PARİS KOMÜNÜ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

PARİS KOMÜNÜ

Bu haber 05 Ekim 2017 - 10:32 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Kendi Küllerinden Doğan Devrim

Hem esinlendirici hem de önemli dersler içeren bir deneyim olan Paris Komününü anlatan ‘Komü Günleri’, hafta sonunda Tiyatro Katarsis’in ev sahipliğinde ilçemiz Kültür Merkezi’nde ODTÜ Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelendi. 35 kişilik dev kadroyu ilçemize getiren Tiyatro Katarsis oyunun ücretsiz sahnelenmesini sağladı.

İnsanlık tarihi, yalnızca savaşların, baskının ve ölümlerin değil; aynı zamanda çalışan sınıfların, yoksulların, tüm ezilenlerin kendi hayatlarının kaderini ellerine almak için giriştikleri mücadelelerin tarihinin en önemli noktası olan Paris Komünü, ODTÜ Oyuncularının performansıyla canlı canlı anı yaşıyor gibi izlendi.

  1. yüzyıl, toplumun üzerinde asılı duran devletlere, seçmenleri yerine özel şirketlere hizmet eden parlamentolara, yeni-liberal saldırının basit birer aracı haline dönüşmüş egemen sınıf partilerine karşı çalışan sınıfların öfkesiyle Parisli işçiler ve ezilenler, gerçekleştirdikleri Komün Devrimi’yle tavırlarını ortaya koymakta gecikmiyorlar. Çalışan sınıflar kendi örgütlerini kurmaya başlar. İki iktidar yan yanayken devrimi engellemek için savaşa başvururlar.

Bu süreç yaşanırken kapitalistlere karşı, çalışan sınıflar kendi iktidarlarını kurmak için harekete geçer. Çalışan sınıflar silahlanır ve Paris’i savunmaya başlar.

Yiyecek stoklarının erimesi, bombardıman ve zengin-fakir arasındaki uçurum kadar, burjuva hükümetleri de Parislileri kızdırmıştır. Fransız hükümetinin başbakanı, alternatif hükümet tehlikesini görmüştür. Hemen koşup Prusyalılarla ateşkes imzalar ve dönüp Parislilerden ellerindeki silahları ister. Paris’i savunanlar buna şiddetle karşı çıkar. Paris’in ayrı ayrı ilçelerinde yaşayanlar ayrı ayrı toplanırlar.

Fransız hükümetinin başbakanı, yurtseverlik çığlıkları atarak askerlere isyancıları vurma emri verir. Komüncülere uygulanan kıyım, vahşet, tutuklamalar, kurşunda dizmeler de, yine bütün iktidarlar için kanlı bir miras ve örnek olarak aktarılır.

Katılımcılar Oyuncuları izlerken adeta anı yaşadılar. Ayakta alkışlanan oyun, 35 kişi olan ekip için daracık gibi görünse de sahneyi kullanmakta gösterdikleri başarı alan ölçüsünün onlar için çokta önemli olmadığını gösterdiler.

Oyuncular, oyun sahnelendikten sonra katılımcıların sorulanını da yanıtladılar. Oyun sonrası sohbet sonraki sayımızda yer alacaktır.

Haber-Foto : Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films