ÜST REKLAM

logo

reklam

PROF. DR. DÖKMEN, DÖKTÜRDÜ!


Özel Hatay Boğaziçi Koleji, Akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı Prof. Dr. Üstün Dökmen’i ağırladı. Türkiye’nin alanında en uzman hocası Üstün Dökmen, seminerde, yanlış bildiklerimizden, kişiliğe ve duygulara saygılı olmaktan, önyargılardan, kadın-erkek, ebeveyn-çocuk ilişkilerinden bahsetti. Mustafa Kemal’in anılarını tarihteki yerini anlatırken katılımcılara tam bir dejavu yaşattı. Seminer öncesi Okulun Kurucu Müdürü Hıdır Uzun, velilere okul üzerine bilgi verdi. Seminer öncesi okulun müzik korosu tarafından velilere müzik ziyafeti sunuldu.

Boğaziçi Yönetim Kurulu üyeleri adına Kurucu Müdür Uzun, “Boğaziçi Koleji gücünü profesyonel eğitim sisteminden alarak, kendi ayakları üzerinde durabilen, başarının nicelikle değil kaliteli ve disiplinli çalışmayla elde edildiğine inanan,  Eğitim ­­- Öğretim ilkelerini öğretmenliğe yaraşır şekilde belirleyen ve hiçbir kaygıya kapılmadan ödünsüz uygulayan bir kuruluştur.

Değerli misafirlerimiz,  okulumuz bölgemizin eğitim çıtasını yükseltmek, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, laik, çağdaş ve aydın bir nesil yetiştirmek, sosyal yönü güçlü ve arklı alanlarda hobileri olan toplumsal olaylara duyarlı içinde hayatın her rengine karşı sevgisi olan, geleceğe güvenle ilerleyen, kendi ayakları üstünde durabilen, başarılı ve kariyer sahibi aydınlık bir nesil yetiştirmenin çabası içerisindeyiz.

Bu amaçla donanımlı okul binamız, kaliteli yayınlarımız, yoğun deneme sınavlarımız, etkili rehberlik sistemimiz, sınav odaklı eğitim programlarımız, alanında kendini geliştirmiş uzman, birbirinden deneyimli ve özverili öğretmen kadromuz ile boğaz içi eğitim kurumlarının disiplinli eğitim ilkeleri ışığında, yarınımızın yegane mirasçıları ve aydınlık geleceğimizin mimarı olan gençlerimiz için sevgiyle hizmet sunmaktan büyük onur duyarız.

Değerli misafirlerimiz, okulumuz Samandağ’ın standartlara uygun inşa edilmiş ilk özel okuldur. Uzun yıllar başarılı bir ivme ile sürdürdüğümüz dershanecilik deneyimimizden sonra bu birikimimizi kaliteli bir ortam ve deneyimli öğretmen kadrosuyla her sene bir öncekinden daha da yüksek seviyelere taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu ilkeler ışığında okulumuz 2019/2020 Eğitim Öğretim Döneminde faaliyetine Anadolu Lisesi olarak devam edecektir.

Şehrimizin farklı bölgelerinden geleceğini bizimle şekillendirmek için her sene bize emanet olan çocuklarımızı Lise Eğitimleri boyunca kimi zaman Anne, kimi zaman Baba, kimi zaman Abi, Kardeş mesafesinde takip ederek onlara iyi bir üniversite ve iyi bir bölüm kazandırmanın gururunu yaşamak, ailelerimizin güvenini boşa çıkarmamak ve bu mutluluğa imzamızı atmak tarih edilemez bir duygudur bizim için.

Özel Boğaziçi Koleji olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada sizlerin günlük iş ve çalışma telaşlarınızın yoğunluğu arasında, bizlere vermiş olduğunuz emanetleri en iyi seviyelere taşımak ve güveninizi layıkıyla yerine getirmek için yönetim kurulum, değerli müdürüm ve sevgili öğretmen arkadaşlarımızla her daim yanındayız, sevgiyle kalın” dedi.

Okulun Müzik Korosunun etkinliği sonrası konuşma sırası Prof. Dr. Dökmen’e geldi.

“Birbirimizin düşüncelerine saygılı olmalıyız” anlayışının yanlış olduğunu savunan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Karşı tarafın söyledikleri yanlış ise bu onun düşüncesidir. Yanlış şeye saygı duyulmaz. Sadece onun kişiliğine saygı duyarım. Çocuğunuzun, eşinizin ve arkadaşlarınızın tasvip etmediğiniz davranışlarını eleştirin. Kişilerin düşüncelerine ve davranışlarına itiraz edin ancak duygularına saygı duyun” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Dökmen,“Ailede anne ve babanın, okulda öğretmenin ufku geniş olmalı. Çocuk kitap okumak, tiyatro izlemek, piyano çalmak isteyebilir. Önemli olan bu davranışları onunla birlikte yapmak bunun için zaman yaratmaktır” dedi.

