REFİK KARDEŞİMİZE BİRKAÇ UYARI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

REFİK KARDEŞİMİZE BİRKAÇ UYARI

Bu haber 06 Şubat 2019 - 9:11 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.


Çok eleştiri alan rekor bir aradan sonra nihayet CHP’nin Samandağ belediye başkan adayı açıklandı. Bu görev CHP eski milletvekili Refik Eryılmaz’a verildi. Öncelikle hayırlı olmasını diliyoruz.

Refik kardeşimiz eski bir milletvekili olarak siyasi geçmişi tertemiz bir insan. Ayrıca dinamizmi ve enerjisiyle her zaman topluma katkı sunmuş bir politikacı. Umarım hep böyle kalacaktır. Eski belediye başkanı Mithat Nehir’in aday yapılmaması kadar doğal bir şey olamaz. Her insan aldığı görevi zamanı geldiğinde nöbet tutan diğer arkadaşlarına devretmesini bilecektir. Herşeyden önce şunu idrak etmeliyiz. Belediye başkanlığı veya milletvekilliği gibi görevler babadan kalma miras değildir. O koltuğa çıkmasını bilen, zamanı geldiğinde inmesini de bilmelidir.

Refik kardeşime öncelikle şu uyarıyı yapmak istiyorum. Adaylığı belli olduğu günden itibaren (seçimleri kazanması çok yüksek bir ihtimal) karaktersiz, menfaat düşkünü, kan emici “sülükler” etrafını sarmaya başlayacaktır. Bu “sülükler”e karşı daima uyanık ve temel prensiplerden taviz vermez bir vaziyette durması gerekir. Bu konuda ipi bir kere kaçırdı mı, bir daha yakalayamaz. Ayrıca geçmişten ders alarak hiçbir şekilde “ailecilik” yapmayacağına eminim. Samandağ’da bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün belediye başkanları bu gibi yanlışların içine girmişler ve gözden düşerek, yıpranarak görevlerinden ayrılmışlardır. Malesef bu durum Türkiye’nin genel bir hastalığıdır. Bu sosyal hastalığı yok etmek için Refik ERYILMAZ gibi dürüst ve dinamik kişiliğe sahip insanlara önemli görevler düşmektedir.

Önümüzdeki dönemde belediye başkanlığı (bilhassa muhalif bir partiden ise ) görevini üstleneceklerin işi çok zor olacak. Ülkemizde büyük bir ekonomik krizin başında sayılırız. Para muslukları daha da kısılacak. Geçmişte olduğu gibi icraat yapma imkanı azalacak.

İflaslar hızla yoğunlaşıyor. Çarşıda dükkanların 1/3 ü boşalmış ve kiracı bulamaz durumda. İşsizlik aldı başını gidiyor. Her köşe başında ya bir kıraathane ya da bir cafe açılmış durumda. Maalesef Samandağ insanının büyük çoğunluğu tehlikenin farkında değil. Halen eski alışkanlıklarla aşırı tüketime devam ediyor. İlerde bunun acısını içimizde hissedeceğiz. Çocukluğumdan hatırlarım eski Samandağ halkının yüzde doksanı, üretimle uğraşırdı. Daima ürettiği tükettiğinden fazla idi. Şimdiki gençlerin yüzde yetmişi sadece tüketerek yaşıyor. İleride olması muhtemel maddi felaketlere tedbirli yakalanmalıyız. Aksi halde büyük acılarla, yokluklarla karşı karşıya kalırız.

Son söz olarak; Refik kardeşimizin önüne tertemiz bir sayfa açıldı. İnşallah bu sayfa hiçbir zaman kirlenmeyecektir.

Sami ASLAN

Eğitimci