ORUÇ: İNSANLARIN EVLERİ MEZARLARI OLABİLİRDİ ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ORUÇ: İNSANLARIN EVLERİ MEZARLARI OLABİLİRDİ !

Bu haber 04 Ekim 2019 - 9:13 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ Deniz-Çevlik arasında Samandağ Belediyesinin projesi üzerine değerlendirmede bulundu. Projenin hayali olduğuna dikkat çeken açıklamasında Oruç, projenin ‘hukuki geçerliliği yok’ iddiasında bulundu. ‘Olmayan proje için Yıkım  hukuksuzdur’ diyen Oruç, ‘yaklaşık onbeş-yirmi günden beri Samandağ Belediyesi’nin hayali projesi nedeni ile kanuni olarak hak sahibi vatandaşın ev ve iş yerleri hukuksuz bir şekilde başına yıkılıyor’ dedi.

Oruç, “insanlar evlerinin içinde ve damında toplanmışken üzerlerine kepçe sürüldü, eve kepçe vuruldu.

İnsanların evleri mezarları olabilirdi.

Fotoroman

Samandağ Bbelediyesinin proje diye önümüze koyduğu şey bilgisayarda çizilmiş renkli fotoroman dışında bir şey değil. O renkli fotoromanın yasal, hukuki hiç bir kıymeti harbiyesi yok.

Samandağ Belediye’sinin Somut, hukuki, kanuni, yasal, gerçekleşebilir bir projesi yok.

Hizmete susamış Samandağ halkına renkli bir resmi proje diye yutturarak Deniz Çevlik arasında Garibanların evlerini, iş yerlerini ve ibadethanelerini rant için yıktılar.

Kanun

Yapı kayıt (af) belgesi olan yapılar ile ilgili alınmış olan yıkım kararı düşer. Yapı af belgesinin asıl

işlevi yıkımı durdurma belgesi olmasıdır.

İmar barışı Kanunu Madde 7-(1)

“Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların Hazineye ait taşınmazlar üzerinde inşa edilmiş olması halinde,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilir. Vatandaşın Talebi üzerine Çevre ve Şehircilik

Bakanlığınca Rayiç bedel üzerinden doğrudan vatandaşa satılır.

Rayiç bedel Çevre Ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilir veya tespit ettirilir.

Yani bu yerler ile ilgilenen bakanlık değişti.

Yani bu yerler ile ilgili  belediyenin, hazinenin, kaymakamlığın, valiliğin herhangi bir insiyatifi yoktur.

Yapı kayıt belgesi olan yerler vatandaşın kullanımındadır ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uhdesindedir.

Vatandaşın aldığı Yapı Kayıt Belgesinin geçerli olup olmadığını ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görevlendirilecek heyetlerin yapıları tek tek inceleyip her biri için ayrı ayrı karar almaları ile olur.

Sosyal Donatı Alanı Yok

Samandağ Belediyesinin şu an yıkılan yerler ile ilgili “Kesinleşmiş Sosyal Donatı Alanı” planı – projesi yok.

Kesinleşmiş Sosyal donatı alanı olabilmesi için Söz konusu proje için hazinenin bu yerleri belediyeye devir yapmış olması gerekir. Böyle bir devir yapılmamıştır. Hazine veya Kaymakamlık Yapı Kayıt belgesi olan yerleri devir edemez. Çünkü bu yerler artık Çevre ve Şehircilik bakanlığının uhdesinde.

Hazinenin insiyatifinde değil, Vatandaşın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının insiyatifindedir.

Doğru Usul Ve Doğru Bilgi

Hak sahibi vatandaşlar Kanuna ve usüle uygun bir şekilde ve doğru bilgiler vererek “Yapı Kayıt Belgelerini” aldık. Bu yerler ile ilgili olarak Belediyenin 31.12. 2017 tarihinden önce kesinleşmiş sosyal donatı alanı yoktu. Belediyenin Renkli fotoromanı ile Kesinleşmiş sosyal donatı olmaz. Belediye herhangi bir yer için proje yapabilir. Destekleriz. Ama hukuki, sosyal, ekonomik, psikolojik alt yapısını eksiksiz hazırlayarak.

31.12. 2017 tarihinden önce yapılmış yapıların Yapı kayıt belgeleri geçerlidir. Yapı kayıt belgeleri olan

yapıların yerleri için Proje uygulayacaksanız kanuni adres bellidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve

Kentsel dönüşümdür.

Hazine Kendi Malından Devir Yapsın Lütfen!

Samandağ Kaymakamlığı ve Hatay Valiliği, Samandağ belediyesi veya halkının yararına kendi insiyatiflerinde olan gayri menkullerden devir yaparsa seviniriz, isteriz, memnun oluruz.

Ama lütfen kendi tasarrufu altında olan, kendi mülkiyetlerinde olan gayri menkullerden devir yapsınlar. Vatandaşın kanuni kazanılmış haklarından bol kepçe bağış yapmasın kimse.

Vatandaşın kanuni olarak kazanılmış hakkı olan evi, işyerleri ve ibadethanesinden kimse bağış yapmasın.

Dalyan Balık üretim çiftliğinden Yeni Mahalle ve Asi Nehrine hatta Kel Dağına kadar denize paralel imar edilmemiş yerler Hazineye aittir.

Çok iyi bisiklet yolu, park, yeşil alan otopark, plaj vb vb olur. Kaymakamlık, Hazine ve valilik oraları versin Samandağ belediyesine. Vatandaşın evini değil.

Birileri Zayıf Vatandaşın kazanılmış haklarını Refik beye, vaat etmişse büyük yanlışlık ve haksızlık  yapmıştır. Yetkililer kendi insiyatiflerinde olan yerler için bol keseden bağış, devir yapsın lütfen” dedi..

Ey Samandağ Belediyesi

Samandağ Belediyesi’ne seslendiği açıklamasında Oruç, “yıktığın yerler Çevre ve Şehircilik bakanlığı ve kullanan vatandaşın inisiyatifindedir.

Bu yerleri yıkıp tekrar hazineye niye veriyorsunuz?

Araziler Samandağ Belediyesi’nin mi yoksa Hazine Müdürlüğü’nün mü?

Hukuki bir projen yok. Yıkılan yerler kime verilecek?

Samandağ gerçekten seviyorlarsa Vatandaşın kazanılmış hakları değil, kendi uhdelerindeki gayrimenkulleri belediyeye vaat etsin ve versinler.

Kurumlar ve yetkililer kendi malları üzerinde veya kanuni olarak kullanımlarına verilmiş gayrimenkuller üzerinde tasarruf veya proje yapsınlar. Vatandaşın kazanılmış haklarından bol kepçe bağış ve devir verme hakları yoktur, yapamazlar.

Projeleri engelleyen vatandaş değildir.

Vatandaş Projeleri engellemiyor. Vatandaş gasp edilmek istenen kanuni haklarını hukuki yollardan arıyor, arayacak. Hukuksuzluğa karşı hukuka sığınıyoruz, Projeleri asıl engelleyen hukuksuz ve kanunsuz  iş ve işlemlerdir”dedi.

Haber – Foto: Hasan Dadük