“OYUN; ANNE, BABA VE ÇOCUK ARASINDAKİ İLİŞKİYİ DE KUVVETLENDİRMEKTEDİR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“OYUN; ANNE, BABA VE ÇOCUK ARASINDAKİ İLİŞKİYİ DE KUVVETLENDİRMEKTEDİR”

Bu haber 25 Ekim 2019 - 8:49 'de eklendi ve 323 kez görüntülendi.

Özel Samandağ Deniz Hastanesi Psikolog ve Deneyimsel Oyun Terapisti Özlem Alev, Ev Ödevi Ve Oyun konusuna değindi. Psikolog ve Deneyimsel Oyun Terapisti Alev, ebeveynlere seslenerek,  göreviniz çocuklarınıza karşı diktatör olmak değil ikazında bulundu.

Özel Samandağ Deniz Hastanesi Psikolog ve Deneyimsel Oyun Terapisti Alev, “Anne baba olarak göreviniz çocuklarınıza karşı diktatör olmak değil, çocuğunuzun hayatını kolaylaştıran biri olmaya çalışmak olmalıdır. Ödev konusunda yapılan en büyük yanlışlar çocuklar okuldan gelir gelmez hemen ev ödevi yapmalarını beklemek ikinci olarak ev ödevlerini kendi başlarına yapmalarını ummak ve ev ödevi meselesini fazlasıyla ciddiye almak.

Bütün gün okulda olan çocuğunuzun okul sonrası rahatlamaya ve günün stresinden kurtulmaya ihtiyacı vardır. Çocuklarınızın rahatlamasına fırst verirseniz ev ödevlerine daha iyi odaklanırlar. Çoğu çocuk ödevini yalnız yapmaktan hoşlanmaz. Ona ev ödevini yaparken yardım etmeyi önerebilirsiniz. Bunu yaparken izinleri dışında bilgi vermekten ya da hatalarını düzeltmekten kaçının. Onun soru sormasını bekleyin. Çocuklar en iyi oynayarak öğrenir.

Eğlenerek ev ödevi yapmak çocukları şımartmaz korkmayın. Tatsız ve zor işler karakter geliştirmez, anlamlı öğrenme ve olumlu alışkanlıklara yol açmaz. Bunun yerine kırgınlık, öfke, engellenmiştik ya da can sıkıntısı gibi öğrenme sürecini engelleyecek duygulara yol açar. Ev ödevi yapmaya zorlamak aranızdaki ilişkiye de zarar verir.

Çocuklar kendi becerilerini geliştirmeye istekli doğarlar ve daha iyi olmak için çaba harcarlar.

Çocuğum ev ödevine direnir çünkü seçilen konular belirlenen zaman dilimindedir ve kendi seçimi değildir. Ev ödevlerini eğlenceli hale getirebiliriz. Okuma ödevinde zorlanıyorsa farklı karakterleri komik sesler çıkartarak okuyabilir ya da onu hikayenin sonuyla ilgili varsayımlarda bulunmaya teşvik edebilirsiniz. Hikayeye alternatif sonlar yaratabilir ya da hikayeye uygun kostümler giyerek sahneleyebilir.

Matematik ödevi için; somut materyaller ya da gerçek hayattan örneklerle çalışabilirsiniz. Plastik dinozorlar, oyuncak arabalar ve kurabiyeler kullanıp soruyu bir hikayeye ya da oyuna dönüştürün. Örneğin; her çocuk yaşı kadar kurabiye alsın …..

Görsel algısı yüksekse resim çizmek öğrenmesine yardımcı olur.

Organizasyon yeteneği varsa listeler küçük hatırlatma kartları ya da özet çizelgeler önerin.

Sosyal etkileşimle öğreniyorsa birbirinize sorular sorduğunuz bir oyun yaratın.

Dokunsal ya da temas olarak öğrenen biriyse en kolay uygulamaları aktiviteler ve hareketler yardımıyla öğrenebilir.

Kavramları vücuduyla canlandırmasını sağlayın. Müziğe yeteneği varsa gerçeklerle ve kavramlarla ilgili bir şarkı bestelemesine yardımcı olun.

Çocuğunuz zor ödevlerde hemen morali bozuluyorsa onunla gücün çocukta olduğu oyunları oynayın. Minik pelüş bir ayıcık alın. Hiçbir şeyden haberi yok doğru düzgün ödev yapamayan, ödev kağıdını veya kitabını ters tutan, saçma sapan hatalar yapan, sürekli doğru cevabı unutan bir çocuk rolüne sokabilirsiniz. Hayvancık ödevini yapmaya çalışırken şikayet edip acı çekiyormuş gibi yapın. Rolleri değişin. Amaç, gülmesini sağlayıp gerginlikten kurtarmaktır.

Çocuklar bazen ev ödevinden usanıp ağlayabilirler. Ona empatiyle yaklaşıp krizin geçmesini bekleyin. Ağlamayı yarıda kesmeyin. Hala ödevini yapmakta zorlanırsa eğlenceli bir aktiviteye yönlendirin.

Ev Ödevi için oyunlar;

• Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde özgürce oynayabileceği oyunlar

• Ev ödevlerinin keyifli ve eğlenceli hale getirip hayatındaki gerçeklerle ilişkilendirildiği aktiviteler

• Saçma oyunlar(ev ödevini komikleştirmek gibi)

• Zor günlerde yaşanan hayal kırıklığı ya da konsantrasyon eksikliği için oynayabilecek gücün çocukta olduğu oyunlar. Yastık savaşında sizi devirmesine izin verin, yılan, örümcek vb sizi korkutmasına izin verin, silahla sizi vurması öldün dediğinde ölün, sihirli değnekle sizi bir canlıya ya da bir eşyaya dönüştürmesi, anne babayı kafese kapatması.

Bu oyunlardaki amaç bol bol kahkaha atmaktır. Böylece çocuğunuzdaki birikmiş stres azalmış olacaktır. Bu tür bağlanma oyunları anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi de kuvvetlendirmektedir” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı