RESLER, HİSSETİRİLMEDEN ÇOĞALIYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

RESLER, HİSSETİRİLMEDEN ÇOĞALIYOR

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:02 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

 

RESLER, HİSSETTİRİLMEDEN ÇOĞALIYOR”

İlçemizde gün geçtikçe çoğalan  Rüzgar Enerji Santrali’ne (RES) tepki gösteren sivil Toplum Kuruluşları ve çevre sakinlerinin ardından 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’da tepkisini yazılı bir açıklama ile verdi.

Resler, Turizm, Kültür Ve Doğasına Zarar Veriyor

Eryılmaz RES’e karşı olmadığını belirterek, “Halkımızın en büyük sıkıntısı, yerleşim yerlerinin yakınındaki ve özellikle ST. Simon Manastırının yakınında bulunan El Arabî Hazretleri Türbesinin bitişiğine dikilen onlarca RES Türbininden rahatsız. Buradaki insanları biliyor ki Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı var ve biz enerjiyi dövizle satın alıyoruz. İstiyoruz ki bizi ve hayvanlarımızı rahatsız edecek kadar yakın yerlere direk dikilmesin” dedi.

RES’in, çevre ve insan sağlığına zarar vereceğini gündeme getiren Eryılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “İlçemizde 10-15 adet Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulmaya başlandı. İlçemizde Hissettirilmeden çoğaldığını gözlemlemiyoruz.  RES’ler sadece Kurulan  bölgeye değil tüm Samandağ turizm, kültür ve doğasına zarar veriyor. .İlçemizin en verimli orman alanına RES kurulmak istenmesinin çılgınlık .Bu yanlıştan dönülmeli”

Haber- Foto:Gökhan Sağaltıcı