ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Nisan 2017

ROMA HAMAMLARI

 

Antakya’nın Uğur Mumcu Bulvarında yapılan Battı-Çıktı projesinin tıkanmasına neden olan Roma Hamamlarının önemi nedir?

Tarih bunu çok iyi özetliyor.

Roma Hamamlarının güzel bir görselle anlatımı! Roma hamamları her ne kadar zenginler içerisinde yer ediniyor gibi olsa da aslında normal statüdeki halk tarafından da sıklıkla kullanılmaktaydı. Yıkanma kültürü Roma imparatorluğu içerisinde o kadar fazla gelişmişti ki zengin ya da orta gelirli bir çok insan hamamları iletişim kurma ve sosyalleşme yerleri olarak görüyorlardı. Eski Roma’da çalışma günü, gündoğumu ile başlar öğleden biraz sonra sona ererdi. Öğleden sonra 2:00-3:00 civarında erkekler hamamlara gider buralarda, spor yaparak, yıkanarak sohbet ederek bir kaç saat kalır sonra da akşam yemeğine giderlerdi.

Roma ısıtma sistemi aslında Türklerde Anadolu’daki hamam tekniğini de etkilemiştir. Romalı mühendisler dahice ve etkin bir yöntemle hamamları ısıtmışlardır: hypocaust. Zemin sütunlar üzerinde yükseltilmiştir ve duvarların arasında kanallar (tubuli) bırakılmıştır. Ocaktan (praefurnium) çıkan sıcak hava döşemenin altında ve duvarlardaki kanallarda ve havuzun altına ısı dolaşarak odaları ve suyu ısıtırdı. Sıcaklığının en çok olması istenen odalar ocağa en yakın yerleştirilirdi.

 

 

 

 

Neden Her Ayın Gün Sayısı Farklıdır?

Biz insanların hayatı için şüphesiz en önemli unsur zamandır. Zamanı kavramlaştırma ihtiyacı duyan insanoğlu, daha çok evrensel adlar ve nosyonlar ile içli dışlı olmuşlardır ve hala olmaktadırlar. Bu evrensel adların nasıl ortaya çıktıkları hakkında hikayeler ve sorunsalları mevcuttur. Biraz bu zaman kavramına şöyle bir göz atacak olursak; Zaman kavramları olarak en net ifade ettiğimiz ve kullandığımız veriler şöyledir;

Bir yıl:12 ay

Bir ay:28-31 gün

Bir hafta:7 gün

Bir gün: 24 saat

Bir saat: 60 dakika

Bir dakika:60 saniye

Bir saniye:100 salise

Bunlardan da anlayacağınız gibi zaman kavramları birbirlerinin katları ya da belirli bir sayının katları olacak şekilde değildir. Bu yüzden zaman birimleri arasında çevirim matematiksel işlemler gerektiren bir hal almaktadır. Kaç bin yıl öncesinde Eski Mısırlılar, ayları 30 günlük yılı da 360 günlük olan takvimleri kullanmaktaydı. Mezopotamya’da belli başlı sayılar 30,60,360 sayıları idi. Pek çok hesaplamada bu sayılar üzerinden gerçekleşmekteydi.

Haber Merkezi

Share
1112 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?