“Paskalya, Dünyaya Barış ve Huzur Getirsin” SAMANDAĞ’DA PASKALYA COŞKUSU « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Paskalya, Dünyaya Barış ve Huzur Getirsin” SAMANDAĞ’DA PASKALYA COŞKUSU

Bu haber 19 Nisan 2022 - 13:10 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

İlçemize bağlı Vakıflı Köyü Mahallesi’nde her yıl coşkuyla kutlanan Paskalya Bayramı bu yılda renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Paskalya Bayramı için gerçekleştirilen kutlamalara Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve çok sayıda Ermeni vatandaş katılım gösterdi.

Meryem Ana Kilisesi’nde Anadolu Papazı ve Kilise Rahibi Der AvedisTabaşyan’ın gerçekleştirdiği ayinin ardından bir araya gelen vatandaşlar yumurta tokuşturarak paskalya bayramını kutladılar.

Kilise Rahibi Der AvedisTabaşyan günün önemi ile ilgili yaptığı açıklamada:”Bugün sevinçliyiz Paskalya Bayramını kutluyoruz. Paskalya Hristiyanlık’ta diriliş bayramı olarak bilinir. İsa Mesih’in ölümü yendiği ve ölümü kıyam ettiği üçüncü günü temsil eder pazar günü. Biz bu haftayı coşkuyla kutlarken aslında hayatımızdaki gerçekliğin ölüm gerçeğinin inancımıza göre yok edildiğini kutlarız. Çünkü İsa Mesih mezarda 3 gün kaldı ve üçüncü günün sabahı ölümden kıyam etti ve bizlere yeni bir yaşam sundu. Ona iman edenlerin onun dirildiği gibi inançlı olanların dirileceğine inanırız. Yumurtalar kırarız biz bugün yumurtalarımız renkli renkli olur ama asıl rengi kırmızıdır. Kırmızı yeni bir canı ve hayatı simgeler ve dünyadır aslında o ve dünyada yaşayan biz insanların yeniden hayat buluşunu simgeler. Biz o yumurtaları kırarken İsa’nın dirilişini müjdeleriz ve bütün dünyada kardeşliğin gelmesini dileriz.”ifadelerine yer verdi.

Hatay Valisi  Rahmi Doğan, Paskalya Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Doğan mesajında; “Hristiyan dünyasının; en önemli yortularından biri Paskalya bayramıdır. Yüzyıllar boyunca, barış, sevgi ve hoşgörüyü topraklarında bulunduran Anadolu, bu farklı köklerin bir arada özgürce yaşaması için ev sahipliği yapmıştır. Bunun en güzel örneği olan, üç semavî dinin kardeşlik, barış ve hoşgörü içinde birlikte yaşadığı şehrimiz, hoşgörünün sözde kalmadığı, dünyada eşine az rastlanabilecek kadim bir şehir olmuştur.

Bu düşüncelerle, kader birliği içinde yüzyıllardır bu topraklarda bir arada yaşadığımız Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik eder; birlik, beraberlik ve kardeşlik dolu nice bayramlar dilerim.” Dedi.

Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük’te ‘Paskalya Bayramı’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Kaymakam Kütük mesajında; “Farklı inanç mensuplarının bir arada yaşaması  kültürünün en nadide örneklerinin sergilendiği Samandağ İlçemizde, hoşgörü,huzur ve barış içinde birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bayramlar birlikte kutlanmakta, her bayram bizleri birbirimize bağlayan sevgi, saygı, dayanışma duygularımızı daha da pekiştirmektedir.

Bu birlik ve beraberliğin bugün olduğu gibi gelecekte de daim olacağına olan inancımla; İlçemizdeki Ermeni ve Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı’nı kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.” dedi.

 “Paskalya Coşkusunu Hep Birlikte Yaşadık”

Kutlamalara katılım gösteren Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz; “Bugün Vakıflı Köyünde (Mahallemizde) Ermeni Cemaatinin Paskalya bayramını kutladık.

Bu vesileyle bir kez daha Ermeni Cemaatinin Paskalya bayramını kutluyor, bayramın ülkemize ve bölgemize barış, huzur, mutluluk getirmesini temenni ediyorum.  Huzurumuz, birlik ve beraberliğimiz daim olsun.” Dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı