ÜST REKLAM

logo

reklam

RENKLERİNE GÖRE MEYVE-SEBZELER


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

 

Sebze ve meyvelerin sağlık açısından yararlı olduğu sürekli dile getirilmektedir. Bu faydalardan yararlanmak için de günde en az 5 porsiyon sebze-meyve yenmesi önerilmektedir. Bu şekilde felç, şeker hastalığı, kanser, hipertansiyon, kalp gibi birçok kronik hastalığın ortaya çıkma riski azalmaktadır.

Yine son dönemlerde üzerinde durulan önemli nokta, sebze-meyve tercihlerinde de çeşitliliğe yer verilmesi ve renkli bir beslenme tarzı oluşturulmasıdır. Bunun nedeni meyve ve sebzelere rengini veren öğelerin her birinin vücuda ayrı faydalar sağlamasıdır. Bulunduğumuz bahar mevsiminde çilekten bezelyeye dek meyve-sebzelerin hem çeşidi hem de renkleri artmaktadır. Mevsime göre beslenmek, mevsimlik meyve-sebzeleri tüketmek her zaman beslenmemizde öncelik olmalıdır. Renklerine göre besinlerin sağlığa etkilerini aşağıda paylaşacağım.

Ayrıca 1 porsiyon meyve miktarı, 1 orta boy kase/1 avuç şeklinde tanımlanabilir. 1 kase salata veya 4 yemek kaşığı sebze yemeği de 1 porsiyon sebze miktarıdır.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Kırmızı rengi veren pigment ‘likopen’ ya da ‘antosiyanin’ olarak adlandırılır. Likopen; domates, karpuz, greyfurt gibi meyve-sebzelerde bulunur. Bazı kanser türlerinin (özellikle prostat kanseri) oluşum riskini azaltır. Kalp-damar hastalıklarını önler. Antosiyanin; çilek, kırmızı üzüm, ahududu gibi meyvelerde bulunur. Güçlü bir antioksidandır, hücre hasarını önler ve kalp dostudur.

Turuncu/Sarı Meyve ve Sebzeler

Bu rengi veren pigment ‘karotenoidler’ olarak adlandırılır. Karotenden zengin besinler kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır, bağışıklık sistemini destekler. Göz sağlığını korur. Bu gruba bazı örnekler; havuç, bal kabağı, kayısı, limon, portakal, kavun, armut, vb.

Yeşil Meyve ve Sebzeler

Yeşil rengi veren pigment ‘klorofil’ olarak adlandırılır. Ayrıca bu grupta yer alan bazı yeşil sebzeler (ıspanak, koyu yeşil yapraklılar, bezelye, salatalık, yeşil biber, pırasa, vb.) ‘lutein’ içerir. Deri ve beyin kanserlerinde koruyucu etkisi vardır. Lutein, zeaksantin (yumurta sarısı, mısır, üzüm, portakal gibi besinlerde bulunur) ile birlikte çalışır ve göz sağlığını korur; katarakt riskini azaltır. Ayrıca brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.

Mavi/Mor Sebze ve Meyveler

Yaban mersini, böğürtlen, mürdüm eriği, patlıcan, üzüm gibi sebze-meyvelere rengini veren bu pigment ‘ antosiyanin’ olarak adlandırılır. Antosiyanin güçlü bir antioksidandır ve hücre harabiyetini önler. Mor renkli bu meyve-sebzeler resveratrol de içermektedir. Bu sayede meme kanseri, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca yaban mersininin hafıza fonksiyonlarını güçlendirdiği ve sağlıklı bir yaşlanma sağladığı yapılan bazı çalışmalarla gösterilmiştir.

Beyaz sebze ve meyveler

Beyaz rengi veren pigment ‘antoksantin’ olarak adlandırılır. Beyaz lahana, şalgam, patates, karnabahar, soğan, sarımsak gibi beyaz renkli besinlerde bulunur. Ayrıca bu gruptaki bazı sebze-meyveler ‘alisin’ adlı bir bileşik içermeleri sayesinde kolesterol ve kan basıncının(tansiyonun) düşmesine yardımcı olurlar.

 

Share
1131 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...