ÜST REKLAM

logo

reklam

ONLAR, UĞUR MUMCU’YU KATLETTİLER, SİZ İSE HEYKELİNİ!

 

 

page_ugur-mumcu-21-yil-once-bugun-katledildi_625665946

1993 yılının Ocak ayında faili meçhul cinayete kurban giden aydın gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden tam 24 yıl yıl geçti.

Geçen süre içinde gazetecilere, aydınlara yönelik yapılan baskılar, sindirme politikaları azalmadı, gün geçtikçe heykellerini dahi silmek için ellerinden geleni yaptılar.

Ülkemizde katledilen aydınlardan biri de Uğur Mumcu. Uğur Mumcu’nun katledilişinin ardından heykeli ilçemizde Deniz Sitesi Hz.Hıdır civarında dikilerek Mumcu ölümsüzleştirilmişti. Mevcut yerel yönetim 2009’da Samandağ Belediyesine geldiğinde sol, sosyalist argümanlarla yönetime talip olduğunu, Samandağ’ı daha yaşanılabilir daha aydın, daha çağdaş bir ilçe yapmanın iddiası ile koltuğa oturdular.

Ancak zaman geçtikçe, cepleri para gördükçe sol-sosyalist argümanları rafa kaldıran, tamamen betonlaşmış bir Samandağ yaratma çabasına giren Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir idaresindeki yönetim, 2009 yılında kullandığı halkçı, ilerici, ülkemizin ve ilçemizin temel taşlarından olan demokrasinin, aydınlığın, demokrasi ve aydınlık yolunda şehit düşmüş Uğur Mumcu’nun heykeline dahi saygıları kalmamış gibi Uğur Mumcu’nun heykelini kaldırarak yerine basit bir mermer taşı diktiler.

Yaptıkları demokrasi katliamı yetmezmiş gibi alana inerek, Uğur Mumcu’yu ilçemizde yaşatan heykelinin yıkıldığı alanın civarındaki sokaklarda bulunan rezaleti görmezden gelerek heykelini kaldırdıkları Uğur Mumcu’yu anan bir açıklama yayınladılar.

Yayımladıkları açıklamada “Ocak Ayı Ülkemiz İçin, Demokrasi Mücadelesi Yolunda Kaybettiklerimiz İçin, Hayatlarını Ülkemizin Bağımsızlığına Adamış, Atatürk İlke Ve Devrimlerinin Yılmaz Savunucuları İçin, İlerici, Laik İnsanlar İçin Kasvetli Ve Acılarla Dolu Bir Aydır. Uğur Mumcu Ve Demokrasi Mücadelesi Yolunda Kaybettiğimiz Aydınlarımızın Değerini Her Geçen Gün Daha İyi Anlıyoruz” Diyen Başkan Nehir Mesajında Şu İfadeleri Kullandı

Onlar Düşünceleriyle, Fikir Hayatımızda Bıraktıkları İzlerle, Cumhuriyet Değerlerine, Çağdaş Yarınlarımıza Işık Olmayı Sürdürecekler, Sonsuza Kadar Bizlere Rehberlik Edeceklerdir. Mücadelesini Verdikleri Değerler Ve İlkeler  Unutulmadı, Unutulmayacaktır. Cesur,İlkeli ,Dürüst Gazetecilikten Ödün Vermeyen,Demokrasi Adına ,Laik ,Çağdaş Bir Gelecek Adına,Daha Çok Demokrasi,Daha Çok Aydınlanma , Daha Çok Barış Adına  Hayatını Hiçe Sayan,Kaybettiğimiz Değerli Aydınımız Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu,Tüm Aydınlarımızı Rahmet,Minnet,  Saygıyla ,Özlemle Anıyoruz.” diyen Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e demokratik çerçevede diyeceğimiz tek şey; Uğur Mumcu kabusunuz olsun!

 Haber-Ümit sağaltıcı Foto:haber merkezi

 

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?