Olası sözle tartışmalarda hiç kimsenin yüzde 100 haklı olamayacağını belirten Prof. Dr. Dökmen, “herkes kendine göre % 100 haklı olursa karşı tarafa verilecek hak kalmaz. Onun için tartışmalarda birey sürekli kendini yüzde 50 haklı bulup diğer yüzde 50’yi karşı tarafa bırakmalıdır” diye konuştu.

Evde ve okulda ebeveyn ve öğretmenlerin sürekli birbirlerinin fikirlerine saygılı olması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Dökmen,“günümüzde herkes bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışıyor, bu imkânsızdır. Önemli olan hem bireyin kendisinin hem de yetiştirdiği bireyin yaşama bakış tarzının akılcı olmasıdır” dedi.

“Kitap okumak için iki eli bir araya gelmeyen milletin iki yakası da bir araya gelmez.” diyerek okumanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Dökmen,  önyargılarımızın hayatımızı ne kadar olumsuz etkilediğini bazı örnekler ve bir skeçlerle anlattı. Einstein’in “Bir önyargıyı yok etmek atomu parçalamaktan daha zor.” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Dökmen,etiketlemeden, sınıflandırma yapmadan, herkesi sevebilmenin, anlayabilmenin önemini vurguladı.

Ebeveyn – çocuk ilişkilerine de değinen Prof. Dr. Dökmen,çocuklara özgüven aşılamanın onlara giyinme özgürlüğü, yemek yeme özgürlüğü, seçme özgürlüğü vermek gibi ufak şeylerle başladığını ifade etti. Prof. Dr. Dökmen, “çocuğunuz büyüdüğü zaman karar vermek ya da seçim yapmak zorunda olduğu zaman bir danışmana ihtiyaç duymasın. Çocuktan itibaren onlara sorumluluk verin; karar vermelerine izin verin. Çocuk yaşayarak öğrensin” dedi.

Evde ebeveynin okulda ise öğretmenin her zaman hazırda B-C ve O planlarının olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Dökmen, “O planlar olası bir duruma karşı herkesin cebinde bulunması gereken planlardır. Ben çocuğumu hep en iyi yerde okuturum, özel ders aldırırım, onu adam ederim, mimar yaparım, mühendis yaparım demek değil. Önemli olan onun ufkunu geniş tutup yönlendirmeler yapmaktır. Evde ve okulda çocukları sıkmayın” şeklinde konuştu.

Velilere Ailede ve Okulda Kaliteli İletişim semineri veren Üstün Dökmen Ebeveyn ve çocuk iletişimde neler yapılması gerektiğini, sakınılması gereken hataları ve ileriye dönük çağdaş özgür düşünen bireyler yetiştirebilmenin püf noktalarını anlattı.

Seminer sonrası veliler tarafından Prof. Dr. Üstün Dökme’ne sevgi gösterisinde bulunuldu. Hiçbir veliyi kırmayan Üstün Hoca bütün velilerle tek tek görüşüp fotoğraf çektirdi.

Seminer sonrası Prof. Dr. Üstün Dökmen, Hataya olan hayranlığını dile getirirken, “en güzel künefe Hatay’da yenir. Meclis Kültür Merkezi’nin biran önce müze yapılması gerekir. Hatay’daki tarih Türkiye’deki başka hiçbir yerde yok. Hatay insanı misafirperverdir” dedi.

Seminere Boğaziçi Yönetim kurulu üyeleri Hıdır Uzun, Umut Altın, Mehmet Kahleoğulları, Öner Bakımcı, Özcan Salhaoğulları, Soner Dersuniyeli, Okul Müdiresi Candan Yıldız, Boğaziçi Koleji Öğretmenleri ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği yaklaşık üç saat süren konferansta aile içi iletişim, evlilik ilişkileri, kadına erkek eşitliği ve anne-baba çocuk arasındaki ilişkiler üzerinde duran Prof. Dr. Üstün DÖKMEN, esprileri ve verdiği örneklerle katılımcıları hem güldürdü, hem düşündürdü.

* Üstün Dökmen kimdir?

Prof. Dr. Üstün Dökmen 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında 1986 yılında doktor, 1988’de Doçent, 1995’te ise “Profesör” unvanını aldı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Dökmen’in bilimsel kitaplarının ve makalelerinin yanı sıra şiir kitapları ve tiyatro eserleri de bulunmaktadır. 8 yıl boyunca TRT’de 94 bölüm “Küçük Şeyler” programını yapmıştır. TRT Radyo 3’te opera sanatçısı Murat Akar ile birlikte, gençlere operayı sevdirmeye yönelik “Biz Kim Opera Kim” adlı programı yapmıştır. Bugüne kadar çok sayıda Avrupa ülkesinde ve Avustralya’da, orada yaşayan vatandaşlarımıza maddi karşılığı olmadan konferanslar vermiştir. “Küçük Şeyler” eseri ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2008 yılı Deneme Dalı’ndaki ödülüne layık bulunmuştur. Prof. Dr. Zehra Yaşın Dökmen ile evlidir. Selcan ve Tuğcan adında iki kız babasıdır.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?