“RAS-El SENİ İLÇEMİZE HUZUR, BARIŞ VE SAĞLIK GETİRSİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“RAS-El SENİ İLÇEMİZE HUZUR, BARIŞ VE SAĞLIK GETİRSİN”

Bu haber 13 Ocak 2021 - 18:32 'de eklendi ve 414 kez görüntülendi.


CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, 14 Ocak’ta Ras-el Seni bayramının Ülkemize Dünyamıza il ve ilçemize huzur, barış ve sağlık getirmesi temennisinde bulunarak bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Berber mesajında; “14 Ocak Rumi takvimin başlangıcıdır.
Yöremizde aynı nitelikte, Ortodoks Hıristiyanları 25 Aralığı Noel bayramı olarak kutlar. 31 Aralık tarihini miladi takviminde yılbaşı olarak yeni bir yıla giriyoruz. 6 Ocak tarihi, Ortodoks Ermenileri tarafından yılbaşı olarak kutlanmaktadır. Arap Alevileri de 14 Ocak’ta Ras el Seni, Rumi yılbaşını dini bir bayram niteliğinde kutlamaktadırlar.
Hz. Adem (a.s)’dan itibaren kutsal kitaplarda tanınan ve bilinen bütün peygamberleri kutsar. Bütün peygamberlerin doğum günlerini, zaferlerini, kutsal dinlerin tanıdığı özel günlerini bayram telakki ederler. Kur’an-î Kerim’de de “Peygamberler arasında fark göstermeyiniz”şeklinde yer almaktadır. Arap Alevilerin kutladığı Ras-el Seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanmaktadır. Ras-el Seni günü Hz. Musa (a.s)’ın Ben-i İsraili olan Firavun’un zulmünden kurtardığı gündür. İd-el Kalendes olarak kutlanır. 14 ocak sabahı küçükler büyüklerin ellerini öper. Büyükler küçüklere hediye, harçlık vb. şeyler verir. Ras-el Seni geçmişten bu güne geleneksel olarak gelmiştir. Toplumumuzun birbiriyle kaynaştığı özel bir gündür. Dini bir bayram ve Rumi yılbaşı’dır. Bütün Arap Alevilerinin res el seni günlerini Samandağ ilçesi CHP Kadın Kolları yönetimim ve üyelerimiz adına kutlarız. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperiz. Geleneksel olarak kutladığımız res el seni Ülkemize Dünyamıza il ve ilçemize huzur, barış ve sağlık getirmesi temennisi ile tebrik ediyoruz. Pandemi sürecinde hastalarımıza acil şifa, vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet dileriz. Bütün Sağlık çalışanları ve hekimlerimize pandemi sürecinde gösterdikleri gayret için çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.
Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı