlik şubesi olarak bilinen yerde yer alan ve kaba inşaat halinde kalan ucube bunlardan sadece bir tanesidir. Bel-bir sorunu ne durumda ve bu sorundan mağdur olan işyeri sahipleri ne yapacak? Bu konuda yetkililerin açıklama yapması gerekmiyor mu? Bel-bir  projesiyle mağdur olan, halen hakları verilmeyen ve gelecekleri gasp edilen vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmeliyiz. Bundan dolayı Balıkçılar çarşısı, 75. Yıl Parkı ve eski askerlik şubesi yeri ile ilgili bütünlüklü bir projenin hazırlanması elzemdir. Çarşı merkezimiz için yamalı bohça misali parça parça çözüm değil, bütünlüklü bir çözüm öneriyoruz.  Şimdi başlayan proje eğer durdurulmaz ise yeni bir kanayan yara daha başlıyor demektir. Yapılan işler ve projeler çevreci olmadığı gibi insan yaşamını da zorlaştırmaktadır. Bütün Samandağlıların, çevrecilerin, sivil toplum kuruluşların ve özellikle de Bel-bir projesiyle mağdur olan vatandaşların Eski kasaplar çarşısında başlayan projeye karşı durması gerekiyor! Bu proje şeffaf değildir. İlçe merkezimizin nefes borusunu tıkayacaktır. Bu proje 75.Yıl Park alanını ve Bel-bir mağdurlarını dikkate almamıştır. Hak sahibi vatandaşlar, Samandağ Belediyesi ve diğer kamu kurumları öncelikle Samandağ Halkının geleceğini ve doğal yaşamın korunmasını düşünmelidirler. Hiçbir Samandağ sevdalısının iki üç metre daha fazla yer hesabına girmeyeceği ve girmemesi gerektiği açıktır. Elbette ki kimse mağdur olmasın. Yıkılan yerdeki hak sahiplerinin, haklarına erişebilmelerini sağlamak vicdan sahibi olan herkes tarafından desteklenmelidir. Elbette herkes hak ettiğini alacaktır. Bunu yaparken bütünü de gözden kaçırmamak sanırım en başta Samandağ Belediyesinin ve kamu kurumlarının önceliği olmalıdır. Yoksa Samandağ’ımız ameliyat masasında kangrenli olarak kalacak, mağduriyetler devam edecek ve nefes alanımız kesilecektir. TEK  BİR  FORMÜL bu projeyi  mağdur etmeden  şahlandırabilir!   Bizim bir çözümümüz var. Ve öneriyoruz. Bu iş nasıl olmaz değil, nasıl olur şeklinde çözümlerimizi tartıştıralım. Körler ve sağırlar bir birini ağırlar şeklindeki tartışmalar kimseyi tatmin etmeyecektir.

Önerimiz: Eski Kasaplar Çarşısı ve eski Askerlik Şubesi yerlerinden biri yıkılacak ve alanı parka katılacak.  İki yerden birinde bina yapılacak ve hak sahiplerinin hepsine yapılacak olan binada payı verilecek. 75. Yıl Parkı alanın altına çok katlı otopark yapılacak ve üstüne şimdiki alan kadar park-yeşil alan yapılmalıdır. Yani iki ucube binadan yalnızca biri inşa edilecek. Belediye, devlet kurumu veya vatandaş kim hak sahibi ise inşa edilecek binada hakkını alacaktır. Diğer bina ise parka katılacaktır. Park alanının altına da otopark yapılmalıdır. Böylece şuan yapılmakta olan balıkçılar çarşısının hak sahipleri ve diğer eski Bel-bir binasında hak sahipleri haklarını alacak, ilçemizin trafik sorunu bir nebze de olsa hafifletilmiş olacak ve en önemlisi ilçe merkezinde geleceğimizin nefes almasını sağlayacak yeşil alanlarımız korunmuş olacaktır. Yapılmak istenen proje için yeniden masaya oturulup yukarıda açıkladığımız projeyle iki taraftaki hak sahiplerine bir binada haklarını verelim. Samandağ belediyesinin bunu onaylamasıyla hem Samandağ halkı rahat bir nefes alacak ve 27 yıllık mağduriyet çözülmüş ve hasretlik bitmiş olacaktır. Geleceğimize, nefes alanlarımıza sahip çıkmış ve yıllardır geçmişteki siyasilerin mağdur ettiği hak sahiplerine haklarını teslim etmiş olacağız. Bütün duyarlı Samandağlıların başlayan bu ucube projeye dur demeye çağırıyoruz. Yeni ucube projeyi askıya almaktan ve bütünlüklü bir çözüm üretmekten başka çaremiz yoktur. Bu projenin bu haliyle önüne geçmeyen ve projenin değiştirilmesine destek vermeyen Bel-bir mağdurları çok değil 5 sene içerisinde ipe sapa gelmez sebeplerden tasfiye edileceklerinin ve haklarının yok olacağı açıktır! Bir atasözümüzü hatırlatmak istiyorum; Rüya görmek istemiyorsanız mezarlarda uyumayın! Tek gerçek budur!!!”dedi.

 

Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?