logo

reklam

“PARK İÇİN ADALET”

Samandağ’ından Hatay’a yürüyüş, konu;

İlçemiz 75 Yıl parkında toplanan ve Eski Vergi Dairesi binası olarak bilinen binanın yıkılması sonrası yerde park yapılması teklifiyle kurulan Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi üyeleri dün 75. yıl parkından,  Hatay’a “Park İçin Adalet” Yürüyoruz pankartıyla yürüyüş başlattılar. Samandağ halkının park istiyoruz talebi ile imzaladıkları dilekçeler yanı sıra ODTÜ’den gelen bir heyetin hazırladığı raporu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a iletmek üzere yürüyen Üyeler akşam saatinde Karaçay Bedi Sabuncu Lisesinde çadır kurdu. İnsiyatif üyeleri bugün okul önünden yürüyüşlerini yeniden başlatacaklar.  

Enerjilerini Şükrü Kanatlı eteklerindeki 12 katlı dört blok rezi(l) danslara harcıyorlar…

  1. yıl parkında toplanan Nefes Almak İstiyorum İnsiyatif üyeleri adına konuşan Mustafa Yatkın; “biz İnsiyatif ekibi olarak Samandağ’ından Hatay’a Park için Adalet yürüyüşü yapmaya karar verdik. Samandağı’nda bu ulvi amacımızı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Samandağ Belediyesinin rantçı bir anlayışla hareket etmesini engelleyeceğiz. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a ileteceğimiz bu raporlar ışığında Belediye Başkanı ve yönetimine de rapor doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini hatırlattı.

Ancak kendileri istedikleri gibi hareket ediyor. Ve şu an enerjilerini Şükrü Kanatlı eteklerindeki 12 katlı dört blok rezi(l) danslara harcıyorlar. Biliyoruz ki demagoji yapılıyor, yalan yanlış şeyler söyleniyor. Biz biliyoruz ki eğer yönetim inisiyatif alır ve yönetim ‘şu anda evet ben burayı park olarak Samandağ halkına kazandıracağım’ derse bu mümkündür.

Bu nasıl mümkündür şöyle açıklayalım; Şuan Samandağ Belediyesinin yeri başka bir yere taşınma kararı aldı. Bu ay içerisinde karar alındı. Samandağ Belediyesinin şu an mevcut olduğu parsel Samandağ’ın en değerli parselidir. Dört tarafı yolgeçen tek parseldir. Eğer mülk sahipleri ikna edilmek isteniyorsa orada arkadaşlara yer verilir. Bir şekilde ikna edilebilir. Kamulaştırma yapılarak ikna edilebilir ama sizin gözünüzde, sizin anlayışınızda Samandağ Belediyesini müteahhitçi anlayışıyla yönetmek varsa tabi Şükrü Kanatlının eteklerine dört blok 12 katlı rezi(l)danslar dizersiniz oraya bütün enerjinizi harcarsınız. Dolayısıyla yeşilli bir kent merkezi ihtiyacını 3. 5. Hatta 10. Plana atarsınız. Biz topladığımız binlerce imzayı 2 tane değerli bilim adamının Samandağ’ına gelip yaptığı incelemelerle düzenlediği raporları Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanına sunmak üzere buradan yaya gitme kararı aldık.

Bunun elbette bir anlamı var neden büyük bir anlamı var. Yayan gidiyoruz çünkü birileri bu memlekette adalet yok diye bir süre önce yürüdü ama siz Samandağ’ında on binlerin hatta yüz binlerin fiilen istediği bir park için eğer adaletliyseniz Referandum yaparsınız. Halkın yüzde 70/80 i buraya park yapın diyorsa halkınıza uyarsınız onun için park için adalet diyoruz” dedi.

Afet sırasında bir toplanma alanı istiyoruz…

Mustafa Yaktın’ın konuşmasından sonra Selim Kamacı’da bir açıklamada bulunarak; “Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi on binlerce insan ile 22 kurumun destekleriyle toplanan imzalar Kaymakamlık vasıtasıyla Belediye Başkanımıza sunulmasına rağmen halk dikkate alınmamıştır. Dolayısıyla biz şu anda Park için Adalet istiyoruz adı altında bir yürüyüş düzenlemiş bulunmaktayız.

Toplanan bu imzaları artık bu süreçten sonra halkı dikkate almayan insiyatifi dikkate almayan Belediye Başkanını bizde artık bir şekilde halk adına dikkate almıyoruz. Bundan sonra muhatabımız CHP Genel Merkezidir. CHP Genel Başkanıdır. Büyük Şehir Belediye Başkanıdır. Dolayısıyla ilk yürüyüşümüz şu anda on binlerce imzayı Büyük Şehir Belediyesine akabinde yine seçilecek birkaç temsilcimizle sunulmak üzere CHP Genel Merkezine gidilecektir. Biz haklıyız masum bir talebimiz var çocuklarımız için, çocuklarımızın geleceği için talepte bulunduğumuz bir park alanı. Afet sırasında bir toplanma alanı istiyoruz. Samandağ halkı çağdaştır, Samandağ halkı ilericidir, Samandağ halkı Demokrattır. Samandağ halkı bu tür faşizmle yönetilmeyi hak etmiyor. Dolayısıyla CHP’nin başımıza musallat ettiği bu faşist yönetime bir an önce müdahale etmesi gerektiğine ve Samandağ’ında birliği sağlaması gerektiğine inanmaktayım. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte Samandağ halkı uzun yıllardır CHP’ye oy veren Samandağ halkı bölünmek üzeredir, ben bu mesajımı CHP genel merkezine aktarmanızı rica ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
366 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?