ORUÇ: HERKES KEYFİ HAREKETLERDEN KAÇINMALIDIR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ORUÇ: HERKES KEYFİ HAREKETLERDEN KAÇINMALIDIR

Bu haber 07 Ekim 2019 - 11:17 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi.

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç: ‘Hz Hıdır Türbeleri İnanç Ve Kültürdür’ uyarısı yaptı.

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ Belediyesi ekiplerinin hukuku çiğneyerek İbadethane yıktığını bu uygulamanın da despot olduğuna değindi.

 Laikliğe hukuka, inanaç özgürlüğüne saldırıdır.

 Oruç açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve Sosyal bir Hukuk devletidir. Ülkemiz için en güzel proje budur. Demokrasiyi, Laikliği, toplum ahlakını ve Hukuku çiğneyen proje güzel olamaz. Ülkemizde ve ilçemizde hep bu değerler için mücadele verdik, vermeye devam edeceğiz. Bilincimiz ve gücümüz yettiğince ülkemiz için en güzel değerleri çiğnetmeyeceğiz. Adalet saraylarında,

Salonlarında “Adalet Mülkün Temelidir” (M.Kemal Atatürk) sözü Süs olsun diye asılmıyor. Demokrasiyi, Gerçek laikliği ve Hukuku çiğneyen bir proje güzel değildir. Deniz – Çevlik arasında yapılan bütün yıkımların Hukuksuz olduğunu Canlı yayınlar, basın açıklamaları ve yazılar ile izah ettik etmeye devam edeceğiz.

300 Metreden 25 Metre

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Çevre ve Şehircilik bakanlığı HZ HIDIR L Zuhur Türbesinin olduğu yere

300 metre kareyi İbadethane olarak kaydetmiş ve yapı kayıt belgesi vermiştir. Olumlu, Güzel bir adım, güzel bir gelişme.

Devletin İbadethane olarak kayıt altına aldığı, belgelediği yeri kim yıktı, Belediye Başkanı Refik Eryılmaz emri ile Samandağ belediyesi yıktı. Tepki olunca 25 metre kare kubbeyi bıraktılar, ama yıkmadık diyorlar (!). İnanan ve kültür mensubu olan Milyonlara ait 275 metre kare alan yıkıldı ve hala yıkmadık diyorlar.

Kime hizmet?

Hz Hıdır L zuhur makamının yerini yıkarak kime hizmet ettiniz. Ey Samandağ Belediyesi siz 

Belediye misiniz, hazine müdürlüğü mü? Vatandaşın kazanılmış hakkını zorla alıp Hazineye vermenin nedeni nedir?

Şimdi Tekrar yapacağım diyorlar. İnşallah yaparsınız. Yapı Kayıt belgesi olan bir yer kanuni olarak yıkılmadan da onarılırdı, restore edilirdi. İbadethane olarak Tescil edilmiş Hz Hıdır L zuhur Türbesinin 300 metre alanını geri istiyoruz.

Kesinleşmiş Projen Yok

Deniz- Çevlik arasında bisiklet yolu, park vb şeyler için Kesinleşmiş, somut, yasal, kanuni, onaylı bir

projen yok. Olmayan bir proje için İnsanların evini, İşyerlerini ve İbadethanesini yıkmanı kınıyorum.

Her şey Hukukun ve Demokrasinin Gösterdiği şekilde olmalıdır. 

İmar Affı Kanunu Ve Yapı Kayıt(Af) Belgesi

“İmar barışı ( affı)na” başvurup “yapı kayıt (affı) Belgesi” alan yapı artık yıkılacak gecekondu değildir.

Yapı kayıt belgesi alan yapı ile ilgili alınmış yıkım kararı varsa düşer. Yapı kayıt belgesinin kendisi aynı zamanda yıkımı durdurma belgesidir.

İmar barışı kanununu görmezden gelen her uygulama suçtur. Hz Hıdır Türbeleri, ziyaretleri İnanan milyonlara ve kültür mensubu olan milyonlara aittir.

Samandağ Belediyesi Hz. Hıdır L Zuhur Makamını ceberrut bir şekilde, zorla ve hile ile yıkarak Laikliği ve hukuku çiğnemiştir. Hz Hıdır Türbeleri Hz Hıdır inancına sahip ve Kültürünü yaşayan Milyonlara aittir. Milyonların bu yıkımı Şikayet etme hakları vardır. Cami, Kilise, Havra vb nasıl saygın ibadethane ise Hz Hıdır L Zuhur Türbesi de saygın bir ibadethanedir. Cami, Kilise, Havra, Türbe, ziyaret vb hepsini seviyoruz.

Despot İnanç Mühendisliği Gericiliktir

Hz Hıdır Türbesi yıkılınca, sırf belediye yönetimini savunmak için bazı kişiler o kadar ileri gitti ki teoloji tartışır hale geldik. Despotça Dini inancın içeriğine girip inanç mühendisliğine yaptılar. İnanç mühendisliğini de modernlik, bilimsellik adına yaptılar. Bu ne yaptığını bilmeyen gafillere diyoruz ki: İnanıyorsan orda inanç vardır. İnanmıyorsan saygılı olmak zorundasın. Bu kadar ziyaret olur mu? Olur? İnanç sahiplerinin ve kültür mensuplarının ihtiyacı varsa olur.

Artık Apartmanlarda yaşıyor insanlar. Kesim yeri, Pişirim yeri, Yeterli kapasitede Mutfak yeri, yeterli kapasitede abdest yeri, Namaz yeri,  oturma yerleri vb gerekiyor? Hz Hıdır Zuhur Makamı bu toplumun ihtiyacı olan bir ibadet yeridir. İnançlıların ihtiyacını karşılıyordu?

Bu kadar cami olur mu, Bu kadar kilise olur mu, Bu kadar havra olur mu, türbe olur mu diyerek kutsal yerlere ceberrut yıkım olmaz. Toplumsal ilkelere, ahlaka ve hukuka sığmaz.

Son Söz

Ankara’dan adrese teslim yazdırılan yazılar ile Yapı Kayıt belgelerimiz iptal edilemez. Yapı Kayıt belgelerini yetkili bilirkişilerden oluşmuş heyetler tek tek inceleyip tek tek karar verecekler. Ülkemizdeki yasal, kanuni uygulama nasılsa aynısı uygulanacaktır. Herkes keyfi hareketlerden kaçınmalıdır” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı