ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Mayıs 2017

ORTAK DİLEK; BARIŞ VE HUZUR

 

İlçemizde Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı.

Her yıl 5 Mayıs‘ı 6 Mayıs‘a bağlayan gecede kutlanan Hıdrellez Bayramı, Samandağ İlçesi Deniz sitesinde bulunan Hızır makamında ve çevresinde bulunan Hızır alanında ilimiz ve diğer şehirlerden gelen vatandaşlar tarafından barış, kardeşlik, bolluk için dilekler tutularak, dualar edilerek ve Bahur yakılarak kutlandı. 5 Mayıs saat 23.00-24.00 arasında havaya bırakılan dilek fenerleri, havai fişek gösterisi, Hz. Hıdır ziyareti ve Hz. Hıdır alanında yapılan kutlamalar festival havasında geçti. Hz. Hıdır Makamında dualar edildi. Kimileri denize dileklerini attı kimileri yakılan ateşin üzerinden atlayarak dileklerini diledi. Ortak dilek Barış Huzur oldu.

Hıdırellez üzerine; Hızır ve İlyas, Hükümdarın ordusundaki iki askerdir. Hükümdar bir gün ordusuyla birlikte ölümsüzlük suyunu (Ab-u Hayat) aramaya çıkar. Yolculukta, Hızır ve İlyas diğer askerlerden ayrılırlar. Bir subaşında durup, yemek için kurutulmuş balık çıkarırlar. Tam bu esnada deniz suyu balığa sıçrar, balık canlanır ve suya atlar. Böylece Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyunu bulmuş olurlar. Bu sırada bir melek gelir. Hızır ve İlyası’ın kıyamete kadar yaşayacaklarını, fakat Hızır’ın karada, İlyas’ın denizde ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini bildirir. Hıdırellez günü yani  Mayıs’ta Hızır ve İlyas’ın buluştuklarına, onların buluşmalarıyla ölü tabiatın canlandığına inanılır. Halk inanışına göre 6 Mayıs’ın yağmurlu geçmesi, Hızır ve İlyas’ın buluştuklarında sevinçlerinden ağlamalarının ve bulutların da onlara katılmasının bir ispatıdır.

Yaşar Kemal gözüyle Hıdırellez…

Hıdırellez bayramı. Tüm toplumların kendi mitleri ve yaşamı kutsayan hikayelerindeki canlılığı görebileceğimiz Hıdırellez, Yaşar Kemal’in cümleleriyle adeta bir masala dönüşmüş.

“Bu gece Beş Mayısı Altı Mayısa bağlayan gecedir. Bu gece Hızır’la İlyas’ın buluştukları an gökyüzünde bir çift yıldız tokuşur. Yıldızın birisi yalp yalp ederek mağrıptan, öteki pervazlanıp dönerek maşrıktan gelir, tokuşurlar. Tokuşur tokuşmaz da büyürler, çoğalırlar, yeryüzüne top top ışık olur sağılırlar.

Tam bu sırada da yeryüzünde ne varsa, o an için durur, ölür. Damarlardaki kan durur. Yeller esmez, sular akmaz, yaprak kıpırdamaz kuşların, böceklerin, kanatları kalkmaz. Her şey, kırp diye kesilir. Ses durur, uyku durur. Çiçeklerin açması, otların büyümesi durur. Tekmil canlılardaki, cansızlardaki devinme, yaşam durur, ölür. Bir an için her şey ölür.
İşte bu anda bir insan gökteki yıldızların tokuştuğunu, tokuşup yeryüzüne sağıldığını görürse, işte bu an bir insan akan suyun kirp diye kesildiğini görürse, tam o an, ne isterse olur. isterse, isteği hiçbir vakit olamaz bir istek olsun, olur…

Eğer Beş Mayısı Altı Mayısa bağlayan gece Hızır’la İlyas buluşmazlarsa, buluştukları an dünya ölmezse, bir daha çiçekler açmaz, bir daha doğanlar doğmaz, doğuranlar doğurmazlar. Onlar buluştuklarında topraktaki her şey birden ölür, sonra, bir an sonra yeniden daha gür, daha canlı, yaşam yenilenir, fışkırır.”

Foto-Haber: Ali DOĞRU

 

Share
716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?