POŞETE PARA ÖDEME, ÇEVREYE ZARAR VERME! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

POŞETE PARA ÖDEME, ÇEVREYE ZARAR VERME!

Bu haber 04 Ocak 2019 - 9:20 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.

 

Yeni yılla birlikte tüm marketlerde başlayan ücretli poşet uygulaması vatandaşlarda büyük tepki uyandırdı. Alışveriş merkezlerinde, yeni yılın başlamasıyla uygulamaya geçen ücretli poşet vatandaşları  hayli kızdırdı. 25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu “Geri Kazanım Katılım Payı” olarak alınırken, geri kalan 10 kuruşluk bedelin ise plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacağı belirtildi. Poşete ücret ödemek istemeyen vatandaşta bir taraftan öfkesini dile getirirken diğer taraftan doğanın korunması gerektiğine işaret ettiler!

Türkiye genelinde 1 Ocak 2019 itibariyle başlatılan “ücretli poşet uygulaması” vatandaşlardan büyük tepki çekti. Çevreyi koruma amaçlı yapılan düzenlemeye bazı vatandaşlar da destek verirken, gramajı düşük ürünler için poşetlerin bedelsiz olduğu öğrenildi.

Yeni uygulama Antakya, Defne ve ilçemizdeki alışveriş merkezlerinde poşetin 0,25 krş alınması sırasında, hafife alınmayacak olumsuzluklar, tartışmalar, bağrışlar, alışverişten vazgeçmeler, hatta işi ileriye götürerek kavga görüntülerine bile sebebiyet verdi.

Konu üzerine İlçemiz vatandaşlarıyla küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Vatandaşlar, sadece tükettiğimizi, tüketmekle kalmayıp ürün fiyatlarının üzerine de ek ücretler vermek istemediklerini ifade ettiler.

Vatandaşlarımız açıklamalarında; “plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmasından öte konuşulması gereken daha önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Poşet, cam, plastik, elektronik, kağıt, yağ, pil vb acil atık geri dönüşüm eylem plan acil bir şekilde başlatılmalı. Sadece tüketiyoruz ve artık tüketmekle kalmayıp doğaya ve canlılara zarar veren plastik maddelerin (poşet, plastik şişe vb…) gibi ürünleri vatandaşlara kat be kat fiyatıyla satmaya çalışıyoruz.

İnsan kendinden ve ailesinden sorumlu olduğu gibi çevresinden de sorumludur. Doğaya bunca zararı vermek kendimize zarar vermek demektir. Avrupa 50 yıl öncesinden bez çanta kullanımına geçti biz şuan poşete koyulan ücretin ardından bez çanta uygulamasının fikrini ortaya atıyoruz. Tehlikenin farkında mıyız?” ifadelerine yer verdiler.

Haber: Aslı Sağaltıcı

Foto: Hasan Dadük