“RADYASYON ÜLKEMİZ SINIRLARINA ULAŞMADI” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“RADYASYON ÜLKEMİZ SINIRLARINA ULAŞMADI”

Bu haber 08 Mart 2022 - 16:53 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Abdulla Sakallı, Rusya’nın nükleer enerji  saldırısı sonrası ülkemiz için henüz bir tehlikenin olmadığına dikkat çekti; Önümüzdeki dört gün için bir tehlike olmadığını duyurdu.

Konu üzerine yaptığı açıklamada Dr. Sakallı; “ Bir Ülke için geliştirilmiş Özel Hava Tahmin Modelinin Önemi: Rusya saldırılarda Nükleer Enerji tesisini vurdu. Bir çok uzman şimdi açığa çıkabilecek (yada çıkan) radyasyonun Ülkemiz sınırlarına ne zaman ulaşacağı, yada ulaşıp ulaşmayacağını tartışmaktadır.

Bunun için bakılması gereken 10m’deki Rüzgar hareketliliği değil, 850hPa ve 500hPa yükseklikteki hava akımıdır. Analizlerimiz doğrultusunda, radyasyonun yayılıp Ülkemiz sınırlarına ulaşması hususunda önümüzdeki 4 gün için her hangi bir teklike arz etmediği öngörülmektedir.

Ülkemiz için ÖZEL (sınırlarını yüklediğim haritalarda görmektesiniz) ÜLGEN Hava Tahmin Sistemimizin sınırlarını, bu gibi olaylarda kullanabilmemiz için Komşularımızı alacak şekilde geniş tuttuk ve ayrıca Atmosferi 0-15km aralığında (dikine) tümünü kapsayacak şekilde ele aldık.

Ülkemize ÖZGÜ olan ÜLGEN Hava Tahmin Sistemimiz MİLLİ bir DEĞERDİR.” İfadelerine eyr verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı