PEDALLAR KALP SAĞLIĞI İÇİN DÖNDÜ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

PEDALLAR KALP SAĞLIĞI İÇİN DÖNDÜ

Bu haber 03 Ekim 2017 - 0:38 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

 

Kalbin için pedalla grubu organizasyonu ile 25 ilde eşzamanlı yapılan bisiklet turunun Antakya ayağı Hatay Bisiklet Derneği ve Defne Hastanesi işbirliği ile gerçekleşti. İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kalbin İçin Pedalla Grubu, Kardiyoloji Derneği, Salcano Bisiklet işbirliği ve desteğiyle gerçekleşen etkinlikte bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve kalp-damar hastalıklarına dikkati çekmek amacı ile pedallar çevrildi. Kalbin İçin Pedalla Grubu Hatay Temsilcisi ve Hatay Bisiklet  Derneği Başkanı Ethem Baklacı ve üyelerin yoğun katılım gösterdikleri bisiklet turuna Defne Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Uzm.Dr.Vedat Aslan ile Defne Hastanesi Halkla İlişkiler Müdiresi Pınar Rende Katıldı.

Uzm.Dr.Vedat Aslan HBB önünde start alan bisiklet turu öncesi yaptığı konuşmasında : “dünyada ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Kalp hastalığı veya kalp damar hastalıklarından korunmanın en önemli maddelerinden biri de düzenli egzersizdir. INTERHEART adlı çok merkezli olgu kontrol çalışmasında sağlıklı iken kalbimizi korumaya çalışırsak ne kadar başarılı oluruz diye yapılan çalışmada, sadece yaşam tarzı değiştirilerek spor yaparak, kilo azaltılarak, diyet ve stresten biraz uzaklaşarak kalp hastalıklarından % 90 korunalabileceği sonucu çıkmıştır.

Yani kalp hastalığının bir kader değil yaşam tarzımızın bizlere getirdiği bir sonuç olduğu bu büyük çaplı çok uluslu çalışmada ortaya çıktı.O yüzden hepimizin kalbimizin sağlıklı olduğu şu aşamada kalbimizi korumak için yapması gereken şey çok belli,Modern yaşam tarzının bize sunduğu sedantel yaşamdan ,sigaradan,kilodan ve dengesiz beslenmeden uzak kalmamız gerekmektedir. Eğer bunları başarabilirsek % 90 kalp hastası olmayacağınızın garantisini ben burada veriyorum. Yapılan araştırmalar ve sağlıya ayrılan paraların artmasına rağmen kalp hastalıklarından ölümler artmaktadır bu yüzden kalbimizi en başından korumamız gerektiğini vurguluyorum.”dedi.
Anlamlı bir bisiklet turuna daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kalbin İçin Pedalla Grubu Hatay Temsilcisi Ethem Baklacı yaptığı açıklamasında; KALBİN İÇİN PEDALLA GRUBU olarak, Ülkemizde bisikletli yaşamın gelişmesini toplum yararına önemsiyor ve birinci amacımız sayıyoruz. Bu amaçla projeler üretip çeşitli kurumların desteğiyle projelerimizi hayata geçiriyoruz.
Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Uzmanlar, fiziksel hareketsizliğin, toplum sağlığı için çok tehlikeli seviyelere geldiğine dikkat çekip, hareketsiz şehir yaşamının kalp damar hastalıklarının önemli sebeplerinden olduğuna, fakat hareketli bir yaşam sürdürmenin hastalığın önlenmesinde önemli yer tuttuğuna özellikle vurgu yapmaktalar. Yapılan araştırmalara göre bisiklete binmenin, bedensel faydalarının yanı sıra günlük hayatımızda düzenli olarak bisiklete binmenin kalp rahatsızlıklarına nenden olan depresyon ve stres gibi çok sık karşılaştığımız etkenleri ortadan kaldırırken, yağ yakmamızı sağlayarak, obeziteyi önlediği, kan dolaşımımızı düzenlediği ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruduğu bilinmektedir.
Dünya Kalp Günü vesilesiyle kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekmek, kalp hastalıkları riskini azaltacak önlemlerin başında yer alan hareketliliğin, birey sağlığı ve dolayısıyla toplum huzuru, ülke ekonomisi, çevre ve yaşanabilir bir gelecek için en önemli araçlardan biri olan bisikletli yaşam konusunda farkındalık yaratarak toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla ”KALBİN İÇİN PEDALLA” sloganıyla halk turu düzenliyoruz.
Etkinliğimiz 32 ayrı bölgede, grubumuzun temsilcileri ve destekleyen gruplar tarafından Yurt çapında, bisikletli yurttaşların katılımıyla eş zamanlı, geniş katılımla gerçekleşecektir” dedi.
Defne Hastanesi ambulansının eşliğinde belirlenen güzergahta gerçekleşen bisiklet turu renkli görüntülere sahne olurken vatandaşlardan sık sık alkış aldı.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films