logo

reklam

RİFAİOĞLU “MALİGN MELANOM” HAKKINDA UYARDI

İlçemizde faaliyette olan ve gerçekleştirdiği operasyonlarla ismini duyuran Özel Güneypark Hastanesi Cildiye uzmanı Doç. Dr. Emine Nur Rifaioğlu cilt kanseri hakkında İlçemiz vatandaşlarına bilgiler vererek, deri kanserlerinden korunmak için dermatologtan ayrıntılı bilgi alınması gerektiğinin altını çizdi. Cilt kanserinin son 30 yılda %237 oranında artış gösterdiğini ifade eden Dr. Rifaioğlu gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Dr. Rifaioğlu açıklamasında;  “Cilt (Deri) kanseri tüm kanserler içinde en yaygın görülen kanserler arasındadır. Ülkemizde cilt kanserleri türlerinden biri olan Malign Melanom (deri kanseri), son 30 yılda %237 oranında artış göstermiştir. Malign Melanom, cilt kanserleri arasında en az görüleni olmasına rağmen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. TÜM deri kanserlerinin %4 ü mm olmasına rağmen deri kanserine bağlı ölümlerin %85 ini mm kanseri oluşturur.

Cilt kanserine Neden olan faktörler;

Cilt kanserinin temel sebeplerinden biri güneş ışığında bulunan morötesi ışınlara sürekli olarak maruz kalmaktır. Uzun süre boyunca yoğun güneş ışığına maruz kalanlarda cilt kanseri görülme riski artar. Risk seviyesi güneş ışığının yoğunluğu, maruz kalınan zaman ve de cildin korunmadığına bağlı olarak belirlenir.

Açık tenli renkli gözlü kızıl saçlı olmak çocukluk çağında su toplayan tarzda güneş yanığı geçirmek çok sayıda sonradan oluşan benlerin bulunması (100 üzerinde),ailede MaliGN  MELANOM varlığı,  atipik, nevüs(displastik)varlığı  risk faktörleri olarak yer almaktadır.  Güneş lambalarının ya da solaryum kullanımı da cilt kanserine yol açabilen diğer bir risk faktörüdür. Solaryum morötesi bir ışın kaynağıdır ve malign melanom dışı cilt kanserine sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Malign Melanom, deriye rengini veren melanosit adı verilen hücrelerden köken alan bir cilt kanseridir. Cilt kanseri hücrelerinin çoğu melanin üretmeye devam ettiği için tümör genellikle kahverengi veya siyah renktedir. Ancak, bazı melanomlar , melanin üretmez bu nedenle deri renginde yahut kanamalı kırmızı renkte malign melanom olguları bulunmaktadır.

Cilt (Deri) Kanserinin Belirtileri

*Deride hassasiyetin artması- kaşıntı veya ağrı

*Kırmızılık veya sınırının ötesinde yeni bir şişlik

*Benin yüzeyinin değişmesi- tümsekleşme, kanama ya da nodül veya yumru şeklinde görünüm

*Koyu beneklerin gözlendiği büyük kahverengimsi leke

*İyileşmeyen yara

*Düzensiz sınırlı ve kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah gözüken bölümlerinin bulunduğu küçük lezyonlar.

Cilt kanserinin en önemli belirtisi deride yeni bir leke veya lekenin büyüklüğü, şekli veya rengindeki değişikliktir. Diğer bir önemli işaret, cilt lekesinin cildinizdeki diğer lekelerden farklı gözükmesidir. Bu belirtilerden en az birini gözlemlemeniz durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Malign melanomların % 80i sağlam deriden gelişir ancak % 20 si daha önceden mevcut ben üzerinden köken alır. Mevcut ben üzerinden gelişen melanomu gösteren işaretler benin asimetrik olması, sınır düzensizliği olması, renk çeşitliği içermesi (kırmızı siyah gri),çapının 7 mm den büyük olması ve Benin  ani olarak renk boyut şekil değiştirmesi olarak sıralanabilir.

Cilt kanseri, erkeklerde boyun ve sırt bölgelerinde; kadınlarda bacaklar, boyun ve yüzde sık görülmektedir. Ancak kanser avuç içi, ayak tabanı, tırnak içinde de gelişebilir. Tüm bunların yanında nadir de olsa göz, ağız, genital veya anal bölgede de oluşabilir. Kısa sürede farkına varıldığında tedavi edilebilir bir kanser türü olan melanom hızlı yayılım gösterdiğinde tedavi şansını azaltan bir kanser türüne dönüşebilir.

Deri kanserlerinin tanısının ve tedavisinin dermatologlar tarafından yapıldığını bilinmesi önemlidir. Söz konusu lezyonları olan hastaların erken tanı ile yaşamlarının kurtulması mümkündür. Deri kanserlerinden korunma tanı ve tedavi açısından dermatologunuzdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.”ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Ali Doğru

 

 

Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?