"ÖZGÜVENSİZ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEYELİM" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“ÖZGÜVENSİZ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEYELİM”

Bu haber 19 Aralık 2018 - 8:49 'de eklendi ve 153 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, çocukların okul psikolojisini anlamanın önemine vurgu yaparak bu konu üzerine aileye düşen bir takım görevlerin olduğunu belirtti.

Konu üzerine gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulunan Pedagog Öncül, “Çocuklarımızın başarı anahtarı ailenin çocuk yetiştirme tutumunda saklıdır. Şöyle ki; anne baba olarak yetiştiriliş tarzımız ve çocuklar üzerindeki tutumumuz çocuğumuzun akademik çalışmaları ve sosyal ilişkilerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Çocuğu hiçe sayan, katı ve sert bir disiplin uygulanan, çocuğun her hareketinin izlendiği ve hata yapmasına fırsat vermeyen otoriter bir tutum benimsediğimizde özgüveni yeterince gelişmeyen bir çocuk yaratmış oluruz. Böylelikle, okulda silik, hata yapmaktan korkan, başarısızlıklarda yalana başvuran, güvensiz bir öğrenci profili çizeriz. Bazen de aileler kendilerinin ulaşamadığı eğitim düzeyine ya da ekonomik düzeye çocukları ulaşsın istediklerinden yüksek beklentiler içerisine girebilirler. Bu durum çocukların geleceğini telafisi zor bir şekilde olumsuz etkileyebilir. Çocuk eğitiminde önerdiğimiz destekleyici tutumla çocuğun kendini ifade edebildiği, ilgi gördüğü, teşvik edildiği, başarılarının takdir edilip pekiştirildiği, kuralların tutarlı bir şekilde uygulandığı görülür. Böyle bir tutumla yetişen çocuk okul ve öğrenmeye olumlu bakış açısı geliştirebilir. Okul kurallarına uymakta zorlanmayan, kendini rahatça ifade edebilen, yeni şeyler öğrenmeye meraklı, sorumluluklarını yerine getirmede istekli ve başarılı bir öğrenci olur.

Çocuklardaki okul psikolojisini anlamak ve anne baba olarak onlara bu yönde destek sunmak çocukların akademik gelişimini pozitif yönde sağlayacaktır. Bundan dolayıdır ki ailelere bazı görevler düşmektedir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Anne-babalar,

-Çocuklarınıza dersleri konusunda aşırı baskıcı davranırsanız, kendilerini ancak başarılı olduklarında seveceğiniz, yoksa değer verip sevmeyeceğiniz algısına kapılabilirler.

-Çocuğunuzdan beklentilerinizi onun potansiyeline uygun ölçülerde tutmalısınız. Her çocuk aynı başarı kapasitesine sahip olmayabilir.

-Aile içi geçimsizlik, şiddet gibi durumlar çocuğun ruh sağlığını zedeleyeceğinden, bu durum okul başarısına da yansıyabilir.

-Çocuğunuz başarısız olsa dahi sizin onu her koşulda seveceğinizi bilmeye ihtiyaç duyar.

-Çocuğunuza özel zaman ayırın, onunla dersler dışında da farklı konularda konuşmaya ve farklı aktiviteler yapmaya özen gösterin.

-Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamaktan kaçının.

-Çocuğunuza evde ders çalışabilmesi için uygun ortam sağlamaya özen gösterin.

-Kendi ders çalışma sistemini oluşturması için çocuğunuzu destekleyin.

-Çocuğunuzun öğretmenleriyle aşırıya kaçmadan iletişim halinde olun.

-Çocuğunuzun eğitimi ve geleceğiyle ilgili kaygılarınız varsa bunu ona yansıtmamaya özen gösterin.

-Aile içinde huzur ve sevgi ortamı her zaman çocuklar için önemlidir. Bu ortamı onlara ve kendinize sağlamaya çalışın.

-Çocuğunuzun notlarını sürekli kontrol etmekten kaçının.

-Çocuğunuzun okul ve dersler dışında da sorunları olabileceğini unutmayın.

-Olumsuzu değil olumluyu vurgulayın. Çocuğunuz başarısızlık yaşadığında önceki başarılarını ya da başka alanlardaki başarılarını vurgulayın.

-Çocuğunuzun eğitimi konusunda nasıl destek vereceğinizi bilemeyebilirsiniz, bu konudaki uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin.

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta anne babanın, çocuğun okul başarısına gerekli ilgi ve desteği sağlamasıdır. Bu ilgi ve destek her anlamda sağlanırsa çocuklarımızın okul psikolojisi düzelir ve akademik olarak başarı sağlanmış olur. Unutmayalım, mutlu bir birey mutlu bir tolum demektir.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük