“POLİSİN BU KEYFİ UYGULAMASI NEYDEN KAYNAKLI” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“POLİSİN BU KEYFİ UYGULAMASI NEYDEN KAYNAKLI”

Bu haber 30 Temmuz 2020 - 13:08 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Ekrem Dönmez’in gözaltına alınmasına barolardan tepki yağdı! Feyzioğlu’ndan da açıklama geldi… Feyzioğlu, ‘Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez’ değerlendirmesi yaptı…

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, ailesiyle birlikte yemek yediği lokantada, kimlik soran polislere yazılı emri görmek istediğini belirtip itiraz edince gözaltına alındı TBB’den Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamada, “Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfi ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir” denildi.  Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da açıklama yaparken Dönmez ve polislerin karşılıklı şikayetçi olduğu öğrenildi.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, İskenderun ilçesinde bir lokantada polisle arasında geçen kimlik kontrolü tartışmasının ardından dün gece gözaltına alındı.

Kimliğini sorgulamak isteyen polise dayanağını soran Dönmez çıkan tartışmanın ardından geceyi Şehit Haydar Polis Karakolu’nda geçirdi.

Polisin “Biz devletiz kanunsuz iş yapmayız” diyerek zorla gözaltına aldığı Dönmez karakoldan sabah saatlerinde ayrılırken polislerle birbirlerinden karşılıklı şikayetçi oldukları öğrenildi.

Feyzioğlu’ndan Açıklama

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da gözaltı kararına tepki gösterdi. Feyzioğlu şunları söyledi:

* Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz.

* Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir.

* Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez.

* Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.

* Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır.

“Söylemeye mecbursun”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: * Makul şüphe mi var? Söylemeye mecbursun. Önleme araması için karar mı var? İbraz etmeye mecbursun. Bunları yapmıyorsan “polis” olamazsın.

* Olamadığın, kendini “devlet” zannetmenden belli… Kimse “hukuk devletinden” bahsedemiyorsa sorumlusu bunlardır.

Barolardan Tepki Yağdı

Gözaltı uygulamasına birçok baro ve baro başkanı tepki gösterdi.

Samandağ AYNA Gazetesi yayın ailesi olarak  “Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale uygun bulmuyoruz.  Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması sürecini hukukçularımızla birlikte takip edeceğimizi bildirir, Baro Başkanımız Sayın Avukat Ekrem Dönmez ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.”

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı 

afdah.info

voir films