ÜST REKLAM

logo

reklam

RES SENİ ÖNCESİ İLÇEDE DURUM

Arap Alevi toplumunun her yıl 14 Ocak’ta kutladığı RES-EL SENİ bayramı en içten barış, sağlık, mutluluk ve bol kazanç  dilekleri ile kutlanıyor. İlçemizde Rumi takvime göre yılın başlangıcı olan bu günde el öpülür, çocuklara harçlık veya şeker verilir.  Aileler hep bir arada olunur, küsler barışır. Biz Ayna Gazetesi olarak  bu bayramda da esnaflarımızı yalnız bırakmayıp ziyaret edip duygu ve düşüncelerini sorduk. Ekonomik yönü ile yeni yıl alışverişini değerlendiren Esnafımızın kimi yılı buruk karşılarken, kimi de coşkulu karşılıyor. Önceki yıllarda arz ve taleplerin koşturma heyecanı sardığı sokaklar ilçede neredeyse boşaldı.

İlçemizde yıllardır ‘Beğendim’ adı ile hizmet veren Unlu Ev Mamülleri işletme yetkilileri; “bizi tercih eden müşterimize teşekkür eder, başta personelimiz olmak üzere, ilçe halkımız ve dünya halklarının barış, huzur, sağlıklı bir yıl geçirmesini temenni ediyoruz” dediler.

Gençlik Pastanesi Yetkilileri, “herkese iyi bir yıl temenni ederiz” dediler.

Ersal Kocaoğlu Kuruyemiş Yetkilileri, “geçen yıllara nazaran böyle bir yılbaşı hiç görülmedi işler çok kesat. Yeni yılın bereket getirmesini dilerim. Mutlu yıllar” dedi.

Milani Kuyumculuk, “satışlar beklentilerimizin çok altında, umarım iyi bir yıl olur” dedi.

Romans Giyim, “yeni yıla yoğun  hazırlıklar içinde girdik, insanların heyecanını paylaşmak yeni yıla yeni kıyafet heyecanına ortak olmak istedik. Yeni yıla sevgi, coşkuyla geçiyoruz. Umarım umduğunuz gibi bir yıl geçiririz. Tüm halkımızın yeni yılını kutluyoruz” dediler.

Opera Pastanesi yetkilileri, “bu sene eski senelere nazaran talep beklentilerin altında. Bu durum bizi çok üzüyor, böyle bir günün daha da önemli olması gerektiğini ve kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyor, bunu savunuyoruz. Herkesin yeni yılını en içten dileklerimizle kutlarız”dediler.

Kerimoğlu İletişim Yetkilileri; “Resel seni bana göre örf ve adetlerin gençlere empoze edilmesi gereken bir kültür. Biz Arap Alevileri bütün dinlerin inançlarına sahip insanlarız, bizim beklentimiz bizim inancımıza da saygı duyulmasıdır. Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

 

More Giyim Yetkilileri, “Resel senenin her sene geçtikçe önemi biraz daha azalıyor. Örf ve adetlerimizi çocukluğumuzun geçtiği gibi geçirmek isterdik. Umarım kültürümüze sahip çıkarız, herkesin bayramını kutlar yeni yılı sağlık ve bol kazanç ile geçirmesini dilerim” dediler.

Samandağ Ayna Gazetesi Yayın Ekibi olarak, başta ilçemiz halkı ve tüm dünya halklarının barış, kardeşlik, sevgi ve saygı temelli; doğayı, insanı ve hayvanı kucaklayan bir anlayışla yaşam sürmesi temennisi ile nice seneler diliyoruz.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?