logo

reklam

ORUÇ;”SUSMAK HASTALIĞI KANGRENLEŞTİRİR”

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Hatay’da her seçimde uygulanan yazılı olmayan ama fiilen uygulanan bilinçli ve derin Hata(y)lı şifreler olduğunu öne sürerek gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu. Oruç açıklamasında; Çoğunlukçu sistemin, genel olarak ülkemizin ve özel olarak Hatay’ımızın çoğulcu yapısına aykırı siyasi üretim yaptığını ifade ederek, çoğunluğun diktatörlüğü yerine çoğulcu demokrasi mücadelesi, demokrasi güçlerinin en önemli ilkelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Hatay’ın seçimlerde ki rolünü de değerlendiren Oruç açıklamasında; “Bir çiçek bahçesi olan ülkemizin çeşit çeşit, rengârenk etnik yapıları ve inançları ile cennetten bir köşe misali Hatay’da gerçek seçim analizi yaparak dokunulmayana dokunmak, putları kırmak zamanı geldi de geçti bile.  Hatay’da her seçimde uygulanan yazılı olmayan ama fiilen uygulanan bilinçli ve derin Hata(y)lı şifreler var. Hata(y) seçimlerinin hepsinde önyargılı, dışlayıcı, örtbas ettirici derin kabuller, kodlar var.  Hatay ilimize özgü seçimlerde yazılı olmayan derin Hata(y) oyunları, yazılı olmayan derin Hata(y) prensipleri var.  Seçimlerde derin Hata(y) prensipleri ırkçıdır, ayrımcıdır, ötekileştiricidir, önyargılıdır, dışlayıcıdır.  Seçimlerde Hata(y)lı ayrımcı formüllerin değişmeyen ayrımcı sonuçları vardır.  Netice her zaman çoğulcu demokrasi aleyhine ve çoğunlukçuluk lehinedir. Çoğulculuk,   her türlü düşüncenin, eğilimin, gerçekliğin var olmasını, eşitliği ve özgürlüğünü savunur. Çoğunlukçulukta ise çoğunluğun aldığı kararlar sınırsızdır, mutlaktır ve devlet çoğunluğunun idaresine göre yönetilir. Çoğunlukçu sistemin çoğunlukçu partileri genel olarak ülkemizin ve özel olarak Hatay’ımızın çoğulcu yapısına aykırı siyasi üretim yapıyor.  Sistemin çoğunlukçu siyaseti, çoğunlukçu partileri ve çoğunlukçu devlet örgütlenmesi ile ülkemizin çoğulcu yapısı arasında yaşanan doku uyuşmazlığı sorunların ana adaklarından birisidir. Halklar sorunu, inançlar sorunu, devlet örgütlenmesindeki ayrımcı yapılanma vb sorunların ana adağı bu doku uyuşmasızlığıdır. Devlet ve siyaset Türkiye gerçekliğini kabul ederek yeniden yapılanmalıdır. Bu doku uyuşmazlığının en çok kendini gösterdiği yerler arasında çoğulcu yapısı ile ön plana çıkan Hatay’dır.  Hata(y)  Seçim formülleri neticesinde TBMM de eksikli, defolu, eşitsiz ve orantısız Temsiliyet oluşuyor.  Çoğunluğun diktatörlüğü yerine çoğulcu demokrasi mücadelesi demokrasi güçlerinin en önemli ilkelerindendir.

“Türkiye’mizin Kızılderilileri Arap Aleviler”

Türkiye Cumhuriyetine canı gönülden bağlı olmasına rağmen ötekileştirilen Kızılderili- Siyahî ( Arap Alevi) vatandaşlarımızın temsiliyetini, küçülten, eriten, düşüren, daraltan yazılı olmayan Hata(y)  kuralları etnik ve dini ayrımcıdır.  Sevgili ülkemiz Türkiye’mizin nüfus olarak az olanları olarak bizler lehte ayrımcılık beklerken maalesef aleyhte ayrımcılık ile karşı karşıyayız.  Çoğulculuk uygarlıktır, çoğunlukçuluk gericiliktir. Çoğulculuk demokrasidir, çoğunlukçuluk diktatörlüktür. Çoğunlukçuluk etnik, dil, din, kültürel ve siyasi asimilasyondur.  Çağdaş Uygarlık seviyesine ulaşmak ancak ve ancak çoğulcu demokrasinin gereklerini âmâsız, fakatsız ve eksiksiz yerine getirmek ile olacaktır.  Seçim sisteminin alengirli yolarında Arap Alevilerin temsiliyet hakkı ve çoğulculuk okus pokus yokus oluyor.

