"PARÇACI YAKLAŞIMLAR" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“PARÇACI YAKLAŞIMLAR”

Bu haber 02 Ekim 2017 - 14:13 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

 

Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi üyeleri hafta sonunda Haber Merkezimize konuştular. Yıkılan vergi dairesi binası yerine belediye başkanınca gerçeği yansıtmayan Samandağ’ın geleceğine hizmet etmeyen açıklamaların gelmeye devam ettiğine işaret eden İnisiyatif Üyeleri, halkın gerçekleri öğrenmesi sorumluluğuyla kamuoyuna açıklama yaptıklarını beyan ettiler.

Alana gökdelen dikme iradesi, halkın kararlı mücadelesiyle engellenmiştir…

Yapılan açıklamada Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi üyeleri, “Belediye Başkanı Mithat Nehir’in, katıldığı radyo programında kendilerinin alana çok katlı bina yapmayı hiç düşünmediklerini ve 2.5 katlı bir bina yapmayı düşündüklerini açıkladı. Samandağ noterliğinde yapılan 22 Mart 2017 tarih ve 03002 sayılı sözleşmede açıkça görülecektir ki 22 metre uzunluğunda bina yapımı taraflar arasında imzalanan resmi bir protokolle bağlanmıştır. Nefes almak istiyorum insiyatifinin mücadelesi ve halkın sürece sahip çıkması sonucu yönetim bu yapıdan vazgeçmek zorunda kalmıştır. Halkın haklı tepkisi bu projeyi sahiplerinin kafasında parçalayarak tuzla buz yapmıştır. Gerçek olan; alana gökdelen dikme iradesi, halkın kararlı mücadelesiyle engellenmiştir.

Başkanın Olayı Saptırması Bununla da Bitmiyor. Nefes almak istiyorum insiyatifinin hazırladığı bilirkişi raporunda alana birkaç katlı bina dikilebileceğini iddia ediyor. Nefes almak istiyorum insiyatifi  Şehir Plancıları Odası Kurucu Genel Başkanı Ümit Nevzat UĞUREL’i davet ederek ilgili durumun incelenmesini ve bu konuda bir rapor düzenlenmesini istemiştir. Uğurel hocamız 2 günlük Samandağı ziyaretinde yerinde ve fiilen incelemelerde bulunmuş ve “Meydansız Kentin Meydanı” başlığıyla on sayfalık bir rapor hazırlamıştır.

Raporda henüz imar planına göre kentsel yenilenmesini tamamlanmamış bir alan ve çevresinde yer alan yapıların çoğunun imar planı ile verilen yapı haklarını kullanmadıkları tespit edilmiştir. Ve bu durumun kentin geleceğini kurgulamak bakımından bir fırsat olduğu değerlendirilmiştir. Temel amacın alan ve çevresindeki yapıların araç ve yaya trafiğine ayrılması sonucu kent merkezinde yayalaştırılmış bir bölge oluşturulması öngörülmüştür. Abdullah Cömert ve 75. Yıl alanı ve çevreleri incelendiğinde çevrelerinde alanların dışında da henüz açılmamış (Dr. Alaaddin Cilli cd. nin devamı ile Abdullah Cömert alanının arasındaki alan ) yeşil alan ve yeşil bandların bulunduğu görülmüştür. Aynı zamanda hükümet konağının yerinin de 1.5 dönüm yeşil alan olarak ihdas edildiği bilinmektedir. Alanda bulunan Bel-Bir Binasının da alanın bütünlüğüne hizmet edecek şekilde yeşil alana katılmasıyla oluşan bütünlüklü yapı ile Samandağ’ın yüz yıllık geleceği düzenlenmektedir. Evet şimdi size soruyor ve ufkunuzu sınıyoruz Sayın Başkan: Şehir planındaki bu tespitlerle beraber bu bütünlüklü yapının tam ortasına bina dikilmeye çalışmanız gelecekte öngörülen amaca hizmet etmediği gibi çok ciddi bir engeldir de. Bu alana bina yapma yada yapılmamasıyla samandağ’ın şehir merkezinin yüz yıllık kaderi belirlenecektir. İçinde sportif ve sanatsal faaliyetlerin yürütülebileceği (amfi tipi) alanlar yaratılabilir. Yer sahiplerinin de haklarını gözeten tarihi dokuya uygun içinde yerel ürünlerin ve çeşitli sanatsal faaliyetlerinin de üretilip satılabileceği yaya trafiğine açık mekanlar yaratılarak yüz yıllık bir vizyon yaratmak mümkün iken bütünlüklü yapının ortasına birkaç katlı bina dikerek geleceğimiz karartılabilir. Raporda da öngörüldüğü üzere hak sahipleri 18. Madde kapsamında da yada kamulaştırma yapılarak veyahut bütünlüklü alanın dokusuna uygun bir yapıyla mağdur edilmeyebilirler. Alan çarşı ve çevresine acil durumlarda hizmet edebilecek tek toplanma yeri olarak tespit edilmiştir. Aynı şekilde alan insanların trafik kaygısı olmadan rahatça dolaşabilecekleri, çocuklarının ellerini güven içinde bırakabilecekleri çok sayıda sosyal ve kültürel yapıya sahip Samandağ insanının yaşam aktivitelerini paylaşarak birbirlerine yabancılaşmasının da önüne geçecek bir işlev göreceği tespiti yapılmıştır.

Sayın Samandağ halkı: Belediye yönetimi herkesin hak sahibi olduğu kasaplar binası ve çevresiyle ilgili düzenlemelerde her Samandağlının gerçekleri bilme ve sürece müdahale etme hakkı vardır. Bu bakımdan yapılmak istenen binanın alana ve çevresine nasıl bir etki oluşturacağı Samandağı’nda yaşayan herkesi ilgilendirir. Halkçı ve katılımcı belediyecilik adına alan ve çevresinin şehir imar planındaki durumunu gösteren geniş bir imar planı görüntüsünün Abdullah Cömert Alanında halkın bilgisine sunulmasını istiyoruz. Görülecektir ki yönetimin bina yapmak istediği yer bir şehrin oluşmakta olan kent meydanına saplanan bir hançer gibidir. O hançer Samandağ’ın uzun yıllar kanayan ve kangrenleşen bir yarası haline dönüşecektir. Başkana ve yönetime bir kez daha sesleniyoruz. Bütünlüklü yaklaşımdan uzak parçacı yaklaşımlarınızla yüz yıllık geleceğimizi karatmayın.

Herkesin hak ve söz sahibi olduğu alana bina yapma ısrarınız sürerse Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi halkıyla beraber yasal ve meşru her zeminde mücadeleye devam edecektir.  Saygılarımızla” ifadelerine vurgu yaptılar.

Haber: Ali Doğru

afdah.info

voir films