RENKLERİNE GÖRE MEYVE-SEBZELER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

RENKLERİNE GÖRE MEYVE-SEBZELER

Bu haber 28 Nisan 2017 - 10:34 'de eklendi ve 1.642 kez görüntülendi.

 

 

Sebze ve meyvelerin sağlık açısından yararlı olduğu sürekli dile getirilmektedir. Bu faydalardan yararlanmak için de günde en az 5 porsiyon sebze-meyve yenmesi önerilmektedir. Bu şekilde felç, şeker hastalığı, kanser, hipertansiyon, kalp gibi birçok kronik hastalığın ortaya çıkma riski azalmaktadır.

Yine son dönemlerde üzerinde durulan önemli nokta, sebze-meyve tercihlerinde de çeşitliliğe yer verilmesi ve renkli bir beslenme tarzı oluşturulmasıdır. Bunun nedeni meyve ve sebzelere rengini veren öğelerin her birinin vücuda ayrı faydalar sağlamasıdır. Bulunduğumuz bahar mevsiminde çilekten bezelyeye dek meyve-sebzelerin hem çeşidi hem de renkleri artmaktadır. Mevsime göre beslenmek, mevsimlik meyve-sebzeleri tüketmek her zaman beslenmemizde öncelik olmalıdır. Renklerine göre besinlerin sağlığa etkilerini aşağıda paylaşacağım.

Ayrıca 1 porsiyon meyve miktarı, 1 orta boy kase/1 avuç şeklinde tanımlanabilir. 1 kase salata veya 4 yemek kaşığı sebze yemeği de 1 porsiyon sebze miktarıdır.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Kırmızı rengi veren pigment ‘likopen’ ya da ‘antosiyanin’ olarak adlandırılır. Likopen; domates, karpuz, greyfurt gibi meyve-sebzelerde bulunur. Bazı kanser türlerinin (özellikle prostat kanseri) oluşum riskini azaltır. Kalp-damar hastalıklarını önler. Antosiyanin; çilek, kırmızı üzüm, ahududu gibi meyvelerde bulunur. Güçlü bir antioksidandır, hücre hasarını önler ve kalp dostudur.

Turuncu/Sarı Meyve ve Sebzeler

Bu rengi veren pigment ‘karotenoidler’ olarak adlandırılır. Karotenden zengin besinler kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır, bağışıklık sistemini destekler. Göz sağlığını korur. Bu gruba bazı örnekler; havuç, bal kabağı, kayısı, limon, portakal, kavun, armut, vb.

Yeşil Meyve ve Sebzeler

Yeşil rengi veren pigment ‘klorofil’ olarak adlandırılır. Ayrıca bu grupta yer alan bazı yeşil sebzeler (ıspanak, koyu yeşil yapraklılar, bezelye, salatalık, yeşil biber, pırasa, vb.) ‘lutein’ içerir. Deri ve beyin kanserlerinde koruyucu etkisi vardır. Lutein, zeaksantin (yumurta sarısı, mısır, üzüm, portakal gibi besinlerde bulunur) ile birlikte çalışır ve göz sağlığını korur; katarakt riskini azaltır. Ayrıca brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.

Mavi/Mor Sebze ve Meyveler

Yaban mersini, böğürtlen, mürdüm eriği, patlıcan, üzüm gibi sebze-meyvelere rengini veren bu pigment ‘ antosiyanin’ olarak adlandırılır. Antosiyanin güçlü bir antioksidandır ve hücre harabiyetini önler. Mor renkli bu meyve-sebzeler resveratrol de içermektedir. Bu sayede meme kanseri, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca yaban mersininin hafıza fonksiyonlarını güçlendirdiği ve sağlıklı bir yaşlanma sağladığı yapılan bazı çalışmalarla gösterilmiştir.

Beyaz sebze ve meyveler

Beyaz rengi veren pigment ‘antoksantin’ olarak adlandırılır. Beyaz lahana, şalgam, patates, karnabahar, soğan, sarımsak gibi beyaz renkli besinlerde bulunur. Ayrıca bu gruptaki bazı sebze-meyveler ‘alisin’ adlı bir bileşik içermeleri sayesinde kolesterol ve kan basıncının(tansiyonun) düşmesine yardımcı olurlar.

 

Avatar
Deniz Selen Vahapoğullarıdnm123@hotmail.com
afdah.info

voir films