“ÖZEL ÇOCUKLARIMIZIN RENKLERİ SOLMASIN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ÖZEL ÇOCUKLARIMIZIN RENKLERİ SOLMASIN”

Bu haber 04 Aralık 2018 - 8:20 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

 

Özel çocuklarımızın farklılığını ortaya koymak değil, farkındalığı arttırmak aynı zamanda onları topluma kazandırmak her anlamda çok önemlidir.  İlçemizde bu hassasiyetle çalışmalarını sürdüren Özel Samandağ Engelsiz Yaşam Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde İlçemiz Kültür Merkezinde bir resim sergisi düzenledi.

Gerçekleşen resim sergisinde Psikolog Mehmet Can günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Psikolog Can konuşmasında; “Değerli misafirler hepiniz hoş geldiniz.  Bugün burada bizimle olduğunuz için size ve bizi bir araya getiren Engelsiz Yaşam ailesine teşekkür ederim biliyorsunuz bu benim rehberlik ettiğim ilk sergi değil ama şimdiye kadar ki en önemli sergi diyebilirim. Üniversiteyi bitirip çalışmaya başladığım günden beri Özel çocuklarla çalışma hayalim vardı birçok proje yazdım sundum fakat hayata geçiremedim ben de yolculuğuma tek başıma devam ettim bireysel dersler verdim özel çocuklara ta ki yollarımız engelsiz yaşam ailesi ile kesişene kadar. Ben hayallerimi anlattım yapabileceklerimi anlattım ortak hayallerimizin olduğunu gördük ve beraber bu yola çıktık ve tam bir yıldır bu sergiye hazırlanıyoruz. Bizim için engel yok bunu sergiyi gezdiğin zaman da anlayacaksınız bizim için her çocuğun bir rengi var her çocuk bir ton bir ışık bir yıldız.

engel diye bir şey yok bizim için farklılıklar var farklı renkler farklı tonlar var. Ve her renk aslında bize bir şeyler öğretmek için vardır anlatmak için siz bir düşünün en geldiği gördüğümüz şeyler size neler öğretti neler kattı.

Biz bugün buraya renkler engel tanımaz sloganıyla çıktık Çünkü biz renklerin iyileştirdiğini inandık Biz bütün olmayı anlatmak istedik aslında. Birazdan göreceksiniz çocukların yaptığı kâğıt resimleri birleştirip büyük tablolara dönüştürdük yeni resmi oluşturduk. Anlamlı parçalar bir araya gelip büyüdü. Görünür oldu. Belki de her kağıt resim sizin ataşehir escort için yine anlamlı olacaktı ama birlikteliğin dansı kadar çok şey anlatamayacaktı. Biz onları birleştirdik bütün halinde yeni bir hikâye anlattık. Bütün halinde anlamlı oldu, birlik güzellik ve anlam kattı. Demem o ki biz bunları beraber söylediğimizde biz tek olduğumuzda bu bilginin bu farkındalığın bir anlamı güzelliği büyüyecek. Biz bir olursak güzellik olur anlamlı olur. Özel çocuklarımızın renkleri solmasın” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen resim sergisine İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Vekili Süleyman Ray, Özel Samandağ Engelsiz Yaşam Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucularından Naim Bahap, CHP İlçe Teşkilat Başkanı Turgay Abacı, İYİ Parti İlçe Başkanı Seyran Miçooğğulları, Samandağ Kültür Merkezi Müdürü Murat Eletaş katılım gösterdi.