ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Ocak 2018

RUMİ YILBAŞI VE KİDDES BAYRAMI İÇİN KISA BIR BİLGİ..

Rumi yılbaşı ve Kiddes Nusayri inancının kutsal günleridir.
ras senet 14 Ocak yani Rumi Takviminde yılbaşı günüdür. Hz. Musa doğduğunda Rumi takviminin kanun el hayır ayının 14.ü bu tarihte firavun halkına zulmetmekle kalmayıp, kendini ilah olarak kabul ettirmişti.

Kızıldeniz’in yarılıp firavun ve askerlerinin tam ortasındayken kapanarak onları yok ettiği gündür ayrıca.
Ras senet: firavun bu gün fakir bir adam sıfatıyla ve firavuna iyilikler ettiğim, nimetler sunduğum kullarımdan biri bana karşı kibirlik taslarsa, ona yaptığım iyilikleri inkar ederse, nankörlük ederse, ona yaptığım iyilikleri kendine mal ederse cezası ne olmalıdır diye sorar.
Firavun: denizde boğulmalıdır der.

Fakir adam yani Cebrail bir hüccet “kağıt” uzatır ve “imzalar mısınız?” der.
Firavun imzalar. İşte bu firavunun kendi ölümünü imzaladığı senettir.

Firavun Musa’yı kovalarken asasını Kızıldeniz’e atar ve deniz ortadan yarılır, Musa ve yandaşları geçerler. Firavun ve adamları geçmek istemezler. Bu sırada önlerinde fakir adam yani Cebrail belirir ve Kızıldeniz’e girer, peşimden gelin der ve firavun adamlarıyla bu çağrıya uyarlar.

Tam denizin ortasına geldiklerinde deniz kapanır firavun ve yanındakiler boğulur.
Allah’ı inkar edip, kendini tanrı ilan eden firavun senet yaparak kendi sonunu hazırlar.
İşte bu günü Ras Senet günü olarak kutlarlar.

Kıddes ise; kutsal sayma, şükretme, dua etme. Türbeler ziyaret edilir, en başta Hz Musa ile Hıdır (Hızır) a.s buluştukları nokta olan denizdeki ( Kuran-ı kerimde mevcut ) türbeye gidilen gündür. Hz. İsa’ya peygamberlik geldiği zaman Mısır’da Ayn Şems Şehrinde yem yeşil kuyusu bulunan bir alanda İsa kuyudan su çekip çevresini iyice yıkayıp temizledikten sonra burayı ibadet yeri seçer.

Dua ederken ağzından çıkan tüm kelimeler tüm varlıklar, başta Reyhan (mersin) ağacı ve Zeytin olmak üzere tüm ağaçlar, kuşlar, taşlar, nehirler ve melaikeler bu duaları tekrarlar. Tüm bu varlıklar secde ederler. Kiddes de 19 Ocak gününe tekabül eder.
Hz İsa a.s vaftiz eden Yohanna’dır ( Yahya peygamber).

Ras senet ve Kıddes bayramında, Nişalılara ğaydiyye götürülür. ğaydiye çok zengin türlerden oluşur, içinde altın, tatlı ve çerezler bulunur. Ayrıca kibeybet götürülür ki, bu bildiğimiz içli köftedir. İçinde et, soğan, maydonoz ve baharatlar bulunur. Ayrıca, kurus, zingilet, kibbi bissayniy, lebniy, zilibi ve diheyrucet bulunur.
Ayrıca çocuklar kapı kapı dolaşıp “id mübarek aleyküm ale kül senet bi hayr” diyerek para toplarlar.

Nusayrilerin ilginç inanışları çok kişiyi şaşırtır. Tüm peygamberlere inanır ve dinsel ritüellerini yapmakla birlikte Müslüman toplumdur. ras senet Yahudilerin, Kıddes hrıstiyanların kutsal günleridir ve miladi takvime göre 19 Ocak gününe tekabül eder. Nusayri Alevileri 124 bin peygambere inanır salat ve selam eden tek mezheptir.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
687 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?