ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Mayıs 2017

ROBOTUMUZ TÜRKİYE 3.SÜ

 

 

İlçemizde kısa bir süre önce Samandağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tanıtımı yapılan Robot, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde 10-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılan 11. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı, Lise ve üniversite öğrencileri arası Robot Yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu.

Okulun Elektronik Öğretmeni Sabri CAN BOZDEMİR danışmanlığında Elektrik Elektronik Teknolojisi öğrencileri Ahmet BARUT ve Süleyman ÇAMLICA ‘nın  tasarladıkları ALFADI  isimli robot Yumurta Toplama  (Caretta Caretta) kategorisinde Türkiye 3.sü oldu. Robotu tasarlayan öğrencilerin danışmanı,   Elektronik Öğretmeni Sabri CAN BOZDEMİR “Bu yarışmanın amacı, robotun başlangıç bölgesindeki alan ile aynı renkteki tüm yumurtaları, başlangıç yapılan alanın içerisine bırakması üzerinedir. Bu yarışma; sensör teknolojisi, mekanik ve yapay zeka kullanılarak ortaya çıkarılan robotlarla  gerçekleştirilmektedir.  Yarışma, 2 robotun aynı pist içerisinde karşılaşması şeklinde yapılır. Yarışma teması, ülkemiz sahillerinde koruma altında yaşam sürdüren caretta carettaların güvenli şekilde sahile yumurta bırakmalarından esinlenerek yapılmıştır. Alana dağıtılmış olan küçük renkli yumurtaların yarışmacılar için belirlenen alanlara toplanması şeklinde yapılmaktadır. Belirlenen süre içerisinde toplanan temsili yumurtalar ile puanlama yapılmaktadır.” dedi.

Yarışma sonucunda Üçüncülük derecesi alan Öğrenciler  ve danışman öğretmenleri 1500’er TL’lik  para  ve 1adet diz üstü bilgisayar ödülü ile ödüllendirildi.  Ayrıca Yumurta Toplama (Caretta Caretta) kategorisinde 2 robot daha çeyrek finale kalırken, Minisumo ve Hızlı Çizgi İzleyen kategorilerinde robotlar üst turlara kadar çıkmayı başardılar.  Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın açılışını yaptığı yarışmada Türkiye ve Dünya’nın değişik ülkelerinden gelen lise ve üniversite öğrencilerinin tasarladığı 3000’den fazla robot 12 farklı kategoride yarıştı.

Samandağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  5 danışman öğretmen ve 11 öğrenciden oluşan bir ekiple Caretta Caretta, Mini Sumo ve Hızlı Çizgi İzleyen kategorilerinde 12 farklı robotla yarışmaya katıldı.

Öğrencilerin bu başarısı okul öğretmenlerini, velileri ve yöneticilerini sevindirdi. Okul Müdürü Süleyman Kayıkçı;  dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik ederek başarılarının artarak devam etmesini diledi. Yarışmaya katılan robot ekibinde yer alan, elektrik elektronik teknolojisi alanı tüm öğrenci ve öğretmenlerine emek ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti. Önümüzdeki yarışmalarda hedeflerinin birincilik derecesi olduğunu belirtti.

Share
1208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

#

ROBOTUMUZ TÜRKİYE 3.SÜ” için 1 yorum

  1. Avatar Behzat : diyor ki:

    Sansa bala…