“PANDEMİ SÜRECİNİN PSİKOLOJİK ETKİSİ HIZLA YAYILIYOR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“PANDEMİ SÜRECİNİN PSİKOLOJİK ETKİSİ HIZLA YAYILIYOR”

Bu haber 19 Haziran 2020 - 9:47 'de eklendi ve 480 kez görüntülendi.

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı, Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur Can Öncül, Pandemi sürecinde yaşadığımız psikolojik etkilerin virüs kadar hızlı yayılmaya devam ettiğini ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Pedagog Öncül açıklamasında; “Pandemi sürecinin psikolojik etkileri virüs kadar hızla yayılmaya devam ediyor. Bu durumun fizyolojik problemler yaratmasının yanı sıra psikolojik ve davranışsal problemlere de sebep olduğu gözleniyor. Pandemi sürecinin yaratmış olduğu en büyük sorunlardan bir tanesi kaygı bozukluğudur. Yaşanan bu belirsizlik döneminde insanların kaygı ve korku içinde olmaları doğal ve anlaşılır bir durumdur. Önemli olan bu duygularla sağlıklı başa çıkma yollarını geliştirmektir.

Belirsizliğin hâkim olduğu bir salgın sürecinde hastalanma ve ölüm korkusu en başta gelen korkulardır. Kişiler kendilerinin ve yakınlarının hastalanmasından ve ölümünden endişe duyuyorlar. Haliyle kaygı ve endişeleri en üst düzeye çıkmış oluyor. Bu tür korku ve kaygılarla başa çıkmak için öncelikle kendimizi tanımamız, duygu ve düşüncelerimizin davranışlarımızı nasıl etkilediğini bilmemiz gerekir. Çünkü olumsuz ve depresif düşünceler kişide olumsuz duygulara neden olur. Bu olumsuz düşüncelerle kendimizi sıkıntılı, endişeli, karamsar, çaresiz duygular içinde buluruz. Bu durumda olumsuz düşünceleri bir kâğıda yazarak yerlerine alternatif cümle oluşturmaya çalışabiliriz. Küçük bir örnek verecek olursam “evde kalmak zorunda olmaktan çok sıkılıyorum, özgürlüğüm gitti” gibi bir cümle yerine alternatif cümle olarak “evet biraz kısıtlanmış hissediyorum ama sağlığım yerinde, hastanede yatıyor olabilirdim şu an” gibi cümleler oluşturabilir. Böyle bir yöntem insanların kaygı düzeyini azaltacaktır. Ayrıca farklı yöntemler olarak korku, kaygı ve endişelerle başa çıkmak için derin nefes çalışması (diyafram solunumu), gevşeme egzersizi gibi bedeni rahatlatacak davranışçı tekniklerde uygulanabilir.

Kulaktan dolma, gereksiz ve yanlış bilgiler kaygı, endişe ve korku duygusunu arttırabilir. Bu nedenden dolayı hastalıktan ve virüsten korunma ile ilgili doğru kaynaklardan bilgilenmek gerekir. Hijyen konusunda yapılması gerekenleri uygulamak ve sosyal medyada geçirilen zamanı sınırlamak kaygımızı yine azaltacaktır. Bunun yerine basit de olsa evde bazı sportif ve bedensel egzersizler yapmak beden ve ruh sağlığımızı olumlu şekilde etkileyecektir.

Salgın sürecinde çocuklu ailelere de çok fazla sorumluluk düşüyor. Okullar kapatıldı. Okul çağındaki çocuklar ve gençler için sosyal medya üzerinden dersler işlendi, eğitim programları düzenlendi. Bu yeni ve izole edilen hayatın çocuklar üzerinde de psikolojik etkileri görüldü. Birçok çocukta obsesyonel davranışların yanı sıra kaygı bozukluğu durumu ortaya çıktı, en basit örneği çocuğun istenilen dereceden çok fazla elini yıkaması ve evde hasta olan birinin bu virüsü alıp ölebileceği düşüncesi oluştu. Bilinmezliğin bu kadar ön planda olduğu bu süreçte, anne-baba olarak çocuklar için program yapmak önem kazandı. Ailece geçirilen zamanlar, hep birlikte oynanacak oyunlar olması gerektiği gibi çocuğun yaşına göre yalnız başına geçireceği zamanlar da programlanmalıdır. Bu dönemde beslenme, uyku, oyun ve etkinlik saatlerinin önemi aileler tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

Normalleşme sürecine girdiğimiz bu zamanda hayatımıza kaldığımız yerden tedbir kurallarına uyarak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını göz önünde bulundurarak devam etmemiz gerekmektedir. Unutmayalım, tedbir ve özveri olumsuzluğun tek anahtarıdır.  Sağlıklı günler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı