ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Şubat 2017

PAMUK ŞEKERİ İLE YAŞAM SAVAŞI

İlçemizde her daim parklarda, pazar yerlerinde, kimi zaman tiyatro kimi zamanlar da sinema salonu önünde karşılaştığımız çocukları kocaman gülümseten Pamuk Şekeri İlhan Sağaltıcı’nın elinde hayat buluyor. İlçemizde  seyyar arabası ile pamuk şekeri yapıp satarak ailesinin geçimini sağlayan İlhan Sağaltıcı’nın çalışma azmi herkese örnek oluyor.

Sağaltıcı, hayatta asla geçim kaygısı çekmediğini ifade ederek, ailesini pamuk şekeri satarak  geçindirdiğini, yaptığı işle çok mutlu olduğu belirtti. Sağaltıcı, ‘alnımın akıyla çalışıyorum’dedi.

Pamuk Şekerinin tarihçesini merak edenlere; Fuar, karnaval, sirk, panayır, aktivite,organizasyonlar,park, lunapark ve eğlence yerlerinin popüler şekerlemesi olan pamuk şekerin tarihçesi diğer şekerleme türlerine göre oldukça yakın bir tarihe dayanır. Şekerleme tarihi binlerce yıl öncesine dayansa da pamuk şekerin ortaya çıkışı şekerleme endüstrisinin gelişme dönemlerine rastlar.

İlk elektrikli pamuk şeker makinesi 1897 yılında William Morrison ve John C. Wharton tarafından Amerika Birleşik Devletlerinin Nashville şehrinde icat edilmiştir. Pamuk Şeker makineleri ise mucitleri tarafından insanlığa geniş çaplı olarak ilk kez 1904 yılında St Louis dünya fuarında tanıtılmıştır. Fuar esnasında fuara katılan toplam kişi sayısının yarısına pamuk şeker satılmıştır. Pamuk şeker makinesi icat edenler fuar esnasında 68.655 kutu pamuk şeker satarak büyük bir ticari başarıya imza atmışlardır. Fuardan bir yıl sonra pamuk şeker makineleri, şekerleme dükkanları tarafından yoğun talep görmüştür. İlk çıkışında bu denli sevilmesi pamuk şekerin ilerleyen yıllarda büyük ölçüde yaygınlaşacağını da göstermektedir. Bu nedenle fuardan bir sene sonrasında mucitleri pamuk şeker makinesinin patentini almışlardır. Yıllar içinde pamuk şeker makinelerinin dizaynı, şekilleri, kapasiteleri gelişim gösterse de, pamuk şekerinin üretimi temel felsefe olarak aynıdır. Pamuk şeker , şekere sıcaklık verilerek , merkez kaç kuvveti etkisiyle tel tel alınması prensibi ile elde edilir. Pamuk şeker, İngilizceden gelen bugünkü adı olan pamuk şeker (cotton candy)adını 1920li yıllarda almıştır. Elektrikli pamuk şeker makinesinin ardından gazlı (tüplü) pamuk şeker makinesi de Thomas Patton tarafından icat edilmiştir.

1970’li yıllara kadar pamuk şeker küçük ölçekli olarak satılmakta idi. Çünkü 1970lere kadar büyük ölçekli üretimi gerçekleştirecek pamuk şeker makinesi henüz bulunmamıştı. 1972 yılında tam otomatik büyük ölçekli üretim yapılabilecek ilk pamuk şeker makinesinin patenti alınmıştır. Pamuk şekerin çok sevilmesi, bağlı pamuk şeker makinesi endüstrisini ve eğlence gıdası makineleri endüstrisini de geliştirmiştir. Bu sektörde özellikle Amerika merkezli dünya devi firmalar oluşmuştur. Son 20 yılda Çin’deki sanayileşme ve büyük gelişme bu sektöre de yansımıştır. Ucuz işgücü maliyeti nedeni ile Çin’de üretilen makineler kendilerine Amerika ve Avrupa başta olmak üzere, dünyanın her kıtasında çok sayıda müşteri ve pazar bulmuştur. Gelişmiş ülkelerde bulunan pamuk şeker makineleri üreticileri de üretim merkezlerini ve parça tedariklerini Çin’e taşımaya başlamışlardır.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

 

Share
1028 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?