ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Ocak 2017

RAS ES-SENİ KUTLU OLSUN!

RESEL SENİ

Bugün, Arap Alevi halkımızın yılbaşı kutlaması olan Ras Es-Seni arefesi.

Başta Samandağ olmak üzere Antakya, Serinyol, Adana ve Mersin’de de kutlanan Ras Es-Seni, kitlesel bir şekilde coşkuyla kutlanacak. Ras Es-Seni kutlamalarının bu yıl Ankara ve İstanbul gibi kentlerde yaşayan Arap Alevi halkımız tarafından kutlanması bekleniyor.

Arap Alevi halkımız arasında geleneksel olarak kutlanan, Miladi takvimle 14 Ocak’a denk gelen Ras Es-Seni(yılbaşı) kitlesel biçimde kutlanacak. Tiyatroların da düzenlendiği etkinliklere 11 Ocak’ta farklı etkinliklerle başlanıyor.

Ras Es-Seni bayramının Arap Alevilerin yerleşik olduğu il ve ilçelerde bu yıl daha kitlesel biçimde kutlanacağı bildirilirken, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde de Arap Aleviler bir araya gelerek çeşitli etkinliklerle, Arapça ezgiler, konuşmalar ve gösterilerle kutlama yapacakları ifade edildi.

Arap Alevileri arasında Ras Es-Seni geleneksel olarak bir bayram şeklinde kutlanır. 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler(aydiye), harçlık vb verir; bir araya gelinip eğlenilir; bugüne özgü yapılan kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir.

Ras-es Seni Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir. Nusayrilerin, Ras-es Seni’den 6 gün sonra kutladığı Ğidil Kiddes bayramı ise Hz İsa’nın vaftiz edildiği gün olarak sayılır. Geleneklere göre bu bayramda çocuğu olmayan karı-kocalar akarsuya dalıp çıkar. Bu gelenek uzun yıllar devam ettikten sonra günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur.

 

 

Share
772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?