Arap Aleviler olarak sevgili ülkemiz Türkiye’mizin çok zengin çoğulcu gerçekliğinin oluşturduğu bölünemez harmoninin ayrılmaz bir parçasıyız.  Bölünemez bir bütün olan Türkiye çoğulculuğunun tam temsiliyetinin TBMM oluşması sağlanmalıdır.  Arap Alevi vatandaşlar olarak uygulanan zımni ambargoyu açıkça dile getirmemiz artık bir zorunluluk olmuştur.  Etnik yapı ve inanç olarak azınlık olmanın kompleksi ile siyasi takkiye yaparak temsiliyetteki mağduriyetimizi dile getiremedik. Doğanın ve yaratanın takdiri ve hediyesi olan çok zengin, renga renk bir çiçek bahçesi olan Hatay’ımızın bütün renklerinin TBMM’de sağlıklı ve orantılı temsiliyetini sağlamalıyız.  Biz ötekileştirilenler sustukça eksik, defolu, orantısız, anti demokratik temsiliyet devam etmektedir. Eksik, defolu ve anti demokratik temsiliyete son verme zamanı gelmiştir.   Sorunlarımızı, ızdırablarımızı, yaralarımızı açık seçik dile getirmez, tartışmazsak kendiliğinden çözülmez.

“Neden? Nasıl?”

Hata(y) seçimlerinin Röntgenini çekelim?  Eksik, ayıplı, çoğunlukçu temsiliyete neden olan kurallar dizisi kim tarafından neden konmuş? Kızılderili Arap Alevilerin temsiliyetinde her seçimde ortaya çıkan eksik temsiliyet neden değişmez?  Yazılı olmayan çoğunlukçu formüller uygulamada nasıl işliyor? Bakalım.

“Bizim Seçme Hakkı Var Ama Seçilme Hakkı Yok”

Seçimlerde Hat(y) Formülleri 1: Çoğunlukçu partilerin Hata(y) prensibine göre biz Kızılderililerin seçme hakkı var ama seçilme hakkı yok.  Bu paradigma şöyle işliyor.

Hata(y) Seçimleri Kural 2: Ülkemizin beyaz, sağcı ve muhafazakâr çoğunlukçu partileri seçilecek yerden Kızılderili (Arap Alevi olarak okunabilir) milletvekili adayı göstermez.

Hata(y) Seçimleri Kural 2: CHP’nin aldığı oyların  %97’i Kızılderili ve siyahî oylar olmasına rağmen temsiliyette çoğunlukçu geleneğini kararlıca sürdürmektedir. Çoğunluk lehine,  Kızılderililer aleyhine ayrımcılık 24 Haziran seçimlerinde de devam etmiştir.  Demokratik ülkelerde ve partilerde Azınlıklar ve ötekiler lehine ayrımcılık yapılır. Hata(Y) seçimlerinde CHP Kızılderili ve siyahların oyları ile TBMM’ne Çoğunluk olan bembeyaz temsilciler göndermesi temsiliyette orantısızlığa, haksızlığa, eksikliğe, boşluğa neden olmaktadır. Ülkemizin beyaz seçmenine yönelik çoğunlukçu partilerin karşılıklı aşkı ve CHP nin platonik aşkı Arap Alevilerin, Arap Hıristiyanların vb temsiliyetinde beyazlar lehine orantısızlığa neden olmaktadır.  Her seçimde CHP TBMM’ne karşılıksız vekil gönderiyor. Piyasaya karşılıksız çek süren şirketle kimse iş yapmak istemez ve cezası var.  Hatay’dan TBMM’ne on yıllardan beri karşılıksız vekil gönderiyoruz.  Karşılıksız vekil göndermeye itirazımız var.  Değerlendirmelere, analize devam edeceğim. Bu konular yazılmalı tartışılmalı. Bu sorun herkes fikirlerini ve çözümlerini uygun bir dil ile yazılmalıdır?” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?