ÜST REKLAM

logo

reklam

OYUN PROGRAMLARI ŞİDDETİ ÖĞRETİYOR

Medya başta televizyon, akıllı telefon ve bilgisayar gibi araçlarıyla gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, özellikle televizyon dizileri ve haberleri, çizgi filmler, filmler, bilgisayar oyunları vb. ile şiddet içeren çok sayıda unsur, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimine sunulmaktadır. Özellikle çocukların ellerinden düşürmediği oyun programlarında bulunan şiddetin önüne nasıl geçebiliriz noktasında vatandaşlarımızla küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

İlçemiz vatandaşları, medyanın şiddeti öğretmesinin, gerçek yaşamda toplumu şiddet karşısında duyarsızlaştırdığını ifade ettiler.

Konuşmalarının devamında vatandaşlar; “Telefon, televizyon ve özellikle oyun programlarında insanlar gerçek hayatta olduğundan çok daha fazla kavga, cinayet, intihar, gasp, darp, cinsel taciz, işkence gibi çeşitli şiddet olaylarına medya içeriklerinde tanık olmaktadırlar. Araştırmalar uzun süre şiddet içeren medya ürünleriyle vakit geçiren bilhassa çocuklar ve gençlerin olumsuz etkilendiklerini, şiddeti içselleştirdiklerini göstermektedir. Ancak, daha tehlikelisi, medyanın şiddeti öğretmesi, gerçek yaşamda toplumu şiddet karşısında duyarsızlaştırmasıdır. Ülkemizde de özellikle çocuklar, gençler ve kadınların televizyon karşısında ve internet ortamında saatlerce kaldıklarını araştırmalar ortaya koymaktadır. Özellikle çocuklar bu durumdan oldukça etkilenmektedirler. Oyun programlarındaki karakterlere özenerek onlar gibi olmaya çalışıyorlar ki daha önce bu durumun bir örneğini yaşadık. Küçük bir çocuk süpermen kıyafeti giydiği için kendini süpermen sanıyor. Ve uçacağını düşünerek apartmanın üst katından aşağı atlıyor. Özellikle son dönemde tekrar gündemde olan Mavi balina ve Momo gibi oyunlar çocukların psikolojilerini üzerinde oldukça olumsuz etkiliyor.

En popüler kitle iletişim aracı olan televizyon programları ve bilgisayar oyunlarındaki şiddete odaklanan bu çalışmanın amacı da; masum gibi görünen program ve oyunlara dikkat çekmek, şiddeti olağanlaştıran medya içeriklerine toplumun eleştirel bakmasına katkı sağlamaktır.”ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?