logo

reklam

RİP AKINTISI İÇİN, DALGAKIRAN KALICI ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

RipAkıntısı’nın ne kadar tehlikeli olduğunu her sene bir sürü can kaybına sebep olduğunu ve Rip Akıntısının bu kadar tehlikeli olmasına rağmen önlem alınmadığını gazetemizde farklı zamanlarda çok defa yayınladık ve yetkilileri önlem alma konusunda uyarıda bulunduk. Yaptığımız bütün uyarı haberlerine rağmen İlçemiz sahillerinde yine geçtiğimiz ay içinde 4 kişi boğularak hayatını kaybetti. Boğulmaların tamamının RİP akıntısına kapılma sonucu gerçekleştiği ifade edildi.

Oluşan bu boğulmalara ilişkin olarak İlçemizde, cankurtaran botlarının yanı sıra, cankurtaran kulesi, kurtarma kemerleri, can kurtarma simitleri, halatlar, ilkyardım çantası, batmayan sedyeyi (deniz yatağı) hizmete soktu ancak boğulmalar tam anlamıyla önlenemedi. Bunun yanı sıra sahile RİP akıntısı olan yerlerde yüzülmemesi şeklindeki uyarı levhalarının yerleştirildi ama bu çözüm de kalıcı bir çözüm değil. En son çözüm olarak çocuklar ve gençlere yüzme öğreterek boğulma vakarlını azaltma yoluna gidildi. Ama şu durumu belirtmek isterim ki İlçemiz denizinde Rip akıntısına kalıcı bir çözüm bulamazsanız boğulmaları en aza indirmeniz biraz imkânsız görünüyor. Rip akıntısının ne kadar tehlikeli olduğunu ona kapılan kişinin çok iyi bir yüzücüyse bile Rip akıntısından sağ çıkmadığını daha önce haberlerimizde dile getirdik. Denizdeki RİP akıntısı, deniz akıntısı olayıdır. RİP akıntıları, masum deniz dalgalarının birleştiği noktalarda ortaya çıkarak sizin ayağınızı yerden keser ve denizde bir tahta parçası gibi aşağı yukarı savurur. Bu akıntı, kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeniyle oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum, bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana gelir ve kolay kolay içinden kurtulanda olmaz. Buna rağmen hala kalıcı çözüm üretmek yerine bu işi şimdilik nasıl halledebilirim düşüncesi hakim. Samandağ’da denizde oluşan boğulmaların neredeyse tamamı RİP akıntısı kaynaklı olduğuna göre Rip akıntısını engellenenin bir yolu aranmalı. Elbette ki çocuklara ve gençlere yüzme öğretmek gerekiyor ama bu Rip akıntısının çözümü değildir.

Çözüm bu olabilir mi?

Hatay’da özellikle yaz aylarında Samandağ sahillerine yaşanan boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için rip akıntısının hissedildiği alanlara dalgakıran yapılabilir mi?

Samandağ mıntıkasındaki akıntıyı bilmeyen vatandaşların genellikle boğulma vakası ile baş başa kaldığını aktaran vatandaşlar “özellikle Çevlikve Deniz mevkiindeki akıntıyı tanımayanlar maalesef zor anlar yaşıyor. Kimileri de canından oluyor. Bizler halk olarak özellikle rip akıntısının bulunduğu alanlarda denize girilmemesi noktasında uyarılar yapıyoruz. Ancak yeterli olmuyor. Özellikle hafta sonlarında artan yoğunluk içerisinde bunu anlatmak zor oluyor. Neredeyse her hafta ölüm haberleri ile karşılaşmak bizleri üzüyor. Vatandaşlarımızın tatillerinin zehir olmaması için tek dileğimiz biraz daha dikkatli olmaları. Yetkililerden ise çözüm olacaksa Deniz- Çevlik sahiline dalgakıran yapmalarıdır” dediler.

Haber: Ali Doğru

Foto: Haber Merkezi

 

Share
999 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?