ÜST REKLAM

logo

reklam

PİLATES İLE ANNE DE, BEBEKTE MUTLU!

İlçemizde Ebru Pilates Kurucusu aynı zamanda eğitmeni Ebru Yüksek, Pilates sırasında vücudun, endorfin yani mutluluk hormonu salgıladığına dikkat çekerek, bu hormonun, göbek kordonuyla anne karnındaki bebeğe geçtiğini hatırlattı. Eğitmen yüksek, ‘yani pilates hem anneyi, hem de bebeği mutlu ediyor. Mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gereken pilatese, gebeliğin 12’nci haftasından itibaren başlanabilir’dedi.

‘Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir’ diyen Eğitmen Yüksek, “gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı; annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm. aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma, anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates ise bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizdir. Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12’nci ve 16’ncı haftası arasında başlanabilir, doğuma kadar ortalama olarak haftada iki veya üç defa güvenle devam edilebilir”dedi.

Evde Pilates Yapılmamalı!

‘Hamile pilatesi mutlaka uzman bir eğitmen eşliğinde yapılmalı’ uyarısında bulunurken, “hassas bir dönem olan gebelikte, yapılabilecek herhangi bir yanlış hareket, bebeğe veya anneye zarar verebilir. Bu yüzden eğitmenin önerdiği hareketler yine eğitmenin gözetiminde yapılmalıdır. Pilates, erken doğum riski taşıyanlara, vajinal kanaması ve hipertansiyon gibi sağlık problemleri olanlara önerilmez”dedi.

Bel Ve Sırt Ağrıları Azalıyor

Hamilelik pilatesi yapan anne adayının, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk daldığını, gününü zinde ve motive şekilde geçirdiğini belirten Eğitmen Yüksek, “Pilates yapan anne adayı, yapmayana oranla çok rahat bir doğum gerçekleştirir.

Gebelikte düzenli yapılan egzersiz, sezaryenle doğum riskini azaltır, annenin doğum sonrası toparlanma ve kendine gelme süresini kısaltır.

Ödem Sorununa İyi Gelir

Pilates dersi ile doğru nefes alıp vermeyi öğrenen anne adayı, nefesinin kontrollü kullanarak doğum anında etkili bir biçimde ıkınabilir.

Gebelikte ve sonrasında oluşabilecek idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.

Bu egzersizler; gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına da yardımcı olur.

Pilates; daha az kilo almasını, düzenli uyku uyumasını, kol ve bacaklarda oluşacak ödemin azalmasını, bel ve sırt ağrılarının azalmasını, hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

İçerdiği nefes egzersizi sayesinde gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlar. Ayrıca anne, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenir.

Pilates yaparken vücut, endorfin yani mutluluk hormonu salgılıyor ve bu hormon, göbek bağı aracılığı ile bebeğe geçiyor. Yani hem anne, hem de bebek mutlu oluyor”dedi.

Haber-Foto:Ümit Dadük Sağıltıcı

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?