Öznel Jeofizik- Jeoloji İlçemizde Faaliyette YER KABUĞU ONDAN SORULACAK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Öznel Jeofizik- Jeoloji İlçemizde Faaliyette YER KABUĞU ONDAN SORULACAK

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 18:42 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren Öznel Jeofizik- Jeoloji işletme kurucusu Jeofizik Mühendisi Evren Gümüş, Su Arama Edütü, Mikrotremor çalışması, Presyometre Çalışması, Masw Çalışması Zemin Etüdü, Des Çalışması, Sismik Çalışması, Kuyu Ruhsat İşlemleri vb. birçok çalışmayla Çiğdede Mahallesi Sivas Şehitleri Caddesinde bulunan ofisinde İlçe halkını bekliyor. 

Mühendis Gümüş, Jeofizik ve Jeoloji alanını İlçemizde nasıl hizmete sokacağını anlatırken alanların tanımını da yaptı.

Jeofiziğin tanımını yapan Mühendis Gümüş; “Yerkürenin fiziksel özelliklerini inceleyen bilim dalı. Eski bir bilim dalı olmasına karşın, gelişimi 19. yüzyılın ikinci yansından sonra özellikle 20. yüzyılda gerçekleşti. Jeofiziğin inceleme alanına yerküreyi oluşturan katı (litosfer), sıvı (hidrosfer), gaz (atmosfer) bölümleri, ayrıca bunları ilgilendiren gravi-tasyonel, termik, manyetik ve elektriksel güç alanları girer.

Jeofizik, eğitimimizi İlçemizde su kaynağı arayan vatandaşlarımızın sorununu çözmek üzere uyguluyoruz.

Çalışmalarımızı yürütürken birçok yöntemi uyguluyoruz. Bunların biri de Masw Yöntemi.

Bu yöntemde faz hızının frekansla değiştiği dalgaları elde etmek ve ters çözüm tekniği ile dalga hızı ve tabaka derinliğini dönüştürmeye çalışıyoruz.

Mikrotremor Çalışmasında ise; “yer kabuğunda gelgit etkisi, jeotermal aktiviteler, yer altındaki sismik aktiviteler, atmosfer etkileri, rüzgar ve kültürel gürültüleri araştırıyoruz. Birinci derece deprem bölgesinde yaşıyor olmamız inşaatına başlayacağımız binamızın zemini için her türlü noktadan inceleme şarttır.

Presyometre Çalışmasında, son yıllarda çok katlı binaların çoğalmasıyla inşaat mühendisliğinde deprem risklerine karşın bina ve zeminlerin dinamik tepkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılan çalışmalarda önem taşımaktadır. Günümüzde özellikle demir yolu, otoyol, baraj gibi büyük mühendislik projelerinde zemin ve kayaçaların fiziksel niteliklerini ortaya çıkarmak amacı ile sismik kırılma çalışmaları ve sondajlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Düşey Elektrik Sondaj (DES) yönteminde ise, kayaçların yatay veya düşey yöndeki elektriksel iletkenlik farklarından yararlanılarak jeolojik yapının aydınlatılması, elektrik rezistivite(özdirenç) yönteminin uygulamasını sağlıyoruz. Des çalışmaları ağırlıklı artan nüfusa karlşılık yetersiz kalan içme ve kullanma suyunun bulunduğu ortamları belirlemek için uygulanır. Bu alanda İlçe halkımıza en sağlıklı hizmeti sunmak için mesleğimi İlçemizde icra etme kararı aldım. Çalışmalarıma kuyu ruhsat işlemlerini gerçekleştirmeyi de ekledim.

Vatandaşlarımıza sağlıklı ve güvenilir su kaynağı bulma noktasında yardımcı olacağım. Bilinçsiz açılan su kuyularının toprağa da insan sağlığına da olumsuz yönleri gözardı edilmemeli. Doğamızı koruyan bir yerden sizlere hizmet vermek için buradayım. Bize ulaşmak isteyenler Çiğdede Mahallesi Sivas Şehitleri Caddesinde bulunan ofisimizi ya da 0555 336 09 87 numaradan bizlere ulaşıp hizmet alabilirler” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı