ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Mayıs 2017

PROF. DR. SUPHİ SÜRMELİ ARAMIZDAN AYRILDI

Suriye ve Hatay’ın Fransa Devleti’nin hâkimiyeti altında olduğu devirde Samandağ’da doğan eğitim sevdalısı Prof. Dr. Suphi Sürmeli’nin vefatını yiğeni Tülin Sürmeli duyurdu.

Sürmeli, sosyal medya hesabından ‘Değerli aile büyüğümüz, memleket sevdalısı, yardımsever kocayürek PROF. DR. Suphi Sürmeli’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Canım amcama Allah’tan rahmet, ailemize ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanın nurlar içinde cennet olsun canım amcam’ ifadeleri ile duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Samandağ’lı  Kahiloğulları ailesinden hayırsever Prof.Dr.Suphi Sürmeli’nin  (Kahilogulları) vefatı derin üzüntü yaratırken Kahiloğulları Ailesinden alınan bilgilere göre:” Prof. Dr. Suphi Sürmeli 4 Mayıs 2017’de tedavi gördüğü hastanede yoğun bakımda hayatını kaybetti.  Prof. DR SÜRMELI’nin cenazesi Pazar Günü, Mayis 7 2017,  Paterson New Jersey deki Ulu Camide kılınacak öğle namazından sonra Totowa’daki Laurel Grove mezarlığında toprağa verilecektir. (Oranın yerel saatleri bunlar.) 1994 yılında yaptırmış olduğu 12 dersli Şaban Kahil Sürmeli İlköğretim Okulunda bir tören düzenlenip, Samandağ’da  ruhuna mevlit okutulacaktır. “ifadelerine yer verildi. Prof.Dr. Suphi Sürmeli (Kahiloğulları) Dünya çapında ün yapmış değerli bir bilim adamıydı. Zamanının Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den eğitime yaptığı katkılardan dolayı ödül almıştı

Yapımını üstlendiği Samandağ Şaban Kahil Sürmeli İlköğretim Okulu sayfasında kendini anlatan Hayırsever Prof. Dr. Suphi Sürmeli “Suriye ve Hatay’ın Fransa Devleti’nin hâkimiyeti altında olduğu devirde Samandağ’da doğdum. Beş yaşında okula başladım, eğitim dili Fransızca idi ve benim için zordu. Hazırlık ve birinci sınıfı orada okudum. Hatay’ın Türkiye’ye ilhakından sonra Samandağ İlkokulu açılınca oraya taşındım. İlkokul eğitimimi bitirince, Samandağ’da ortaokul olmadığından ortaokulu Antakya’da okumak zorunda kaldım. O yıllarda Antakya – Samandağ yolu sadece dar bir patikadan ibaretti. Asfaltlanmamıştı ve hiç motorlu araç yoktu. Çocuk denilecek yaşta, Antakya’da tek başıma bir odada yaşamam gerekti. Haftalık yiyecek ve giyeceklerimin temini için Samandağ’a ayda iki-üç defa yürüyerek eşyalarım sırtımda gidip geliyordum. Çok iyi öğretmenlerim sayesinde okumayı sevdim. Çektiğim zorluklar, okuma ve basarîli olma hevesimi arttırdı. Orta ve lise eğitimini Antakya’da 1948’de yüksek notlarla bitirince, ayni yıl İstanbul Üniversitesi’nin Tıp Fakültesine başladım. Tip eğimini 1954 yılında bitirdim. Ondan hemen sonra yedek subay görevine başladım. Askerlik görevimi 1956 yılında tamamlayınca, Samandağ ilçesine döndüm. O sıralarda bir grup üniversite arkadaşım ABD’ ye ihtisas yapmak için gitmişti. Samandağ’da bir yıldan fazla kaldıktan sonara, ben de ihtisas için ABD’ ye gittim. Hiç İngilizce bilmiyordum. Önce İngilizce öğrendim ve gereken sınavları basarıyla verdikten sonra bir devlet hastanesinde iş aldım. New York’un saygın üniversitelerinden Columbia Üniversitesinin programında ihtisasımı yapma fırsatını buldum. İhtisasımı bitirip, diplomamı alarak Türkiye’ye döndüm. İki yıl kadar kaldım, şimdiki esimle tanıştım. Kısa bir sürede evlendik, çocuğumuz oldu. Tekrar Amerika’ ya dönünce, bir devlet hastanesinde iş buldum. İki yıl sonra, çok büyük ve çok meşhur özel bir hastanede çalışmaya başladım. Zamanla, hastanenin klinik direktörlüğüne, sonra da başhekimliğine yükseldim. Ayni zamanda, New York Üniversitesinin mıntıkadaki kampüsünde eğitim üyeliği görevine başladım. Tam kırk yıl doktorluk yaptıktan sonra 1996 yılında emekli oldum” ifadelerine yer vermişti.

Eğitim ve öğretime çok önem veren Dr. Sürmeli, 1976 yılında Samandağ Ortaokulu’na ek bir derslik ve Laboratuar; Samandağ Lisesine 1 katlık derslik yaptırmış, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesine de hatırı sayılır maddi katkılarda bulunmuştur. En son da 1994 yılında doğup büyüdüğü Samandağ ilçesinde babasının adını taşıyan 12 derslikli “Şaban Kahil Sürmeli İlköğretim Okulu”nu yaptırmıştır.

Türk Kültürüne Katkılar

Dr. Suphi Sürmeli Amerikan Psikiyatri Cemiyetinin ödülünü almış olup, Amerika’da “yabancılara getirilen zorunlu vatandaşlık yasasının” iptalini kendisi sağlamıştır. Sürmeli Ailesi Amerika’da çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklere katılmış ve Türk Kültürüne yarar sağlamıştır.

Samandağ Ayna Gazetesi olarak, merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm Samandağ halkına başsağlığı dileriz…

 

Share
1040 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?