ORTAK AKILLA ÇÖZÜM İSTİYORLAR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

ORTAK AKILLA ÇÖZÜM İSTİYORLAR

Bu haber 08 Ağustos 2020 - 17:48 'de eklendi ve 4.053 kez görüntülendi.

Belediye; Kanun Var, Vatandaş; Çocuğum Var

İlçemizde bir çok sokakta, parkta hatta sahilde sürüler halinde gezen, insanları korkutan köpekler ile ilgili kayıtsız kaldığı gerekçesiyle eleştirilen Hatay Büyükşehir Belediyesi, şikayet edilen köpeği yerinden alıp başka yere götürme gibi bir yetkiye sahip olmadığı açıklamasını yaptı. Konu ile ilgili yasal süreci vatandaşlara açıklayan belediye yetkililerine vatandaşlar sordu; Peki turizm ilçesi olan Samandağ sahillerini nasıl tanıtmayı düşünüyorsunuz?

Vatandaş; “evimizin olduğu sokağı geçtik her sokakta, deniz sahilinde, parkta 10-15 köpek sürü halinde geziyor. Korkudan çocuklarımızı dışarı çıkaramıyoruz. Yetkililer yasalara sığınıp, çözümsüz kalmamalı. Hayvan severler nerede? Çevlik’te geçen gün çocuğa saldırmışlar, onu da mı görmediler. İlçemizde bu artan köpek sayısı normal değil, bu ilçede türü görünmeyen köpekleri de görmeye başladık. Büyükşehir belediyesi konuyla ilgili hiç bir şey yapmıyor. Neyi bekliyorlar, illa çoluğumuzu çocuğumuza saldırdıktan sonramı önlem alınacak. Bu konuda bir şey yapılmalı, sorun ortak akılla çözülmeli” dediler.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin köpeklerle ilgili şikayetlere cevabi mesajı özetle şöyle:

“5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, sokak hayvanlarına belediyenin müdahalesi sınırlıdır. Hayvanların, kendi iradeleri ile seçtikleri yer, onların yaşam alanlarıdır.

Değiştirilemez. 5199 sayılı kanun gereğince, sokakta yaşayan hayvanların sadece aşılama, kısırlaştırma ve tedavi maksadıyla, yaşadıkları bölgeden alınarak, sonrasında aynı bölgeye tekrar bırakılması yasal zorunluluktur.”

Büyükşehir Belediyesi’nin bu açıklamaları yasal çerçeveyi anlatabilir ancak bu Hatay genelinde yaşanan sıkıntının çözümü değildir.

Vatandaşlar konu ile ilgili Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Tülay Hatimoğulları, Mehmet Güzelmansur, Abdulkadir Özel, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgür Çelik, Barış Atay Mengüllüoğu ile Hüseyin Şanverdi yanı sıra Hatay Valiliği, Samandağ Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir ve Samandağ Belediye Başkanlığını, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğünü İl Hıfzı Sıhha Kurulunda görev alan herkese, İl ve ilçelerde aktif olan STK, Oda Başkanları,  seslenerek bu sorunun çözümünde ortak akıl talebinde bulundular.

  

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig