Otogarlarda Bayram Coşkusu Yaşanmadı YOLCUNUN BİLETE VERECEK PARASI YOK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Otogarlarda Bayram Coşkusu Yaşanmadı YOLCUNUN BİLETE VERECEK PARASI YOK

Bu haber 12 Temmuz 2022 - 11:37 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin, otobüs firmalarını zorladığını belirten vatandaşlar bayram sevincini yaşamadıklarını ifade ettiler.

Konu üzerine konuşan vatandaşlar; Uçak şirketleri büyük şirketler, talebe göre fiyatlarını düşürebiliyorlar. Otobüs firmaları aynı fiyat düzenlemelerini yapamadığından ve akaryakıta sürekli zam üstüne zam geldiğinden rekabet edemiyor. Bu durum hem otobüs firma ve çalışanlarını hem de fahiş fiyatlar yüzünden seyahat edemeyen vatandaşları mağdur ediyor. Otogarlarda bayram neşesi kalmadı.

Bu yüksek fiyatlar yüzünden yolculuk yapmak istemez hale geldik.

Son 1 yılda benzine gelen % 240, motorine ise% 286 zam yapıldı. Köprü-otoyol geçiş ücretleri ile özelleştirilmiş otogarlardaki fahiş çıkış ücretleri, personel maliyeti ve vergiler de eklenince otobüs firmalarının gelirleri, giderlerini karşılayamaz hale geldi. Yakıta senede en az 100 defa geliyor ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı senede sadece 3 defa yeni ücret tarifesi veriyor. Otobüs firmaları iflasın eşiğinde, kontak kapatmak üzere. Vatandaş ise cenazesine bayrama gidecek yol parasını bulamıyor. En ucuz bile 35-400 lira. 4 kişilik aile memleketine gidip gelse en az 2500-3000 lira masrafı oluyor. Asgari ücret alan biri nasıl bilet alacak da bayram ziyaretine, tatile gidecek.

Otogor esnafı da; “Yetkililer yakıt fiyatlarından dolayı vatandaşların zorunlu olmadıkça yolculuk yapmadığını ve bununda sefer sayılarını ciddi şekilde düşürdüğünü söylüyor. Son zamanlarda yakıta yapılan art arda zamların bilet fiyatlarını yükselttiğini belirten ulaşım sektörü çalışanları, zamların devam etmesi halinde artık kontak kapatma durumuna geleceklerini belirtiyor.

Vatandaşlar Kadar Otobüs Firmalarının Da Gelen Zamlardan Rahatsız

Otogarlarda her otobüs zararına sefer yapıyor. Yolcu yok. Yolcunun bilete verecek parası yok. Herkes mağdur. Düşünün ki 1 litre mazot 30 liraya dayandı.

Düşününki buradan bir araba gidiş geliş 1000 litre mazot yakıyor. Sadece yakıt değil bununşoför ücreti, sigortası, yolda giriş çıkışlar, HGS ve otoban masrafları da var. Tek bir sefer 30-35 bin TL’yi buluyor. Firmalar mazot fiyatı düşerse biz de hemen fiyatları geri çekeriz diyor. Bizim masraflarımız çıkmıyor, yolcu bulamıyoruz diyor. Yakıtta KDV %1’e düşürülmeli otobanlarda fiyat düzenlemesinin önünü açan kanunu düzenlemeler yapılmalıdır.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı