ÜST REKLAM

logo

reklam

ONLAR DELİ DEĞİL, ZIR DELİ

 

İlçemizde ‘Ölüleri Gömün’ adlı oyunla ilçe halkının gönlüne hitap eden tiyatro oyuncuları Yönetmen Zeynel Abidin Karadaş önderliğinde Katarsis adı ile yeniden karşımızda. Katarsis ekibi, Cumartesi ve Pazar günleri dev bir organizasyonu ilçemizde Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ile tiyatro severlere hitap edecekler. İlçemiz Kaymakamlığının imzası ile hafızalara kazınacak bir oyun sahneleyecek olan Katarsis’in yönetmeni Zeynel Abidin Kardaş ve Katarsis Samandağ Temsilcisi Hıdır Turgut ile konuştuk. Bu hafta sonu ilçemizde Samandağ Kaymakamlığının katkılarıyla Tiyatro Katarsis ‘ölüleri Gömün – Kadın Oyunları’nı sahnelerken Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ‘Madox ile 3 Gece’yi sahneleyecek.

Program; 20 Mayıs Cumartesi saat 13.00 Tiyatro Katarsis / Ölüleri Gömün, saat 20.00 Galatasaray Üniversitesi  Madox La 3 Gece

21 Mayıs Saat 13.00 Tiyatro Katarsis Kadın Oyunları /  Saat 20.00 Galatasaray Üniversitesi

Madox La 3 Gece

Samandağ Kültür Merkezinde ilçemiz Kaymakamlığı’nın katkılarıyla ücretsiz yapılacak olan program ve tiyatro üzerine sohbetimizde Yönetmen Karadaş, tiyatroya nasıl başladığını anlattı. Aslında çok başarılı bir öğrencilik dönemi geçirmediğini ve birazda notlarını yükseltmek için öğretmenlerine taklitler yaparken birden kendini tiyatronun içinde bulduğunu paylaştı.

Tiyatro aşkını öğrencilerine de aşılamaya çalışan Kardaş, içine kapanık bir öğrenci ile bile tiyatro üzerine artık fikir alışverişinde bulunduğunu dile getirirken gözleri mutluluğundan okunuyordu.

Hıdır öğretmen ise, öğrencileri ile küçük bir tiyatro topluluğu oluşturduğunu ve kısa süre sonra oyunu sahneleyeceklerini müjdeledi. İlçemizde tiyatral alanda bu çıkış geleceğe umut veriyor. Zira ilerisi için hayat damarlarımızdan biri kopmamış olacak. O damarı da sanat oluşturacak….

‘Biz topluluk anlayışıyla tiyatro yapmak istedik’ diyerek sözlerini sürdüren Yönetmen aynı zamanda Oyuncu Karadaş, “hep bu tiyatronun da belli bir düzeyde olmasını istemedim. Bir çıta daha ileri daha ileri daha ileri. Bu alanda ne ben ne arkadaşlarım sınır tanımıyoruz.  Tiyatro oyunculuğunda biraz da deli olmayı gerektiriyor.  Normal diye tabir edebileceğimiz insanın yapabileceği bir şey değil. Düşünün 2 saat boyunca çıkıyorsunuz oraya ve kendinizin dışında bir şey yapıyorsunuz. Bunu iyi yapmakla ilgili bir dert var. İyi yapıyorsanız, iyi sanatçısınızdır. Ama sadece sahnede olmuyor iyi sanatçı olmak. Dışarıda da iyi sanatçı, iyi baba, iyi eş. Biz her ne kadar eşli ve çocuklu isek bunu unuttuğumuz zamanlar olmuyor değil” diyor.

Siz bu işi iyi yapabildiğinizi düşünüyor musunuz? Sorumuza “(*) ben her seferinde sahnede, aşağıda ya da masada bir oyunu sahnelerken bir savaşın içinde buluyorum kendimi. Bu savaşımı bırakamıyorum, rahatlayamıyorum. Çünkü her yeni temsilde, her oynadığımda, o gün acaba iyi bir iş çıkarabilecek miyim diye düşünüyorum. bunu sadece bendeğil ekibimizdeki tüm oyuncular yaşıyor. Biz ODTÜ ‘ye gidip geldikten sonra bu yaptığımız yeterli değil daha fazlasını daha iyisini yapmalıyız dedik. Hayatı durdurup 2 günlük bir kampa giriyoruz. Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğuna trilyonlar verseniz ilçeye getirme imkanınız yokken, tiyatro bizi birleştirdi. Biz onları izledikten son 10 gün içinde her birimiz farklı konularda birçok oyun okuduk. Bu oyunlar şuanki sahne çıkışımızla da alakalı değil. Daha iyisini seyirciye sunmak adına daha da ileri gidebiliriz. Hedefimiz iyinin iyisi olabilmek. Çünkü seyircinin bunu kat be kat hakkettiğine inanıyoruz. Biz bu düşüncede iken sizce iyi oyunuyoruz diye bilir miyim? Size şunu söyleyebiliriz biz yolun başındayız daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ekibin içindeki kadrodan bahsediyor Yönetmen Karadaş, ‘Ego sadece bu iş için değil. Yaşamsal olarak her şeyin önünde bir engel. Ego gelişimin önünde en büyük engellerden biri. Bu insanın kendiyle ilgili bir şey. Seçtiği meslekle ilgili değil. Bir iş için çok fazla aday var. Hepimizin yeri doldurulabilir. Ben sanatçıyım, ben doktorum, ben siyasetçiyim diye bir şey yok. Her alanda tanınabilirsin ama bu senin insanlar üzerinde tahakküm kurmana, kendini üstün görmene vs. yol açmamalı. İnsan gibi yapalım işimizi gidelim. Herkes doymamışlığını bir başkası üzerinden telafi etmeye çalışıyor. Bu anlamda asi bir tavrım var. Arkadaşlarımızın bundan da deli yönleri var. Her biri kemale erme yolunu seçmiş. Bizim isteğimiz bize duyulan güveni boşa çıkartmamak. İlçe Kaymakamı Sayın Dr. Cahit Çelik, bizi takdir etti ve bu tiyatroyu imkanı olmayana izletme şansı sundu. Buradan tüm ilçe halkına sesleniyoruz azımsanmayacak derece kaliteli oyunlar sizlerle olacak. Bu fırsatı kaçırmayın.

Ben hem oyuncularım hem de izleyecek olan vatandaşlar adına hem heyecanlı hem müteşekkirim. Bu güveni boşa çıkartmamak için çok çaba sarf edeceğiz. Bizim tiyatroda kanımız deli akıyor. Sahnede kendimizi kaybediyoruz” diyor. Kendilerine soruyorum ‘bir gün öğrencileriniz mi tiyatro mu, dense cevabınız ne olurdu? cevap, ‘tiyatro’ oluyor. Karar veriyorum. Evet onlar ‘dedli, hem de zır deli; ben de bu delileri izlemeye davet ediyorum sizleri.

Program; 20 Mayıs Cumartesi saat 13.00 Tiyatro Katarsis / Ölüleri Gömün, saat 20.00 Galatasaray Üniversitesi  Madox La 3 Gece

21 Mayıs Saat 13.00 Tiyatro Katarsis Kadın Oyunları /  Saat 20.00 Galatasaray Üniversitesi

Madox La 3 Gece

(*) Oyuncuların tamamını temsilen…

Haber-Yorum: Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

Share
703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?