ÜST REKLAM

logo

reklam

RENKLERİNE GÖRE MEYVE-SEBZELER


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

 

Sebze ve meyvelerin sağlık açısından yararlı olduğu sürekli dile getirilmektedir. Bu faydalardan yararlanmak için de günde en az 5 porsiyon sebze-meyve yenmesi önerilmektedir. Bu şekilde felç, şeker hastalığı, kanser, hipertansiyon, kalp gibi birçok kronik hastalığın ortaya çıkma riski azalmaktadır.

Yine son dönemlerde üzerinde durulan önemli nokta, sebze-meyve tercihlerinde de çeşitliliğe yer verilmesi ve renkli bir beslenme tarzı oluşturulmasıdır. Bunun nedeni meyve ve sebzelere rengini veren öğelerin her birinin vücuda ayrı faydalar sağlamasıdır. Bulunduğumuz bahar mevsiminde çilekten bezelyeye dek meyve-sebzelerin hem çeşidi hem de renkleri artmaktadır. Mevsime göre beslenmek, mevsimlik meyve-sebzeleri tüketmek her zaman beslenmemizde öncelik olmalıdır. Renklerine göre besinlerin sağlığa etkilerini aşağıda paylaşacağım.

Ayrıca 1 porsiyon meyve miktarı, 1 orta boy kase/1 avuç şeklinde tanımlanabilir. 1 kase salata veya 4 yemek kaşığı sebze yemeği de 1 porsiyon sebze miktarıdır.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Kırmızı rengi veren pigment ‘likopen’ ya da ‘antosiyanin’ olarak adlandırılır. Likopen; domates, karpuz, greyfurt gibi meyve-sebzelerde bulunur. Bazı kanser türlerinin (özellikle prostat kanseri) oluşum riskini azaltır. Kalp-damar hastalıklarını önler. Antosiyanin; çilek, kırmızı üzüm, ahududu gibi meyvelerde bulunur. Güçlü bir antioksidandır, hücre hasarını önler ve kalp dostudur.

Turuncu/Sarı Meyve ve Sebzeler

Bu rengi veren pigment ‘karotenoidler’ olarak adlandırılır. Karotenden zengin besinler kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır, bağışıklık sistemini destekler. Göz sağlığını korur. Bu gruba bazı örnekler; havuç, bal kabağı, kayısı, limon, portakal, kavun, armut, vb.

Yeşil Meyve ve Sebzeler

Yeşil rengi veren pigment ‘klorofil’ olarak adlandırılır. Ayrıca bu grupta yer alan bazı yeşil sebzeler (ıspanak, koyu yeşil yapraklılar, bezelye, salatalık, yeşil biber, pırasa, vb.) ‘lutein’ içerir. Deri ve beyin kanserlerinde koruyucu etkisi vardır. Lutein, zeaksantin (yumurta sarısı, mısır, üzüm, portakal gibi besinlerde bulunur) ile birlikte çalışır ve göz sağlığını korur; katarakt riskini azaltır. Ayrıca brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.

Mavi/Mor Sebze ve Meyveler

Yaban mersini, böğürtlen, mürdüm eriği, patlıcan, üzüm gibi sebze-meyvelere rengini veren bu pigment ‘ antosiyanin’ olarak adlandırılır. Antosiyanin güçlü bir antioksidandır ve hücre harabiyetini önler. Mor renkli bu meyve-sebzeler resveratrol de içermektedir. Bu sayede meme kanseri, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca yaban mersininin hafıza fonksiyonlarını güçlendirdiği ve sağlıklı bir yaşlanma sağladığı yapılan bazı çalışmalarla gösterilmiştir.

Beyaz sebze ve meyveler

Beyaz rengi veren pigment ‘antoksantin’ olarak adlandırılır. Beyaz lahana, şalgam, patates, karnabahar, soğan, sarımsak gibi beyaz renkli besinlerde bulunur. Ayrıca bu gruptaki bazı sebze-meyveler ‘alisin’ adlı bir bileşik içermeleri sayesinde kolesterol ve kan basıncının(tansiyonun) düşmesine yardımcı olurlar.

 

Share
860 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...