ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Şubat 2017

ÖRNEK İLHAM ALİYEV


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

Uzun zamandır başkanlık konusunu tartışıyoruz. Yok şöyle olacaktı, yok böyle olacaktı derken kural dışı bir yöntemi benimseyiverdik ve Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yapmak için kaymağı elinde bulunduran AKP’liler harekete geçtiler ve 18 maddelik bir anayasa değişikliğini meclise getirip Bahçeli’nin de yardımı ile halk oylamasına götürülmesini kararlaştırdılar. Değiştirilen anayasa maddelerine göre artık Recep Tayyip Erdoğan padişah yetkileriyle donatılmış bir kişi olacaktı. Yargıyı o belirleyecek, yargı bağımsızlığı tümden rafa kaldırılmış olacak. İstediği gibi Kanun Hükmünde Kararnameler çıkararak ülkeyi yönetebilecek. Bütçeyi o hazırlayacak. Kimi canı istiyorsa onu bakan yapacak. Meclisin üstünde bir egemenliği olacak. İşine gelmezse meclisi feshedebilecek. Bakanlar artık meclise hesap verir konumda olmayacaklar. Canı istediğinde birkaç kenti birleştirerek bölgesel yönetim oluşturabilecek. Tüm üst kademe yöneticilerini o atayacak ve atama kiriterlerini o belirleyecek. Partisi ile ilişkisi kesilmeyecek, genel başkan olarak görevini sürdürecek. Uluslararası anlaşmaları onaylayacak, büyükelçileri atayacak. Milli Güvenliği tek başına o belirleyecek, TSK Başkomutanlığını yapacak. OHAL ilanına karar verebilecek. Meclisin görevi şekli olarak sürecek ancak meclisin yaptığı tüm kanunları veto edebilecek. Hesap verme olasılığı olmayacak Yüce Divana gönderilmesi ancak 400 milletvekilinin oyu ile sözkonusu olacak. (yani olanaksız hale gelecek) Ömür boyu hukuki koruma altında olacak. Üç dönem seçilme olanağına kavuşmuş olacak. Eğitimi istediği gibi şekillendirecek. Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Rektörleri o seçecek. Son olarak da şunu söyleyebiliriz, istediği kimseyi yardımcıları olarak atayabilecektir. Yani sizin anlayacağınız ülkeyi tam anlamıyla tek kişinin iradesi ile ve istediği gibi yönetebilecek.

Cumhuriyetle yönetilen ve demokrasinin işlediği bir ülkede bu tür yetkileri kim niçin isteyebilir bunun elbette bir yanıtı vardır olmalıdır da. Bizler nedenini sayısız kez dile getirip anayasa değişikliği peşinde koşanları her fırsatta eleştirmekten geri durmadık, durmayacağız da. Çünkü biliyoruz ki bu tür yetkilerle donatılmış bir kişi iktidar zehirlenmesine uğrar ve ülkenin başına asla altından kalkılamayacak felaketler açabilir. Tabi bunun yanında komik durumlara düşmek de vardır.

Örneğin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cumhurbaşkanı olduktan sonra yetkilerini az bulmuş ve tıpkı bizimkiler gibi isteklerini halk oylamasına götürerek Azerbaycan halkına kabul ettirmiştir. İlham Alivev’in istediği ve gerçekleştirdiği değişikliklere baktığımız zaman tıpkı bizde yapılan anayasa değişikliğinde sözü edilenlerle tıpkısı tıpkısına benzerlik taşımasa da büyük ölçüde benzerlikleri vardır. İşte o İlham Aliyev kendisini de ülkesini de attığı bir adımla komik duruma düşürmüştür. İlham Aliyev bakanlarının önünde eşi Mihriban Aliyeva’yı Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamış ve yalaka bakanları tarafından bu kararı bir süre alkışlanmıştır. İlham Aliyev’in böyle bir karar almakla ülkesini ne konuma düşürdüğünü varın siz düşünün artık. Böyle bir ülkenin uluslararası ilişkilerde dikkate alınabileceğini düşünebiliyor musunuz? Azerbaycan bizim için önemlidir. Bu yüzden de alınan bu karar hiç kuşkunuz olmasın ki bizlerin de yüzünü kızartmıştır.

Şimdi gelelim olası değil de olur da ‘EVET’ oyu çıkarsa bu yetkilerle donatılmış Recep Tayyip Erdoğan’ın nelere imza atabilme olasalığı vardır nelere bir görelim. Kızını ya da oğlunu kendisine yardımcı seçebilir. Bakanları tüm aile efradından oluşturabilir. Paralel bir güvenlik örgütü kurup başına da dünürünü geçirebilir. Tanışlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli yerlerine atayıp, YÖK’ü ve rektorleri en yakınları arasından seçebilir. Kadı ve Şeyhülislam kılıklıları yargının tepesine musallat edebilir. Bu durumda Türkiye’nin ne hallere düşebileceğini hiç aklınızdan geçirdiniz mi? Geçirmezsiniz elbette. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan’ın böyle bir şey yapmayacağını kendinize öyle bir inandırmışsınız ki olanları bile göremiyorsunuz. Diyelim ki yapmaz, Enerji Bakanı Berat Albayrak nasıl olmuştur da bakan olmuştur? Onun Türkiye’nin en önemli bakanı olmasını sağlayan acaba hangi iradedir dersiniz?

Sözü uzatmayalım; eğer bu anayasa değişikliği geçerse ki geçmesi uzak bir olasılık, bilinsin ki Türkiye ve Türkiye’nin geniş emekçi yığınları büyük bir felaketin içine sürüklenecek, sayısız komik durumlara düşerek de uluslararası alanda alay edilir hale geleceğiz.

Bu yüzden ülkemiz halkı belki de şimdiye kadar olmadığı bir uyanıklıkla ayağa kalkacak ve İlham Aliyev heveslilerinin ‘HAYIR’ diyerek heveslerini kursaklarında bırakacaktır. Kalan 53 gün içinde ülkemizin yurttaşlarının politik bilinci daha da artacak ve kurt işareti yaparak engeli aşacaklarını sanan Binali Yıldırım gibilerinin kulaklarına bu söylediklerim gün gelecek küpe diye takılacaktır.

 

Turgut koçak

Share
493 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...