ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN ÇOCUKLARIN EĞİTİM GEREKSİNİMLERİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN ÇOCUKLARIN EĞİTİM GEREKSİNİMLERİ

Bu haber 12 Nisan 2022 - 12:53 'de eklendi ve 627 kez görüntülendi.

Özel Eğitim Uzmanı KURUCU Murat KUDRET

Bütün çocukların eğitiminde olduğu gibi farklı gelişen çocukların eğitiminde de, onların ileride başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürmeleri, kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri ve toplumla bütünleşmeleri amaçlanmaktadır. Nitekim gelişim geriliği gösteren yetişkinlerin aile üyesi, işçi, öğrenci, boş zaman etkinliklerine katılımcı olma, tüketicilik ve vatandaşlık gibi toplumsal rolleri üstlenebilmeleri için tam bağımsızlık kazanmalarının önemli olduğunu vurgulamaktayız.

Bu amaca ulaşılması, bireyin bireysel farklılıkları ile yapabildikleri dikkate alınarak eğitim  gereksinimlerinin belirlenmesi ve gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarının sunulmasıyla mümkün olabilmektedir. Farklı gelişen çocuklarımızın eğitim gereksinimleri onların bazı özelliklerine göre farklılaşabilmektedir.

Bu çocuklar homojen bir grup olmadığından, çeşitli özelliklerine bağlı olarak kendi içlerinde önemli bireysel farklılıklar göstermektedirler. Bu farklılıklar, onların toplum yaşamına hazırlanmalarında gerekli olan bir çok beceriyi öğrenmede başkalarının yardımına daha fazla gereksinim duymalarına yol açabilmektedir. Özellikle, diğer bireylerin kendi başlarına ya da çok az yardımla öğrendikleri bir çok beceriyi farklı gelişen gösteren çocuklar kendi başlarına öğrenmede ya da az bir yardımla üstesinden gelmede güçlük çekebilmektedirler.

Sonuç olarak, birçok gelişim geriliği gösteren birey bağımsız yaşamaya adaydır. Birçoğu kendi bakımını sağlamaya, ev işlerini yapmaya, evlenip aile kurmaya, evdeki eşya ve cihazları kullanmaya, temizliğe, yiyecek hazırlamaya, kısaca kendi yaşamını bağımsız olarak sürdürmeye gereksinim duyacaktır.

Gelişim geriliği gösteren bireyler zamanı geldiğinde ailelerinden ayrılarak kendi bağımsız yaşamak durumunda kalacaklardır. Evlerinden ayrılan bu bireyler ise; birçok ülkede olduğu gibi, normal ev, apartman, grup evleri, yatılı kurumlar gibi pek çok ortamda yaşayabilecektir.

Dahası, yalnız yaşama, destek yaşam evlerinde yaşama, komşu desteğiyle yaşama, başka ailelerin yanında yaşama gibi seçenekleri olabilecektir.

Bu nedenlerle gelişim geriliği gösteren bireylerin değişik ortamlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için ciddi olarak hazırlanmaları gerekir.

Dolayısıyla gelişim geriliği gösteren bireylerin eğitiminde en üst amaç, onların bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek olmalıdır. İşte bu noktada gelişim geriliği gösteren bireyin; yaşı, gelişimi düzeyi, eğitim durumu, aile yapısı, kültürel özellikleri uzmanlarımız tarafından tespit edilir, aile ile paylaşılır ve ihtiyacı olduğu becerileri kazanabilmesi için bünyemizde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, mesleki rehabilitasyon, erken çocukluk müdahale, özel eğitim anaokulu, birimlerinde bireyin ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre oluşturulmuş bireyselleştirilmiş eğitim programı çerçevesinde özel eğitim ve rehabilitasyon sürecine dahil olur…

Bundan sonraki süreç tamimiyle aile ve çocuk merkezli olup gerekli beceriler kazandırılıncaya kadar uzman eğitim ve gözetimde devam etmektedir. Unutmayalım ki: eğitim hayat boyu süren ve bizi biz yapan ciddi bir süreçtir.

muratkudret@gmail.com