logo

reklam

OYUNLAR ESKİDİ AMA…

 

Günümüz teknolojisi gelişiyor ve teknoloji değiştikçe eskiyi de beraberinde hafızalarımızdan siliyor. Her dönemde eskiye özlem duyuyoruz ama bu dönem biraz daha farklı çünkü günümüzde yediğimiz yemekten oynadığımız oyuna kadar her şey değişti. Eskiye dönüp bakıyoruz da çocuklar imkânları olmadığı halde nasıl da eğleniyorlardı nasıl da mutlulardı. Şimdiki çocukları ne yazık ki hiçbir şekilde mutlu edemiyoruz. Ellerinde boyları kadar telefon ama ağızlarında hep bir kelime. “Sıkıldım” Aslında tümden gelişen teknolojiyi suçlamak biraz haksızlık olabilir. Biz ailelerinde biraz suçu var bu durumda. Çocuklarımız doğar doğmaz teknolojiyle tanıştırdık. E haliyle onsuz büyümesini de bekleyemeyiz. Konu nostaljiden açılmışken eskilerin oynadığı oyunlar ve oyuncakları ile ilgili İlçemiz vatandaşlarıyla küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Konu geçmişten açılınca hüzünlü ve özlem dolu bakışlarla çocukluk dönemlerinde oynadıkları oyunları ve oyuncaklarını anlatan ve adını vermek istemeyen bir vatandaş, “Şu anki oyuncakları eski oyuncaklardan daha çok geliştiriyorlar. Bu durum gelecek ile ilgili tahminler kurma açısından bize kolaylık sağlıyor.  Bizim zamanımızda oyuncak yok denecek kadar azdı. Ancak Samandağ merkezden alabilirdik o da eğer merkeze gelirsek. Daha çok oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. Oyunlarımız ise çok zevkli olurdu. Genelde arkadaşlarımızda mahalle içinde oynayabileceğimiz oyunlar seçerdik. Saklambaç, futbol, topaç, 7 kule, 5 taş, yakalamaç, renkli stop, gülle, evcilik, gazoz kapaklarından yapılma tasolarla vb. oyunlar oynardık. Şimdi o oyunları oynadığımızı hatırlayınca kendi kendime gülüyorum. Ne kadar da komiktik o günlerde. Ne kadar da saf çocuklarmışız biz. Hele oyuncaklarımız görseydiniz bunları sergiye koymak isterdiniz. Çeşit çeşit, renkli ve birbirinden güzel uçurtmalar, çamurdan arabalar, evler yapıyorduk. Hiçbir zaman yeni oyunları ve oyuncakları tercih etmedim çocuklarında eski oyunları bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dayak yiyeceğimizi bildiğimiz halde arkadaşlarla oyun oynamak için evden kaçardım. Teknoloji geliştikçe yeni oyuncaklar çıkıyor. Bu doğru yeni oyuncalar yapılıyor ama maalesef çocuklarımızın eski oyunları oynayabilecekleri bir ortam bırakmadık her yer zaten beton olmuş durumda. Herkes apartman katında oturuyor. Bu durum İlçemizde biraz daha az gözlemlense de o günlere doğru ilerliyoruz. En kötüsü de çocuklarımız bilgisayar ve cep telefonlarının kölesi olmuş durumda. Bu konuda çocuklarımızın geleceği için bir çözüm yolu bulunmalı ve teknolojiye bu kadar bağımlı olmaları engellenmeli.

İlçemizde ikamet eden Safiye Koç, “Bu zamanın oyunu bence çok daha iyi çünkü imkânlar her anlamda çok iyi ve çocukların zekâlarını geliştirdiğini düşünüyorum. Bu anlamda bu zamanın oyunları ve oyuncakları daha iyi. Bence bu zamandaki oyuncakların çocukları cesaretlendirdiklerini düşünüyorum. Eskiden oyuncaklarımızı kendimiz yapıyorduk. Bez bebek yapıyorduk şimdi her şey plastik oldu, geri dönüşüm oldu. Ha! yeni oyuncaklardan tercih ediyordum ama kendi yaptığımız oyuncakları da yıkayabiliyorduk. Bu anlamda kendi yaptığımız oyuncaklar çok iyi ve çok güzel.

Çocuklara oyuncak seçerken yaşına göre sonra kansorejen madde taşımayan 1. mamül şeyleri tercih ediyorum. Ve yaşına da uygun olanları seçmeye çalışıyorum. Ücrete gelince pahalı oyuncaklar alamıyorum.  Bir ürün de pazarlık yapmaya çalışıyorum.

Lenko toys shop ise eski oyun ve oyuncaklarla ilgili; “Yeni oyuncaklar çok çok iyi. Eski oyuncaklar kendilerine özgü modern er. Bizim zamanımızda böyle oyuncak yoktu şimdiki çocuklar çok şanslı farklı çeşitte oyuncaklarla oynayabiliyor rengarenk oyuncaklar bulabiliyor. Aynı zamanda bu oyuncakların çocukların zekalarını da geliştirdiğini düşünüyorum. Çünkü günümüz eğitim sitemine göre oyuncaklar üretiliyor.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
173 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?