"ÖRGÜTLÜ HALK YENİLMEZ!" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“ÖRGÜTLÜ HALK YENİLMEZ!”

Bu haber 19 Mart 2018 - 9:37 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Samandağ halk komitesi, birlik ve beraberlik  çağrısı yaptı…

Samandağ Halk Komitesi, hafta sonunda Abdullah Cömert Alanında ‘Samandağ’ında yargısız infaz var’ dedi. Samandağ Halk Komitesi, alanda açıklama yapmak isterken izinsiz kanuna aykırı olduğu gerekçesi ile polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Abdullah Cömert alanında halkında müdahalesi ile polis açıklamaya katılacakların üstünün aranması sonrası izin verdi. ‘Samandağ Çarşı Merkezinde 12.03.2018 tarihinde saat 22.30 sıralarında polis 23 yaşındaki Güven Oğurel’in polis kurşunu ile ölmesi üzerine açıklamada bulunan Halk Meclisi,Güven Oğurel’i sağ yakalayabilecekken polisin direkt katletmeye yönelik ateş ettiği iddiasında bulunarak, “buna rağmen savcı Güven Oğurel’i vuran polisi aynı günde denetimli serbestlik ile serbest bırakmıştır.

Gerek Samandağ halkı gerekse Güven Oğurel’in ailesi yargının bu kararına karşı protesto etmek amaçlı cenazeyi defnetmeme kararı aldı. İlçe halkı iki gün boyunca çeşitli protestolar yaptı. 13.03.2018 cenazenin defnedilmeme kararından sonra çarşı merkezinde toplanan halk hükümet konağına yürüyüş yaptı. Yapılan yürüyüşte “ Katil Polis Hesap Verecek”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Polis Vuruyor Yargı Koruyor”, “Halkız Haklıyız Kazanacağız” sloganlarıyla hükümet konağının önünde toplanıldı.

14 Mart 2018’de yaşanan olay Samandağ halkıncayürüyüşlerle protesto edildi. Samandağ Çarşı Esnafı da aynı gün kepenk kapattı. Cenaze saat 14.00’de Samandağ Devlet Hastanesinden alındı. Hastaneden Asri mezarlığına kadar halk binlerle Güven Oğurel’i son yolculuğuna uğurladı. Halk yol boyunca sloganlarla, alkışlarla, zılgıtlarla yürüdü. Yollar, halk deryası ile trafiğe kapandı.

Halkımız, Samandağ halkı!Samandağ Halk Komitesi olarak diyoruz ki halkın birlik ve beraberliği örgütlü bir güce dönüştürülmeli. Samandağ halkı bu olayla birlikte Vali, kolluk güçleri ve yandaşlarının imajı derinden sarsılmıştır. Devletin kolluk güçleri sarsılan bu imaj karşısında Tekebaşıgirişinde, Samandağ girişinde ve Samandağ Emniyet müdürlüğünün önünde halka karşı TOMA’sını, Akrebini, Askerini, polislerini hazırda bekletti. Türkiye halklarına diyoruz ki, Hatay ve Samandağ halkına diyoruz ki birlik ve beraberlik zamanıdır. Cellatlardan, katillerden adalet ve hukuk beklemeyin. Birlik ve beraberliğimiz için halk meclislerinde, mahalle komitelerinde örgütlenelim.

Bölgemizdeki uyuşturucu pazarlaması, uyuşturucuya alıştırılma, kumarhanelerden, fuhuşa kadarher şey nasıl oluyor da hızla artıyor. Halkı her türlü anlamda yozlaştırmanın hedeflendiği aşikardır. Samandağ halkının bu tehlikeyi görmesini istiyoruz. Samandağ halk komitesi olarak biz sorunlarımızı birlikte örgütlenerek çözebiliriz. Bu örgütlenmeleri halk komiteleri oluşturarak yapabiliriz. Halk düşmanlarına karşı; avukatlarımızdan, köylümüze, esnafımızdan memurumuza işçimizden öğrencimize gurbetçilerimize kadar kalıcı örgütlenmeler oluşturulabilir.

Halk meclisleri ve halk komitelerinde örgütlenmeli ve halk düşmanlarına karşı bu şekilde güçlenmeliyiz.Halkız, Haklıyız, Kazanacağız!Birleşelim Mücadele Edelim Kazanalım!Örgütlü Halk Yenilmez!”sözleri ile sürdürdü.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı