ÜST REKLAM

logo

reklam

“ORGANİK MADDELER BİLİNÇSİZCE KULLANILIYOR”

Tiyatrocu ve Ako Organizasyon sahibi Olcay Ğantor, tarım ürünlerinin verimliliğini artırma amacıyla kullanılan bitkilerde büyüme ve gelişmeyi düzenleyici olarak kullanılan organik maddelerin bilinçsizce kullanıldığını belirterek gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Ako Organizasyon sahibi Ğantor açıklamasında; “Bitkilerde büyüme ve gelişmeyi düzenleyici olarak kullanılan, düşük yoğunluklarda dahi etkili olabilen ve bitkilerde sentezlenerek taşınabilen organik maddeler” olarak tanımlanan hormonlar, insan nüfusunun hızla arttığı günümüzde, tarım ürünlerinin verimliliğini artırma amacıyla ne yazık ki bilinçsizce kullanılıyor.

Türkiye’de özellikle domates, patlıcan, patates, kabak, salatalık, üzüm, elma, çilek, kavun, buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltikte hormona sıkça rastlamak mümkün. Sıklıkla tüketilen hormonlu gıdalar, vücuttaki hormon dengesinin ve bağışıklık sisteminin bozulmasına, şişmeye, yağlanmaya ve hücreleri zayıflatarak kanser yatkınlığını artırmaya neden olur. Hormon takviyesi özellikle zamansız yetiştirilen ürünlerde çok fazla uygulanıyor. Bu nedenle, artık her mevsim her şeyi bulabiliyor olsak da, meyve ve sebzeleri normal zamanlarında tüketmeye çalışmalıyız. Ayrıca meyve ve sebzeler bazı alışılmayan özellikleriyle de size hormon kullanılıp kullanılmadığını belli ederler. Domates çekirdeksiz, içi çok sulu ve boş, Kabağın şekli bozuk ve çekirdeksiz, Patlıcanın içi süngerimsi ve çekirdeksiz, Biber aşırı büyük ve etli, çekirdek evi boş, etli kısmı sert, Patates şekilsiz ve yumruları yapışık, içi kara, Karpuzun çekirdek yerleri boş, ise bu ürünler hormonlu demektir.

Hangi Mevsiminde Hangi Meyve ve Sebzeleri yemeliyiz.

Kış Mevsiminde yenecek meyve ve sebzeler

Aralık Ayı: Karnabahar, Balkabağı, Mandalina, Limon, Lahana, Portakal, Ispanak

Ocak Ayı: Pazı, Havuç, Limon, Brüksel Lahanası, Portakal, Ispanak

Şubat Ayı: Pazı, Havuç, Brüksel Lahanası, Ispanak

İlkbahar Mevsiminde Yenecek Meyve ve Sebzeler

Mart Ayı: Ispanak, Brokoli, Pırasa, Havuç, Şalgam

Nisan Ayı: Erik, Enginar, Kuşkonmaz, Taze Bakla

Mayıs Ayı: Sarımsak, Kiraz, Erik, Çilek, Enginar, Soğan, Kuşkonmaz, Taze Bakla

Yaz Mevsiminde Yenecek Meyve ve Sebzeler

Haziran Ayı: Vişne, Sarımsak, Taze Patates, Domates, Kiraz, Kayısı, Çilek, Taze Fasulye, Soğan, BezelyeTemmuz Ayı: Vişne, Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Çağla, Domates, Armut, Dut, Kayısı, Salatalık, Böğürtlen, Taze Fasulye, Soğan, Şeftali, İncir, Pazı

Ağustos Ayı: Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Mısır, Domates, Kabak, Dut, Kayısı, Kavun, Karpuz, Taze Fasulye, Soğan, Taze Börülce, Bamya, Pazı

Sonbahar MevsimindeYenecek Meyve ve Sebzeler

Eylül Ayı: Patlıcan, Elma, Taze Patates, Mısır, Domates, Armut, Limon, Semizotu, Nar, Üzüm, Soğan, Kereviz, Yeşil Biber

Ekim Ayı: Elma, Taze Patates, Muz, Kabak, Pırasa, Limon, Mandalina, Nar, Ayva, Kereviz

Kasım Ayı: Karnabahar, Kereviz, Trabzon Hurması, Balkabağı, Nar, Mandalina, Limon, Turp, Portakal, Ispanak, Muz” ifadelerine yer verdi.

 

Share
194 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?